Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Pastato priežiūra: patarimai, kurie padės užtikrinti gerą darbuotojų savijautą ir taupyti

Ar jau skaitėte?

Namo statybos.

Specialistų teigimu, jei įmonės ne gesintų gaisrus, o laiku spręstų problemas, pastatai ne tik ilgiau gyvuotų, bet ir pavyktų sutaupyti ne vieną tūkstantį eurų. Tai ypač aktualu šaltuoju metų sezonu, kai atverti pinigines mokant didžiulius mokesčius tenka ne tik privačių namų, bet ir verslo centrų savininkams. Kokios klaidos kainuoja brangiausiai ir kokie būdai padės ne tik sutaupyti, bet ir užtikrinti gerą darbuotojų savijautą?

Daug investuojame, o vėliau gesiname gaisrus

Nors pastato statybos atsieina kur kas daugiau nei prabangus automobilis, jų išlaikymas ir priežiūra reikalauja ir pastangų, ir investicijų, jei laiku nesprendžiama problema. Visgi statybos – tik viena medalio pusė, sudaranti iki 20-ties procentų lėšų, kurių prireiks viso pastato gyvavimo laikotarpiu. Iš anksto neįvertinus ir neplanuojant, kaip sutaupyti, reikšmingą dalį biudžeto tenka išleisti pastato eksploatacijos metu, gedimų taisymui ir kapitaliniams remontams.

Štai Lietuvoje vienas po kito kyla verslo centrai, siūlantys nuomoti biurų patalpas, tačiau nepriklausomai nuo to, ar pastatas naujas, ar senas, dažnai pamirštamas svarbiausias dalykas – nuolatinė jo priežiūra ir energijos sąnaudų kontrolė. Tokiu atveju, pralošia ir pastato savininkas, ir nuomininkai, neįvertinę, kad galėjo sutaupyti. Šiuolaikinio pastato priežiūra nėra tik konstrukcijų apžiūra, langų valymas, sienų perdažymas. Tai sudėtingų inžinerinių sistemų bei juos sujungiančios automatikos visuma. Natūralu, kad norint tinkamai eksploatuoti tokį pastatą, reikia tos srities kompetencijų.

„Brangiausiai verslui kainuojanti klaida yra nestebėti, kaip valdomas pastatas ir nesirūpinti jo priežiūra. Laiku neaptikus problemų, genda sistemos, o tai objekto savininkui gali kainuoti dešimtis tūkstančių eurų per metus. Tad pats elementariausias, bet geriausias patarimas – nedelsti. Kai laiku sprendi problemas, objekto gyvavimo ciklas, žinoma, ilgėja ir užtikrina didesnę investicijų grąžą”, – komentavo pastatų priežiūros ir valdymo programinės įrangos „Granlund Manager” produkto vadovas Justas Vaitulevičius.

Taip pat skaitykite:  Marijampolės apskrityje daugėja tymų atvejų

Jei norime taupyti, seni metodai nebeveiks

Pažangios technologijos jau seniai taikomos pastato projektavimo ir statybos procesuose, bet jos vis dar vėluoja bene svarbiausiame – pastato eksploatacijos etape. Čia įprastai naudojamas tradicinis, popierinis pastato priežiūros žurnalas, kuriame nurodoma, kada buvo aptarnauta kuri nors inžinerinė sistema, įvykęs gedimas, tačiau šis būdas nebėra efektyvus, nes tokia informacija pastato valdytojui turi būti pasiekiama nedelsiant – t.y, privalo būti skaitmeninėje erdvėje.

Specialistų teigimu, efektyviausia yra naudotis pastato priežiūros ir valdymo sistema, kuri analizuoja iš pastato gaunamą informaciją, suteikia galimybę objekto savininkui ir valdytojui stebėti bei kontroliuoti, kokie incidentai įvyksta, ar laiku atliekamos priežiūros užduotys, kaip keičiasi energijos sąnaudos. „Vertinant ilgalaikę perspektyvą, tinkama pastato priežiūra kainuos mažiau nei „gaisrų’’ gesinimas ir naujos įrangos pirkimas. Suomijoje jau prieš 20 metų sukurtas įrankis, patogi vartotojams pastato priežiūros sistema, kurioje galima stebėti ir kontroliuoti visus pastate vykstančius procesus, nustatyti problemas ir jas perduoti atsakingiems asmenims. „Granlund Manager”, sistema yra sudaryta iš 18 modulių: aktyvios priežiūros, klientų užklausų, nuolatinės priežiūros, energijos stebėjimo, ilgalaikio planavimo, priežiūros dokumentų, BIM modelio, ir kt. Lietuvos įmonės įprastai naudoja aktyvią ir prevencinę priežiūrą, kuri patogi verslo centrų biurų nuomininkams ir suteikia galimybę įvertinti sueikvojamos energijos kaštus. Nustačius taupymo planus kiekvienam mėnesiui, galima efektyviai sutaupyti”, –pabrėžė J. Vaitulevičius.

Patarė, kaip sutaupyti šaltuoju sezonu

Pasirodo, kasmet „išmetame į balą” ne vieną tūkstantį. Vien pradėjus tinkamai, sistemingai stebėti pastato energijos sąnaudas, galima nesudėtingai, be papildomų investicijų, sutaupyti nuo 5 iki 10 proc. energijos sąnaudų. Pradėjus detaliau tikrinti ŠVOK bei automatikos sistemų veikimą, sekti vidaus patalpų mikroklimatą, minimaliai investuojant, galima papildomai sutaupyti nuo 10 iki 20 proc. J. Vaitulevičiaus teigimu, daugelio pastatų savininkai nekaupia informacijos apie energijos suvartojimą savo pastatuose ir neanalizuoja, kaip ji pasiskirsto, negali nustatyti, kas konkrečiai daro įtaką sąnaudų padidėjimui ir imtis prevencinių veiksmų, kad energijos sąnaudos būtų sumažintos. „Šildymo sezonui prasidėjus ypač svarbu stebėti, ar patalpos ne per daug šildomos, nes tai perteklinis kaštų naudojimas. Energijos sąnaudų ataskaitos suteikia galimybę stebėti, kiek suvartojame energijos bei planuoti, kaip ir kiek sutaupysime”, – patarė J. Vaitulevičius.

Taip pat skaitykite:  Nemaloni sveikatos problema, kurios priežastimi gali tapti net antsvoris ar kava

Netinkama aplinka veikia ir darbuotojų motyvaciją, ir sveikatą

Darbo aplinka – vienas svarbiausių veiksnių, nulemiančių darbuotojų motyvaciją ir savijautą. „World Green Building” atlikti tyrimai parodė – jei biure yra tinkama vėdinimo sistema, užtikrinamas grynas oras, darbuotojų produktyvumas padidėja net 11 procentų.

„Žmonės geriausiai jaučiasi, kai santykinis oro drėgnumas yra apie 40–45 proc. Jeigu oras yra sausas (mažas santykinis oro drėgnumas), greitai šalinama odos ir gleivinių (akių, burnos, nosies ir pan.) drėgmė, jaučiamas odos ir gleivinių sausumas, akių perštėjimas, gerklės, nosies gleivinės dirginimas”, – komentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė.

Specialistės teigimu, ilgalaikis sauso oro poveikis gali sukelti kvėpavimo takų gleivinės džiūvimą ir uždegimą, dėl to padidėja rizika sirgti kvėpavimo takų užkrečiamoms ligoms. Esama duomenų, kad gripo virusas išgyvena ilgiau ir lengviau plinta, esant mažam oro drėgnumui.

Didelė patalpų oro drėgmė beveik visuomet lemia mikroorganizmų (pelėsių, grybų ir bakterijų) augimą ir jų sporų, ląstelių, fragmentų ir lakiųjų organinių junginių išsiskyrimą. Todėl PSO patalpų drėgmę priskiria astmos ir kvėpavimo sistemos ligų rizikos veiksniu.

Jei atrodo, kad biure „trūksta oro”, sunku susikaupti, skauda galvą, sausėja akys, norisi praverti langus – verta susirūpinti ir patikrinti vėdinimo sistemų našumą, drėgmės lygį ir oro temperatūrą. Lietuvos higienos normose nurodoma, kad dirbant biure, žiemos metu, kai darbas nereikalauja didelės fizinės įtampos sėdint, stovint ar vaikštant, biuro patalpų oro temperatūra turėtų būti 20-24 laipsniai šilumos. Tokia temperatūra užtikrina komfortą ir galimybę dirbti sklandžiai.

Naudojant tinkamą pastatų priežiūros sistemą galima ne tik sumažinti energijos kaštus, bet ir užtikrinti tiek reikiamą oro temperatūrą, tiek drėgmės lygį ir vėdinimo sistemų efektyvumą, o tai reiškia – ir puikią pastatuose dirbančių žmonių savijautą.

Taip pat skaitykite:  Apie ligoninės gydytojų požiūrį į budėjimus

Daugiau informacijos www.statybu.info

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com