Trečiadienis, 17 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Dietistė Ugne Radzevičienė: „Iš tikrųjų sveiką maistą turėtume vadinti normaliu maistu“

Ar jau skaitėte?

Maistas. Nuotrauka RitaE iš Pixabay.

Maistas dažnai tampa neatsiejama kasdienių situacijų dalimi, valgome susitikimų metu, dirbdami kompiuteriu, dalyvaudami pristatymuose ar parodose. Valgymas dabar labiau pramoga ar tiesiog trumpa stotelė tarp begalės dienos darbų nei būtinas kuras kūnui. Kaip teigia dietistė Ugnė Radzevičienė, vertėtų prisiminti, kad tai vis dar vienas esminių mūsų energijos šaltinių, todėl jį rinktis turime atsakingai. Jo suteikiama energija itin būtina keliaujant, todėl teisingi mitybos įpročiai kelionių metu gali ženkliai pagerinti mūsų savijautą atostogaujant.

Vienos iš keliones keltais siūlančios bendrovės užsakymu atliktos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų kelionių į užsienį metu pasigenda sveiko maisto pasirinkimo. Todėl į kelioninius krepšius jie specialiai įsideda savo ar šeimos narių pagaminto maisto. Tačiau, nepaisant to, dažnas keliautojas skundžiasi po atostogų padidėjusiu svoriu. Kaip maitintis keliaujant, kad iš atostogų grįžtume ne tik be nuovargio, bet ir be papildomų kilogramų?

„Pirmiausia, verta įsisąmoninti, kad kelionių metu maitintis teisingai būtina, tačiau visiškai nesunku. Tereikia žinoti keletą principų, kuriuos taikydami su mityba susitvarkysite bet kokioje situacijoje“, – sako dietistė Ugnė Radzevičienė ir dalinasi 5 principais, kurių laikantis kelionės į užsienį bus ne tik smagios, bet ir sveikos.

1. Užkandžiaukite atsakingai

Keliaudami dažnai betiksliai užkandžiaujame, taip nepastebimai didindami suvartotų kalorijų kiekį. Tačiau, anot U. Radzevičienės, didžiausia problema slypi ne čia: „Didžiausią žalą užkandžiaujant mums daro taip vadinami greitieji angliavandeniai, kurių gausu bandelėse, šokolado batonėliuose, pusfabrikačiuose, greitajame maiste. Jie staiga padidina cukraus kiekį mūsų kraujyje, kurį kūnas insulino pagalba tuoj pat mažina. Krentant cukraus lygiui kraujyje, krenta ir mūsų energija, jaučiamės mieguisti, gali pasidaryti bloga.“

Anot dietistės, verčiau užkandžiams rinktis vaisius arba salotas, nes šie produktai turi mažiau kalorijų, o juose esantis cukrus – sveikas.

Taip pat skaitykite:  Netinkama mityba gali atimti regėjimą - ką valgyti, kad to išvengtumėte?

Remiantis apklausos duomenimis, 23 proc. keliaujančių lėktuvais, traukiniais ar keltais visiškai nevalgo ir neužkandžiauja, bet laukia galimybės pavalgyti restorane po kelionės. U. Radzevičienės teigimu, jei tai nekelia papildomo streso, o vėliau vartojamas maistas – tinkamas, toks sprendimo būdas iš tikrųjų galimas.

2. Susipažinkite su maistu

Planuojant mitybos režimą ir vengiant greitųjų angliavandenių, dėmesį būtina kreipti į visus produktus, kuriuos renkamės valgyti.

„Jei keliaujate į užsienį, pasidomėkite, kokie užsienio šalies valgymo papročiai, koks mitybos racionas ten vyrauja. Tokiu būdu galėsite pasirinkti valgymui tas vietas arba tuos produktus, kurie tinka jums. Ypač svarbu tai daryti tiems, kurie yra alergiški tam tikram maistui ar turi specialių poreikių“, – teigia U. Radzevičienė.

„Spinter tyrimų“ duomenimis, maisto kokybė keliaujant žmonėms kelia nerimą – beveik pusė keliaujančių žmonių kelionių metu rinktųsi sveiką maistą, jei jo kainos ir kokybės santykis būtų tinkamas.

3. Atostogaukite!

Mitybos režimas svarbus, bet jis neturi būti per griežtas. Atostogos tam ir skirtos – atsipalaiduoti ir atsitraukti nuo įprastos rutinos. Paradoksalu, tačiau pernelyg įtempta mitybos sistema gali trukdyti pasiekti šiuos tikslus ir netgi būti susijusi su papildomo svorio prieaugiu.

„Per daug įtemptas mitybos planas – ypač atostogų metu – nėra teisingas pasirinkimas. Pirmiausia, jis sukelia nereikalingą stresą, kuris apsunkina natūralius virškinimo procesus. Taip mūsų suvartotas maistas įsisavinamas prasčiau, todėl ir mūsų savijauta prastėja. Be to, įtempto režimo atostogų metu laikytis sudėtinga, todėl esame linkę praleisti valgymus, nesaikingai užkandžiauti ir ilgainiui visiškai nesilaikyti mitybos plano“, – sako U. Radzevičienė.

4. Atsisakykite neigiamų nuostatų

Sveikas maistas apipintas įvairiais mitais, kurių atsisakius, jį prisijaukinti gali būti lengviau.

Taip pat skaitykite:  Oras, vanduo, maistas – kas dar būtina gyvybei?

U. Radzevičienė sako, kad požiūrį į jį reikia keisti nuo paties žodžio: „Kai sakome, kad valgome „sveiką“ maistą, mes tarsi išskiriame jį, lyg tai būtų aršių sveikos mitybos šalininkų išsigalvojimas, mados reikalas. Iš tikrųjų, toks maistas yra normalus maistas, toks, kokio mums ir reikia bei toks, koks ir turi būti vartojamas kasdien“, – aiškina dietistė Ugnė Radzevičienė.

Pasak atliktos apklausos duomenų, dalis žmonių sveikatai naudingų patiekalų kelionių metu nesirenka, nes baiminasi, kad jis neskanus ir per brangus. U. Radzevičienė tikina, kad visa tai yra mitas: „Kartais sveikas maistas net lyginamas su ligoninės – bespalviu ir beskoniu – maistu. Toks mitas atėjęs iš ankstesnių laikų, kai neturėjome tokio produktų pasirinkimo ir kokybės.“

Anot dietistės, kalbant apie sveikesnių maisto pasirinkimų brangumą, reikia skaičiuoti ne kiekvieno produkto kainą, bet mėnesio išlaidas maistui: „Nors, tarkime, riebalų mišinio pakuotė kainuoja pigiau nei kokybiško sviesto, pastarasis yra sotesnis, todėl jo suvartojame mažiau, tad jį vartojame ilgiau. Ilgesnėje perspektyvoje taip sutaupome pinigų. Taip pat svarbu turėti omenyje, kad subalansuota mityba padeda mums jaustis geriau ir saugo mūsų sveikatą, todėl neturime leisti papildomų pinigų gydymuisi.“

5. Planuokite ne tik kelionę, bet ir mitybą

Prieš keliaujant, būtina susidaryti mitybos planą – sugalvoti ne tik tai, ką valgysite, bet ir kur bei kada. Taip jausitės ramūs, nes žinosite, kad per dieną tikrai neliksite alkani.

„Saugumo jausmas padeda kūnui atsipalaiduoti, todėl natūralūs virškinimo procesai vyksta lengvai ir sklandžiai. Be to, tiksliai žinodami, kada ir kur valgysime, nepradedame be reikalo užkandžiauti, nepersivalgome“, – sako dietistė Ugnė Radzevičienė.

Anot atliktos apklausos, žmonės maistą kelionėms ruošiasi dar prieš kelionę. Specialistė sako, kad tai geras įprotis, tačiau transporto paslaugas teikiančios bendrovės taip pat turėtų pasirūpinti tinkamo maisto pasirinkimu.

Taip pat skaitykite:  Dietologė įvardijo priežastis, kodėl net ir pavalgius kartais kamuoja alkio jausmas

„Su viena iš jūros keltais keliones vykdančia kompanija parengėme sveiko maisto meniu, kuris bus naudingas tiems, kas kelionių metu nori maitintis sveikai, bet tinkamo maisto pasiruošti nespėjo ar neturėjo galimybės. Tokio maisto galimybė būtina, kad ypač ilgose kelionėse žmonės nebūtų priversti kęsti alkio – tai žalinga daugeliu požiūrių“, – sako U. Radzevičienė.

Kompanijos maitinimo laivuose vadovo Baltijos šalims Vaido Krūmo teigimu, sveiko maisto pasirinkimas kelionėse kai kuriems keliautojams yra ne tik naudingas, bet ir būtinas: „Keltais keliauja ir tam tikriems produktams alergiški, jų netoleruojantys ar kitų specialių poreikių maistui turintys klientai. O kelionės – pavyzdžiui, maršrutu iš Klaipėdos į Kylį – gali kiek užtrukti. Siekdami nuolat įsiklausyti į savo klientų poreikius bei suprasdami, kad ilgas kelionės laikas reikalauja daugiau dėmesio skirti kokybiškoms paslaugoms kelte, norėjome pasiūlyti alternatyvų meniu, kuriame visi rastų sau tinkantį patiekalą. Todėl keltuose pradedame tiekti vegetarišką, veganišką, pridėtinio cukraus ar glitimo neturinti maistą, kurį ruošia specialiai tam apmokyti profesionalūs virėjai. Visi keltuose siūlomi patiekalai bei pats meniu sukurtas bendradarbiaujant su dietiste Ugne Radzevičiene.“

Vaidas Klumbys

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com