Penktadienis, 25 balandžio, 2025
spot_img
spot_img

Šeimos gydytojai primena, kad virusai dažniausiai plinta dviem būdais

Ar jau skaitėte?

Artėjant didžiausioms metų šventėms bei laikui su artimaisiais, gydytojai atkreipia dėmesį į sparčiai didėjantį ir susirgimų peršalimu, gripu bei kitomis kvėpavimo takų ligomis skaičių. Medikai primena, jog šių užkrečiamų ligų prevencijai svarbi yra rankų bei paviršių higiena, vakcinacija. Vaistininkai ragina atkreipti dėmesį ir į organizmo imuninės sistemos stiprinimą, tinkamą darbo bei poilsio režimą, mitybą.

Pasak Pašilaičių šeimos medicinos centro gydytojos Kristinos Mockienės, šiemet pakankamai anksti prasidėjusi žiema gerokai išaugino sergančiųjų peršalimu, gripu ir kitomis kvėpavimo takų ligomis skaičių.

Iliustracinė nuotrauka.

„Nors epidemijos lygio dar nepasiekėme, bet kaip šeimos gydytoja, tikrai galiu patvirtinti, kad pastebiu ir gripo, ir COVID-19 atvejų ženklų padidėjimą. Problema ta, kad neretai užkratą turintis žmogus kelias dienas dar gali nejausti visų simptomų, bet virusą jau platinti, ypač įvairiose susibūrimo vietose: pradedant mokyklomis, darželiais ir baigiant įvairiais masiniais renginiais ar parduotuvėse“, – sako gydytoja.

Ragina prisiminti rankų ir paviršių dezinfekciją

Ji ragina žmones esant galimybei šio peršalimo ligų sezono metu vengti masinio susibūrimo vietų arba bent jau einant į renginius, dėvėti vienkartines medicinines veido kaukes.

„Šiuo metu prekybos centrai yra perpildyti dovanų artimiesiems ieškančių žmonių. Deja, retas jų dėvi gal ir pabodusią, bet užkrečiamų ligų prevencijai itin svarbią medicininę kaukę. Pastaroji, kaip barjerinė priemonė, sveikiems asmenims sumažina galimybę užsikrėsti“, – pabrėžia K. Mockienė.

Šeimos gydytoja primena, kad virusai dažniausiai plinta dviem būdais: oro-lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu. Tai reiškia, kad užsikrėsti jais galima ne tik nuo kosinčio ar čiaudinčio žmogaus, bet ir per užterštus paviršius. Todėl rankų higiena taip pat yra labai svarbi užkrečiamų ligų prevencijos priemonė.

„Rankų plovimas šiuo metų laiku turėtų būti kasdienės rutinos dalis. Deja, bet didelis susirgimų skaičius rodo, kad vis dėlto pamirštame, kaip svarbu yra plauti rankas, ypač grįžus iš parduotuvių, visuomeninio transporto ar kitų viešų vietų. Beje, tai daryti reikia itin kruopščiai, nes ligų sukėlėjai gali slėptis tokiose vietose, kurioms įprastai didelio dėmesio neskiriame: tarpupirščiuose, aplink nagus, panagėse“, – pabrėžia gydytoja.

Pasak K. Mockienės, jeigu suserga vienas iš šeimos narių, svarbu nedelsiant imtis prevencinių priemonių, kad neužsikrėstų ir kiti namų gyventojai. Viena iš jų – paviršių dezinfekcija. Rekomenduojama specialiomis priemonės dezinfekuoti dažniausiai liečiamus objektus, pavyzdžiui, durų rankenas, šviesos jungiklius.

„Svarbu nepamiršti, kad infekciją namuose pristabdysite, jei su kitais šeimos nariais nesidalinsite maistui skirtais indais bei stalo įrankiais. Kai sergate jūs ar kas nors kitas, naudokite tik savo puodelius ir lėkštes. Venkite liesti akis, nosį ir burną, taip pat, jei įmanoma, venkite artimo kontakto su sergančiuoju“, – primena šeimos gydytoja.

Dar ne per vėlu pasiskiepyti ir nuo gripo ar koronaviruso

Anot K. Mockienės, nors peršalimo ligų simptomai yra panašūs, plintant įvairioms koronaviruso atmainoms, dažnai vien iš jaučiamų simptomų gali būti sunku nustatyti ligą.

„Įprastai paprastam peršalimui yra labiau būdinga laipsniška pradžia bei palyginti lengvi simptomai – čiaudulys, sloga, gerklės skausmas. Tuo tarpu, gripo ar COVID-19 atvejams dažniausiai būdinga staigi pradžia: iš vakaro – žmogus sveikas, o ryte jau pakilusi temperatūra, prasidėjęs karščiavimas, atsiradę galvos ir kūno skausmai, bendras silpnumas, nuovargio jausmas“, – ligos simptomus vardija šeimos gydytoja.

„Kadangi neretai tokius pacientus tenka konsultuoti nuotoliu, dėl diagnozės tikrumo dažnai rekomenduojame vaistinėje įsigyti bei atlikti kombinuotus gripo ir koronaviruso antigeno greituosius testus, kurie ligos pradžioje pakankamai gerai parodo, ar tai yra tik paprastas peršalimas, ar pavojingesnė infekcija“, – priduria ji.

Gydytoja pabrėžia, kad viena saugiausių ir patikimiausių apsaugų nuo gyvybei pavojingų užkrečiamų infekcijų išlieka vakcinos, o pasiskiepyti nuo gripo, koronaviruso ar pneumokokinės infekcijos, dar nėra per vėlu.

„Vakcinacijos traukinys dar tikrai nėra nuvažiavęs. Žinoma, reikėtų paskubėti, bet pasiskiepyti per vėlu yra tada, kai susergi. Pavyzdžiui, susirgimų gripu pakilimas dažniausiai pastebimas po Kalėdų – sausio, vasario mėnesiais, todėl nors šiuo metu atvejų tikrai daugėja, bet dar nepasiektas epidemijos lygis, kaip, beje, ir koronaviruso. Tradiciškai šie infekciniai virusai cirkuliuoja ir būna pavojingiausi iki pavasario“, – sako Pašilaičių šeimos medicinos centro gydytoja K. Mockienė.

Imuniteto stiprinimui svarbu tinkamas darbo bei poilsio režimas, mityba

Anot BENU vaistininkės Lauros Mockutės, pastaraisiais metais žmonės skyrė daugiau dėmesio higienai, savo imuninei sistemai, o praėjus pandemijai, tai šiek tiek apleido, tuo tarpu peršalimo ligos, gripas niekur nedingo.

„Šiuo metu tikrai siaučia įvairios virusinės infekcijos, kuriomis pastaruosius kelis metus sirgome daug rečiau, daugelio imunitetas susilpnėjo. Tuo tarpu, būtent mūsų imuninė sistema apsaugo nuo ligų, bakterijų ir virusų. Šios sistemos stiprinimas neapsiriboja vien tik mityba arba maisto papildais: imuninė sistema yra mūsų organizmo visuma, ji priklauso ir nuo mūsų gyvenimo būdo, darbo bei poilsio režimo“, – aiškina L. Mockutė.

Vaistininkės teigimu, rūpinantis sveikata nereikėtų pamesti galvos ir dėl šventinio maratono. Kovojant su virusinėmis ligomis svarbi tinkama miego kokybė.

„Įsibėgėja šventinis laikotarpis, kai visi galvoja apie dovanas, dalyvauja įvairiuose renginiuose, vakarėliuose, dėl to dažnas patiria streso, nukenčia žmogaus poilsio kokybė. Tuo tarpu pastarasis yra neatsiejama sveikatos dalis: turime pailsėti, kad organizmas atsistatytų. Beje, ilga miego trukmė nereiškia, kad miegas yra kokybiškas, reikėtų įvertinti, ar po nakties jaučiatės pailsėję, jei ne – kas trukdo tai padaryti“, – apibendrina L. Mockutė.

Anot vaistininkės, organizmo atsparumą virusams gali sustiprinti ir subalansuota bei pilnavertė mityba. Tiesa, reikia nepamiršti, kad imunitetu reikia rūpintis ne tik tada, kai esame sveiki, be to, priemonių, ypač natūralių, poveikis išryškėja tik vartojant jas ilgesnį laikotarpį.

„Organizmui reikia laiko sukaupti pakankamą kiekį medžiagų ir vitaminų, kurie ir sustiprina imunitetą. Jei norite tai daryti efektyviau, į savo mitybos racioną įtraukite daugiau antioksidantų, vitaminų A, C, E, D, cinko, seleno. Taip pat rekomenduojama valgyti daugiau skaidulų turinčio maisto, svogūninių, šakninių ir salierinių daržovių, uogų, vaisių bei raugintų produktų“, – aiškina L. Mockutė.

 

Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti

Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus bei imtis veiksmų. Vis dėlto, užsitęsęs nerimastingumas gali virsti...

Pasaulinė sveikatos diena: kokias sveikatingumo iniciatyvas „Lidl“ siūlo savo darbuotojams?

Gera savijauta – tvirtos ir energingos komandos pagrindas, todėl sveikatingumo iniciatyvos, emocinės ir fizinės gerovės užtikrinimas tampa neatsiejama šiuolaikinės organizacijos dalimi. Minint Pasaulinę sveikatos...

Gydytojas psichoterapeutas pataria: kaip įveikti tunelinį mąstymą?

„Kai žmogus yra apsvaigęs, jo mąstymas tampa tunelinis – jis mato tik tai, kas vyksta čia ir dabar, o rizika ir pasekmės tiesiog iškrenta...

Kaip pradėti bėgioti po 50-ies ir kodėl tai galbūt geriausias gyvenimo sprendimas

Sulaukus 50-ies, dažnas susimąsto - ar dar galėčiau pradėti kažką naujo? Ar dar įmanoma keisti gyvenimo ritmą, kūną, savijautą? Atsakymas būtų taip, tikrai taip,...

Molėtų rajono sveikatos centras auga – prie komandos prisijungia gydytojas Dainius Šimčikas

.Molėtų rajono sveikatos centras džiaugiasi galėdamas pristatyti naują komandos narį – gydytoją endoskopuotoją, pilvo chirurgą, koloproktologą dr. Dainių Šimčiką. Jis jau nuo gegužės mėnesio...

Kaip išsirinkti tinkamą paakių kremą savo odai?

Paakių oda yra viena jautriausių veido sričių – plonesnė nei likusi veido oda, linkusi į sausumą, smulkias raukšleles ir patinimus. Netinkamas gyvenimo būdas, miego...

Ar galima implantuoti dantis iš karto po jų netekimo?

Dantų netekimas yra nemaloni patirtis, turinti ne tik estetinių, bet ir funkcinių pasekmių. Pacientai, susidūrę su šia problema, neretai nori kuo greičiau atkurti prarastus...

Kodėl kyla panikos priepuoliai?

Panikos priepuoliai yra staigios, intensyvios baimės ar nerimo bangos, kurios gali pasireikšti tiek fiziologiniais, tiek psichologiniais simptomais. Tokie epizodai gali kilti netikėtai, be aiškios...

Svajojate išbandyti maudynes žiemą? Specialistai atskleidė, kada geriau net nepradėti

Maudynės žiemą tampa vis populiaresnės – kiekvieną savaitgalį ežerų pakrantės nusėtos būriais sveikuolių, kurių negąsdina atšiaurios sąlygos, o socialiniai tinklai mirga nuo filmukų, vaizduojančių...

Bičių pikis ne veltui vadinamas „natūraliais antibiotikais“: vaistininkė paaiškino kodėl

Dėl daugybės naudingų savybių propolis savo vietą medicinoje atrado prieš tūkstančius metų. Skaičiuojama, kad šis natūralus produktas turi daugiau nei 300 biologiškai aktyvių junginių,...

Vaistininkė atskleidė meilės formulę: kaip gimsta jausmai ir kaip juos išsaugoti?

Meilė – stipri ir graži emocija, už kurios slepiasi sudėtingi biocheminiai procesai, įdarbinantys ne tik skirtingus hormonus, bet ir smegenis. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė...

Dažnai raižo ir pučia pilvą? Gali būti, kad jūs netoleruojate laktozės

Lietuvoje maždaug kas trečias suaugęs žmogus susiduria su laktozės (arba pieno cukraus) netoleravimu. Šis sutrikimas, kurį lydi dažnas pilvo skausmas ir pūtimas, gali stipriai...

Miško maudynės: gamtos terapija visais metų laikais

Miško maudynės, dar žinomos kaip shinrin-yoku, yra praktika, primenanti žmonėms apie kiekvieno ryšį su gamta, kuris leidžia nurimti, sulėtėti ir pajusti gamtos gydomąją galią. Nors...

Kaip paversti vitaminus vaikų kasdienybės dalimi žaidimo forma

Vitaminų vartojimas vaikams dažnai tampa iššūkiu. Vaikai, ypač mažieji, nėra linkę priimti to, kas atrodo kaip pareiga ar neįdomus veiksmas. Norėdami paskatinti vaikus vartoti...