Pirmadienis, 9 gruodžio, 2024
spot_img
spot_img

Atšventę penkiasdešimtmetį – į profilaktinę patikros programą

Ar jau skaitėte?

Storosios žarnos vėžys yra viena iš geriausiai gydomų virškinamojo trakto onkologinių ligų, jeigu ji diagnozuojama anksti. Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma apie 1 600 naujų ligos atvejų ir jų kasmet daugėja.

„Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys, jo gydymas dažnai būna efektyvus ir pacientai yra išgydomi, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) chirurgas koloproktologas doc. dr. Audrius Dulskas. – Anksti nustačius vėžį, galima taikyti šiuolaikišką minimaliai invazyvią chirurgiją – operuoti pacientą laparoskopiškai, t.y. mažiau jį traumuojant, trumpinant gulėjimo stacionare laiką.“

Dr. A. Dulskas pabrėžia, kad dėl storosios žarnos vėžio specifikos pacientas ilgai nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas vėlyvų stadijų, kai gydymo efektyvumas yra gerokai mažesnis.

Lietuvoje 2009 m. patvirtinta valstybės finansuojama Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, kurios tikslas – kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį. Gyventojams dalyvavimas šioje profilaktinėje programoje nieko nekainuoja, tyrimai apmokami iš PSDF lėšų.

„Dalyvauti programoje rekomenduojama žmonėms tarp 50–74 metų, neturintiems jokių skundų – pabrėžia dr. A. Dulskas. – Kas dveji metai šiems žmonėms atliekamas slapto kraujavimo išmatose testas. Nesudėtingą testą žmogus gali atlikti namuose pats arba pas šeimos gydytoją priduoti išmatas slapto kraujavimo testui atlikti. Jeigu jis teigiamas, rekomenduojama kolonoskopija. Tyrimo metu lanksčiu endoskopu, kurio gale yra kamera, apžiūrima visa storoji žarna. Jei nustatomi storosios žarnos polipai, dažniausiai juos galima pašalinti be operacijos, procedūros metu. Tyrimas atliekamas taikant nejautrą, todėl tiriamasis nepatiria nemalonių pojūčių. Laiku nustačius storosios žarnos vėžį ar polipus, skiriamas gydymas yra veiksmingas ir užkerta kelią ligos progresavimui bei plitimui. Polipai – tai ikivėžinė būklė, kuriuos pašalinus, galima visai išvengti vėžio.“

Pasaulinės literatūros duomenimis storosios žarnos programa sumažina mirčių nuo gaubtinės ir storosios žarnos vėžio skaičių, nes liga nustatoma ankstyvesnės stadijos. Be to, šalyse, kur ši programa atliekama daugelį metų, vėžio atvejų skaičius taip pat mažėja, nes nustatomos ir išgydomos ikivėžinės būklės.

Nors storosios žarnos vėžio daugiau kaip 90 proc.atvejų nustatoma žmonėms vyresniems kaip 50 metų (todėl ši programa ir yra rekomenduojama šiai rizikos grupei), tačiau pasaulyje stebima tendencija, kai vėžys nustatomas ir jaunesniems, į rizikingo amžiaus rėmus nepatenkantiems žmonėms. Todėl JAV rekomenduoja patikrą pradėti nuo 45 metų ar net nuo 40.

„Yra tikrai baisesnių dalykų nei profilaktiniai tyrimai, todėl raginu Lietuvos gyventojus aktyviau dalyvauti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Profilaktika yra geriau, nei pavėluota operacija, – pabrėžia dr. A. Dulskas. – Taigi atšventę 50-metį eikime pas gydytoją, net ir tada, jeigu neturime jokių skundų.“

Gydytoja pataria į tyrimą žiūrėti atviriau


NVI Endoskopijų tyrimų grupės vyr. ordinatorė gydytoja gastroenterologė Inga Kildušienė.

„Storosios žarnos ligos yra labai nepatogios ligos, jos iš tų ligų grupės, kur nei pats pažiūrėsi, nei kitam parodysi. Nusimauti kelnes visada yra didelis stresas. Skatinčiau žmones žiūrėti atviriau ir optimistiškiau į šitą tyrimą. Galvoti siūlyčiau apie jo naudą, o ne apie patiriamą diskomfortą, – sako NVI Endoskopijų tyrimų grupės vyr. ordinatorė gydytoja gastroenterologė Inga Kildušienė. – Mūsų visa komanda, kiekvienas jos narys labai stengiasi kaip įmanoma sumažinti paciento patiriamą diskomfortą. Tyrimą galima atlikti ir su intravenine nejautra. Tada žmogus miega ir nieko nejaučia. Nejautra yra trumpalaikė, trunka tiek, kiek pats tyrimas, apie 20–30 min. Kalbant apie nusirengimo dalykus, naujajame Endoskopijų skyriuje bus numatyta speciali vieta pacientams persirengti, pasiruošti tyrimui.“

Gydytoja pataria žmogui žiūrėti į šį tyrimą atviriau. „Stručio politika niekur neveda, jeigu jau pastebimi kokie nors neįprasti požymiai, būtina išsitirti. Nepasislėpsime nuo ligos, geriau rasti ankstyvųjų stadijų ligą, kuri yra visiškai išgydoma. Šiuolaikinė endoskopija gali net pasiūlyti be pjūvio šalinti atrastus polipus ar darinius. Nereikia jų auginti, reikia drąsiai kreiptis į gydytojus, skatinčiau nebijoti,“ – sako gyd. I. Kildušienė.

Visame pasaulyje stebima tendencija, kad storosios žarnos vėžys jaunėja. Lietuva ne išimtis, reikėtų atkreipti dėmesį į savo virškinamojo trakto pojūčius kelioms grupėms žmonių. „Pirma, tai žmonės, dažniausiai jauno amžiaus, kurie serga žarnyno uždegiminėmis ligomis: Krono liga arba opiniu kolitu. Šiems pacientams kolonoskopiją reikėtų atlikti ne kas dešimt metų, o tikrai dažniau. Šių žmonių planinė patikra prasideda ženkliai anksčiau.

Antra žmonių grupė – tai žmonės, kurių pirmos eilės giminaičiai serga storosios žarnos vėžiu. Jeigu mama, tėtis, brolis (pirmos eilės giminaičiai) yra sirgę ar serga storosios žarnos vėžiu, turėtumėte tikrintis 10 metų anksčiau, negu jam buvo diagnozuota liga. Jeigu jūsų artimasis susirgo 50-ties, tai turėtumėte tikrintis nuo 40-ties, nepaisant to, kad Jums programa kaip ir nepriklauso. Jei kreipsitės į šeimos gydytoją, jis nusiųs Jus toliau pasitikrinti. Tolimesnis žarnyno ištyrimas rekomenduojamas kas 10 m.

Nors egzistuoja nuomonė, jog dažnai ir gausiai mėsą valgantys žmonės dažniau suserga šia liga, noriu pasakyti, jog serga ir vegetarai. Yra įrodymų, kad perteklinis raudonos mėsos vartojimas turi įtakos storosios žarnos vėžio atsiradimui. Bet yra ir kitų, ne mažiau svarbių rizikos faktorių. Rūkymas, sėdimas darbas, nutukimas didina storosios žarnos vėžio riziką. Kuo sveikiau gyvensime, tuo mažiau sirgsime.“

Statistiniai duomenys apie storosios žarnos vėžį

„Storosios žarnos vėžys tarp visų susirgimų piktybiniais navikais yra trečias pagal dažnumą po priešinės liaukos vėžio ir kitų odos navikų, – sako NVI Vėžio registro vadovė Ieva Vincerževskienė. – Pastaraisiais metais diagnozuojama daugiau nei 1600 storosios žarnos vėžio atvejų kas metai. 2012 m. buvo nustatyti 1679 nauji storosios žarnos vėžio atvejai ir jie sudarė 9 proc. visų piktybinių navikų.

Skirtumai tarp lyčių nėra dideli, 2012 metais 823 šios lokalizacijos vėžio atvejai nustatyti vyrams ir 856 – moterims. Sergamumo storosios žarnos vėžiu rodiklis Lietuvoje yra 56,2 atvejų 100 000 gyventojų. Lietuvoje sergamumas šia liga nuolatos didėja, kaip ir daugelyje kitų šalių, tačiau vis dar išlieka žemesnis nei daugelyje Vakarų ar Šiaurės Europos valstybių.

Mirčių nuo piktybinių navikų struktūroje storosios žarnos vėžys yra antroje vietoje po plaučių vėžio. 2012 m. buvo užregistruotos 927 mirtys nuo storosios žarnos vėžio: mirė 488 vyrai ir 439 moterys. Mirtingumo nuo storosios žarnos vėžio rodiklis Lietuvoje 2012 m. buvo 31 atvejis 100 000 gyventojų.

Lietuvoje išgyvenamumo susirgus storosios žarnos vėžiu rodikliai nors ir gerėja, tačiau vis dar išlieka vieni žemiausių Europoje, nes didelę įtaką išgyvenamumui turi ligos stadija jos nustatymo metu. Tik 37 proc. visų storosios žarnos vėžio atvejų Lietuvoje nustatomi I-II stadijose, o 16 proc. pacientų iš karto diagnozuojamas IV stadijos storosios žarnos vėžys.“

Juventa Sartatavičienė
Nacionalinis vėžio institutas
atstovas spaudai

Sveikatos.infohttps://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/ 

„Rimi“ padės išvengti šventinio pasiruošimo karštligės: ekspertė atsakė, kaip be streso išrinkti geriausias dovanas...

Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį, o praktiškos dovanos – visada geras pasirinkimas. Be to, jei apie dovanas pradedame galvoti anksčiau, tikrai...

Vilniuje trūksta gydytojų, tačiau jau žinoma, kaip juos pritraukti. Iš rajonų?

Vilniaus rajono savivaldybė patvirtino gydytojų pritraukimui skirtas skatinamąsias priemones. Savivaldybės teigimu, tai apima darbo užmokesčio kompensavimą šeimos gydytojams, rezidentūros studijų kompensavimą bei priedų mokėjimą gydytojams rezidentams, praneša sostinės rajono savivaldybė. „Skatinimo priemonės apima šias kryptis:...

Šlapimo pūslės uždegimo gniaužtuose: kokių klaidų geriau nedaryti?

Vaistininkai pastebi, kad atvėsus orams, vis daugiau pacientų konsultuojasi dėl dažno ir skausmingo šlapinimosi bei kitų šlapimo pūslės uždegimo simptomų. Visgi, simptomus pajutę pacientai ne tik ne visada apsilanko pas gydytoją, bet ir yra...

Radviliškio rajono gyventojams į medicinos punktą važiuoti nebereikės: slaugytojos pačios atvyks į namus nemokamai

Artėjant žiemai, Radviliškio rajono savivaldybė imasi veiksmų, kad palengvintų kasdienybę nuošalesnėse vietovėse gyvenantiems žmonėms, kuriems būtina reguliari medicininė priežiūra. Žiemos laikotarpiu, kai keliai tampa sunkiau pravažiuojami, o orai neretai būna permainingi, kaimų gyventojai dažnai...

Sveika mityba: kas tai yra ir kodėl ji svarbi

Sveika mityba – tai subalansuotas maitinimasis, užtikrinantis, kad organizmas gautų visas būtinas maistines medžiagas, reikalingas normaliam jo funkcionavimui. Tai yra vienas pagrindinių sveiko gyvenimo būdo elementų, padedančių išlaikyti gerą fizinę ir emocinę savijautą. Sveika...

Medicinos psichologė papasakojo, kuo ypatingas paauglių mąstymas ir kaip juos geriau suprasti

Paauglystė – laikotarpis tarp vaikystės ir suaugusiųjų pasaulio, pasižymintis išskirtinėmis patirtimis, naujais atradimais ir galimybėmis. Visgi, ne paslaptis, kad šis gyvenimo etapas jauniems žmonėms gali sukelti ir nemažai iššūkių. Kaip geriau suprasti, ką išgyvena...

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems? Ar orgazmo dažnumas turi įtakos sveikatai?...

7 žolelės, kurias galima auginti vandenyje ant palangės

Vandens auginimo metodas, dar vadinamas hidroponika, tampa vis populiaresnis, ypač tiems, kurie gyvena butuose arba neturi galimybės auginti augalų didesnėje erdvėje. Teoriškai hidroponiniu būdu galima auginti įvairias žoleles ir kitus augalus, tačiau praktikoje tai...

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Neuroedukaciniai užsiėmimai vaikams: Emocijų pažinimas per kūrybą

Neuroedukaciniai užsiėmimai – tai novatoriškas mokymosi ir lavinimo metodas, pagrįstas naujausiomis neurologijos mokslo žiniomis. Jų tikslas – padėti vaikams geriau pažinti ir suprasti savo emocijas, lavinti socialinius įgūdžius ir įveikti stresą per praktines, kūrybines...

Pasaulinė košės diena: Sveikatos ir gerumo šventė

Pasaulinė košės diena – tai šventė, skirta ne tik paminėti košės naudą, bet ir skatinti solidarumą su badaujančiais vaikais visame pasaulyje. Nuo 2009 m. ši diena švenčiama Škotijoje įsteigtos labdaros organizacijos „Mary's Meals“ iniciatyva....

Šiltasis sezonas baigėsi: 4 patarimai kaip išlaikyti energijos lygį ir apsisaugoti nuo virusų

Pereinamasis laikotarpis, pasibaigus vasarai, gali būti iššūkis tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai. Kadangi dienos trumpėja, o natūralios šviesos mažėja – tai gali neigiamai paveikti žmonių nuotaiką ir energiją. Kaip išlaikyti vasaros metu sukauptą aukštesnį...

Sukrečianti Ingos šeimos patirtis: šokas dėl sūnaus būklės

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės...