Penktadienis, 29 kovo, 2024
spot_img
spot_img

Buvimas namuose – galimybė stiprinti imunitetą

Ar jau skaitėte?

Gintarinė vaistinė vaistininkė Laura Vanagaitė.

Paskelbus karantiną dėl koronaviruso, jau spėjome išsiugdyti keletą įpročių – dažnai plauti rankas ir neliesti savo veido. Specialistų teigimu, buvimas namuose – puiki galimybė sustiprinti imuniteto atsparumą prieš virusus ir bakterijas. Tačiau nereiktų skubėti griebtis maisto papildų, o verčiau išbandyti įvairias imuninės sistemos apsaugos priemones.

„Plintant koronavirusui, į vaistinę dėl būtiniausių prekių užsukę klientai pasiteirauja, ar gyvenant karantino sąlygomis įmanoma sustiprinti imunitetą ir kaip tai padaryti. Susirgus imunitetas mums padeda efektyviau kovoti su ligos sukėlėjais. Tačiau šiuo sudėtingu metu dauguma žmonių patiria stresą, nėra pakankamai fiziškai aktyvūs, galbūt nepasirūpina subalansuota mityba ir turi žalingų įpročių, o visa tai yra labiausiai imuninę sistemą silpninantys veiksniai. Todėl, kai šiandien daug laiko praleidžiame užsidarę namuose, svarbu susidaryti aiškią darbotvarkę ir kasdien tinkamai pailsėti, vengti streso, mažiau skaityti neigiamų naujienų, prižiūrėti savo mitybą bei reguliariai vėdinti patalpas“, ¬– sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.

Daugiau ilsėkitės ir atsipalaiduokite

Stiprų imunitetą formuoja kompleksinės priemonės, todėl greitas, „magiškas“ ir unikalus receptas neegzistuoja. Vaistininkės teigimu, reiktų jausti save ir savo kūną, suprasti, ko jam reikia – gal reikia sumažinti stresą arba daugiau laiko skirti fizinei veiklai, o galbūt tiesiog tinkamai pailsėti.

„Jeigu naktį jums sunku užmigti, taip tik dar labiau kenkiate savo sveikatai. Nemigą lemia daug veiksnių. Atsisakykite kofeino, prieš miegą atidarykite langą ir vėdinkite kambarius, išbandykite šiltą vonią, paskaitykite knygą ir miegokite tiek, kiek jaučiate, kad reikia. Karantinas yra puiki proga pailsėti tiems, kurie įprastame gyvenime nuolat lekia ir skuba. Poilsis yra bene svarbiausias dalykas, norint išlaikyti stiprų imunitetą. Tyrimai rodo, kad stipriausią imunitetą ir atsparumą ligoms turi tie žmonės, kurie per parą miega 7-9 valandas“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Taip pat skaitykite:  Genetikė prof. S. Jarmalaitė: kurie koronaviruso testai patikimi ir ar verta masiškai testuoti populiaciją

Audio knyga: MILIJONIERIAUS UŽRAŠAI. Kaip tapti labai turtingu

Tai asmeninė kiekvieno žmogaus „Milijonieriaus daugybos lentelė” – 8-nių, labai trumpų ir aiškiai išdėstytų esminių dėsnių ir principų santrauka, kurių privaloma laikytis norint tapti sėkmingu.


Poilsio trūkumas organizme yra vienas iš veiksnių, keliančių streso hormono lygį organizme. Kaip sumažinti šiomis dienomis sunkiai išvengiamą stresą?

„Siautėjant koronavirusui daugelis žmonių išgyvena ne pačius maloniausius jausmus. Siekiant sumažinti nerimą, patartina suderinti profesinį ir asmeninį gyvenimą, nuolat daryti pertraukas ir tinkamai pailsėti, atsipalaiduoti. Taip pat galima naudoti raminančius ar atpalaiduojančius streso mažinimo metodus – užsiimti savo mėgstama veikla, išbandyti meditaciją, pasirūpinti savo psichologine higiena. Vietoje naujienų portalų ir „Facebook“ tikrinimo kas 10 minučių, skaitykime naujienas vieną kartą per dieną – psichologai sako, kad pradėjus taikyti šią taisyklę grėsmės jausmas kiek pamažės. Žinoma, taip pat svarbu ir daug juoktis bei pasitelkti pozityvumą“, – pataria L. Vanagaitė.

Sportuokite, bet nepersistenkite

Paskelbus visuotinį karantiną sustabdyta sporto klubų ir grupinių treniruočių veikla, todėl fizinį aktyvumą palaikyti norintys entuziastai pradėjo ieškoti naujų būdų treniruotis namuose.

„Jeigu neturite įpročio daug judėti ir staiga pradedate tai daryti aktyviai, tai gali paskatinti streso hormonų gamybą organizme ir dar labiau pakenkti imuninei sistemai, todėl būtinas saikas ir sąmoningas sveikatos būklės sekimas. Tačiau fizinis aktyvumas yra naudingas imuniteto stiprinimui, o tai kaip niekada svarbu kovojant su virusais“, – pastebi L. Vanagaitė.

Prieš užsiimant sportu namuose, rekomenduojama įsitikinti, kad aplinka yra jauki ir gerai išvėdinta. Pasak vaistininkės, sportuojant be pasiruošusio padėti trenerio, labai svarbu sąmoningai įsiklausyti į savo kūno pojūčius, atlikti lengvus pratimus, sutelkti dėmesį į jų atlikimą.

Taip pat skaitykite:  Po švenčių vaistinėse – peršalimo banga

„Internete pasklido nuotraukos ir vaizdo įrašai su trenerių atliekamomis mankštomis, o socialiniuose tinkluose gausu pasiūlymų prisijungti prie virtualių treniruočių. Pritūpimai, įtūpstai ar atsispaudimai – pratimų, kuriuos galima atlikti namų sąlygomis yra įvairių. Svarbu nepamiršti, kad treneriai yra profesionalai, todėl nereikėtų stengtis atkartoti visko, verčiau sportuoti savo tempu, galbūt lėčiau, tačiau taisyklingai. Aktyvus namų tvarkymas taip pat prilyginamas treniruotei“, – sako vaistininkė.

Kaip papildyti organizmą vitaminais?

Neretai apie susilpnėjusį imunitetą, pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, išduoda ir keletas simptomų – nuovargis, lūžinėjantys nagai, plaukai, sausa oda.

Nors ugdyti atsparumą nuo virusų bei bakterijų infekcijų, pirmiausia, reiktų pasitelkus natūralias priemones, organizmą stiprina ir vitaminų C, A, E, D vartojimas, taip pat mikroelementai: cinkas, selenas ir varis. Vitaminas C padeda kovoti su stresu, įvairiomis infekcijomis ir peršalimu, vitaminai A ir E taip pat svarbūs antioksidantai, padedantys nervų sistemai, odai, širdies ir kraujagyslių veiklai, o vitamino D trūkumas itin dažnai nustatomas Lietuvos gyventojams, jis ypač svarbus imunitetui ir nervinei sistemai. Vitamino D papildai sumažina kvėpavimo takų infekcijos riziką, reguliuoja citokinų gamybą ir gali apriboti kitų virusų, tokių kaip gripas, riziką. Kvėpavimo takų infekcija gali sukelti citokinų audras – užburtą ciklą, kurio metu mūsų uždegiminės ląstelės pažeidžia viso kūno organus – dėl to padidėja sergančiųjų COVID-19 mirtingumas. Pakankamas vitaminas D gali suteikti nedidelę apsaugą pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Visų šių medžiagų galima gauti valgant ankštines daržoves, daigintus grūdus, linų sėmenis, medų, kopūstus, obuolius, riešutus ir žuvį.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininko patarimai:

  • Į kovą su virusais ir bakterijomis galima pasitelkti ir keletą natūralių receptų. Vienas iš jų – spanguolių, medaus ir česnako užpilas. Sutrinkite dvi saujeles spanguolių, 2 nedideles skilteles česnako ir sumaišykite su 2 šaukšteliais medaus. Spanguolės, kai šviežių vaisių ir uogų nėra daug, yra vienas geriausių antioksidantų šaltinių. Antioksidantai padeda kovoti su patiriamu stresu, nes dėl jo sutrinka natūrali antioksidantų gamyba žmogaus organizme. Česnakai padeda įveikti daugybę sveikatai kenksmingų mikroorganizmų, kurie sukelia infekcijas.
  • Kas dieną suvalgykite po žiupsnelį cinamono. Cinamone gausu antioksidantų, jis pasižymi veiksmingomis antiuždegiminėmis savybėmis, todėl sumažina įvairių ligų riziką, taip pat mažina cukraus kiekį kraujyje.
  • Smulkinto imbiero ir medaus derinys padeda pagerinti virškinimą ir apetitą, maisto medžiagų įsisavinimą.
Taip pat skaitykite:  Strijos su metais atsiranda kur kas dažniau: 3 patarimai odos elastingumui palaikyti

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...

Negydomos pėdos pirštų deformacijos ilgainiui progresuoja – kada rinktis operaciją?

Išsikišęs didžiojo pėdos piršto „kauliukas“ daugeliui žmonių sukelia ne tik estetinių problemų, bet ilgainiui ir stiprius skausmus vaikščiojant. Ši pėdos didžiojo piršto deformacija, dar vadinama Hallux Valgus, atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti išorėn...

Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų: ir taip didžiausi atlyginimai rinkoje auga toliau 

Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne tik pagal vaistinių kiekį, bet ir atlyginimų dydį. Naujausi „Sodra“ duomenys rodo, kad pernai vaistinės darbuotojų vidutinis darbo užmokestis (VDU),...

Net ir nekaltas peršalimas gali komplikuotis į plaučių uždegimą – kaip jį atpažinti laiku?

Deja, šaltuoju metų laiku išvengti peršalimo ar kitų kvėpavimo takų susirgimų dažnai nepavyksta. Tiesa, paprastai tokios ligos žymesnių sveikatos problemų nesukelia ir pasirūpinus tinkamu jų gydymu greitai praeina. Visgi, numoti ranka į jas nederėtų...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com