Antradienis, 16 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

5 maisto produktai, gerinantys kraujotaką (+ receptai)

Ar jau skaitėte?

Birželio 14-ąją minima Pasaulinė kraujo donorų diena kiekvienais metais primena ne tik apie kilnią misiją, bet ir priverčia pagalvoti apie savo pačių sveikatą. Visi rečiau ar dažniau atliekame įvairius kraujo tyrimus ir sužinoję, kad mums trūksta tam tikrų medžiagų, griebiamės maisto papildų ar vitaminų. Tačiau jų pirmiausia vertėtų paieškoti vaisiuose ir daržovėse. „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė pristato 5 mūsų kraujotakai ypač naudingus maisto produktus ir dalijasi paprastais receptais su jais.

 

Granatai

Saldūs ir sultingi granatai pasižymi ne tik išskirtiniu skoniu, bet ir yra ypač naudingi kraujotakai. Juose esantis polifenolis, nitratai, antioksidantai plečia venas ir arterijas, todėl kraujas gali lengviau pratekėti. Taip pat, šis vaisius didina hemoglobino kiekį kraujyje ir padeda įveikti mažakraujystę. Todėl rekomenduojama bent du kartus per dieną, prieš valgį, išgerti po stiklinę šviežiai spaustų granatų sulčių.

„Granatų sultys ypač naudingos mūsų organizmui, nes padeda kovoti su aukštu kraujospūdžiu. Tačiau, šie vaisiai puikiai tinka ir kituose patiekaluose, pavyzdžiui, pagardinti įvairioms salotoms. Iš granatų sėklų netgi ruošiamas ypatingas salotų užpilas su melasa sirupu, kuris pasižymi išskirtiniu, saldžiarūgščiu skoniu. Daugeliu atvejų virtuvėje šis užpilas gali pakeisti balzaminį actą ar citrinų sultis“, – sako V. Juodkazienė.

Granatų padažui jums reikės (4 asm.):

  • 1 mažo raudonojo svogūno
  • 0,5 granato vaisiaus
  • 2 v. š. granatų melasos sirupo
  • 2 v. š. citrinų sulčių
  • 1 a. š. skysto medaus
  • 2 v. š. alyvuogių aliejaus
  • Druskos, pipirų

Paruošimas:

Dubenėlyje sumaišykite visus skystus ingredientus iki vientisos masės, suberkite smulkiai kapotą raudonąjį svogūną ir gerai išmaišykite. Gautu padažu apšlakstykite mėgstamų daržovių salotas.

Svogūnai

Svogūnai taip pat kaip ir granatai yra puikus antioksidantų šaltinis, kuris optimizuoja kraujo cirkuliaciją ir širdies darbą. Ši daržovė padeda reguliuoti kraujo judėjimą visame organizme, nes svogūno ekstraktas labiau išplečia arterijas ir venas, kai to prireikia padidėjus kraujospūdžiui. Svogūnas taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl apsaugo arterijas ir venas nuo įvairių infekcijų.

Taip pat skaitykite:  „Small group" treniruotė - populiarėjanti tendencija sporto klubuose

„Svogūnus galima valgyti ištisus metus, o lengviausia juos paruošti vasarą ir patiekti prie įvairių kepsnių ar šašlykų, tiesiog supjausčius pusžiedžiais ir užmarinavus. Taip svogūnai ne tik pagardins mėsos patiekalus ir papuoš iškylos stalą, bet ir nepraras savo naudingųjų, priešuždegiminių savybių“, – sako V. Juodkazienė.

Marinuotiems svogūnams jums reikės (4 asm.):

  • 600 g raudonųjų svogūnų
  • 2 citrinų
  • 1 a. š. druskos
  • 60 ml alyvuogių aliejaus
  • 1 v. š. obuolių acto

Paruošimas:

Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais ir sudėkite į dubenį. Ant svogūnų užpilkite iš citrinų išspaustas sultis, aliejų, actą, pagarinkite druska ir gerai išmaišykite. Dubenėlį uždenkite ir kelioms valandoms palikite šaldytuve.

Pomidorai

Įvairių rūšių pomidoruose gausu magnio, kuris stiprina širdį ir ypatingo antioksidanto likopeno, kuris stimuliuoja azoto oksido išsiskyrimą ir atveria kraujagysles, todėl dažnas šių daržovių valgymas gali sumažinti infarkto ir insulto riziką. Nors pomidorus, kaip ir kitas daržoves, naudingiausia valgyti vienas, jos nepraranda likopeno net ir įmaišytos į įvairius padažus.

„Prie pagrindinių vasariškų patiekalų pomidorus puikiausiai galima valgyti vienus arba pagaminti populiariąją gvakamolę. Šiame patiekale susipina ir kitos, kraują gerinančios daržovės, avokadai ir svogūnai. Gvakamolė puikiai derės prie įvairių meksikietiškų patiekalų, tačiau gali būti naudojamas ir prie mėsos patiekalų bei kaip užkandėlė su tortilijomis ar duonos skrebučiais“, – sako V. Juodkazienė.

Gvakamolei jums reikės (4 asm.):

  • 2 sunokusių avokadų
  • 1 žaliosios citrinos
  • 1 mažo raudonojo svogūno
  • 1 pomidoro
  • 1 a. š. šviežiai susmulkintos kalendros
  • Druskos, čili pipirų

Paruošimas:

Avokadus perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus ir išskobkite. Šią masę sudėkite į dubenėlį ir gerai sutrinkite. Tuomet avokadų masę sumaišykite kartu su smulkiai supjaustytais svogūnais ir pomidorais, pagardinkite citrinos sultimis, prieskoniais ir dar kartą gerai išmaišykite.

Taip pat skaitykite:  Adenoidų ir tonzilių šalinimo operacijos vaikams: kada būtina jas atlikti?

Špinatai

Tikriausiai niekas nesuabejotų, kad špinatai naudingi sveikatai, tačiau be visų gerųjų savybių, juose randama itin daug vandens, kuris ne mažiau nei kitos medžiagos reikalingas gerai kraujotakai. O špinatuose esantis vitaminas K labai svarbus įvairiems biologiniams organizmo procesams, bet didžiausią naudą suteikia širdies kraujagyslių sistemai, apsaugodami jų sieneles nuo kalkėjimo.


Sveikatos.info


„Špinatai gerai pažįstami sveikuoliams, nes dažnai naudojami įvairiuose žaliuosiuose kokteiliuose. Tačiau kuo mažiau špinatą apdorosime, tuo daugiau vitamino K ir vandens iš jo gausime. Siūlyčiau riebias salotas su grietine ar majonezu vasarą keisti į šviežių špinatų salotas su feta sūriu ir pomidorais. Tokios salotos bus ne tik naudingos kraujotakai ir neapsunkins skrandžio, bet ir aprūpins organizmą reikalingais skysčiais“, – sako V. Juodkazienė.

Špinatų ir fetos salotoms jums reikės (4 asm.):

  • 2 pomidorų
  • 200 g fetos sūrio
  • 1 mažo raudonojo svogūno
  • 1 citrinos
  • 400 g špinatų
  • 100 g gražgarsčių
  • 3 v. š. alyvuogių aliejaus
  • Druskos, pipirų

Paruošimas:

Pomidorus ir fetos sūrį supjaustykite stambesniais gabalėliais, o svogūnus – pusžiedžiais. Sudėkite į dubenėlį kartu su gražgarstėmis ir špinatų lapeliais. Ant jų išspauskite citrinos sultis, pagardinkite aliejumi, prieskoniais ir gerai išmaišykite.

Greipfrutai

Įvairių rūšių greipfrutai pasižymi sveikatai naudingomis savybėmis, tačiau raudonos ir rožinės spalvos šios rūšies vaisiai ypač naudingi dėl juose esančio likopeno, didelio vitamino C kiekio ir skaidulų. Šių medžiagų kombinacija taip pat padeda išsaugoti sveiką širdį ir kraujagysles.

„Greipfrutai, kuriuose yra ypač daug vandens, puikiai tinka prie įvairių pusryčių patiekalų. Pavyzdžiui, jei juos sumaišysite kartu su kitais kraujotaką gerinančiais vaisiais ar daržovėmis, gausite subalansuotą, sveikuolišką glotnutį, kuris suteiks energijos visai dienai bei tuo pačiu prisidės prie geresnės kraujo cirkuliacijos“, – sako V. Juodkazienė.

Taip pat skaitykite:  Moksliniai tyrimai atskleidė, kaip subtiliai paskatinti gyventojus vartoti sveikiau

Greipfrutų glotnučiui jums reikės (4 asm.):

  • 1 greipfruto
  • 2 apelsinų
  • 2 mangų
  • 4 saujų špinatų
  • 400 ml vandens

Paruošimas:

Visus vaisius nulupkite, iš mangų išimkite kaulus ir perpjaukite juos į kelias dalis. Vaisius kartu su špinatais sudėkite į elektrinį trintuvą ir užpilkite vandeniu. Tuomet viską gerai išplakite ir patiekite.

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...

Negydomos pėdos pirštų deformacijos ilgainiui progresuoja – kada rinktis operaciją?

Išsikišęs didžiojo pėdos piršto „kauliukas“ daugeliui žmonių sukelia ne tik estetinių problemų, bet ilgainiui ir stiprius skausmus vaikščiojant. Ši pėdos didžiojo piršto deformacija, dar vadinama Hallux Valgus, atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti išorėn...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com