Sekmadienis, 28 lapkričio, 2021
spot_img

Dėl sutrikusios hormonų veiklos kenčia ir vyrų, ir moterų vaisingumas

Ar jau skaitėte?

Manoma, kad kas penkta pora Lietuvoje susiduria su nevaisingumo problema. Viena šios problemos priežasčių – sutrikusi endokrininių liaukų veikla, neigiamai veikianti reprodukcinę sistemą. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologė-echoskopuotoja Aušra Seibutytė pasakoja, kad apie ją gali išduoti skirtingi moterims ir vyrams pasireiškiantys simptomai.

Vaisingumas.

„Kai moterims sutrinka endokrininių liaukų, išskiriančių į kraują hormonus, funkcija, sutrinka mėnesinių ciklas, atsiranda išskyros iš krūtų, neįprasti galvos skausmai, dvejinimasis akyse, akipločio, kūno plaukuotumo pakitimai – netipiškas galvos plaukų slinkimas, padidėjęs plaukuotumas pilvo, šlaunų, veido srityse. Sutrikusi endokrininių liaukų funkcija gali pasireikšti ir kitais, ne tokiais specifiniais požymiais: atsiradusiais odos, nagų ir plaukų pakitimais, nuovargiu, nesusijusiu su gyvenimo būdu, bėrimais, emocijų kaita, nerimu, prakaitavimu, ženkliu kūno svorio pokyčiu ir daugeliu kitų“, – pasakoja A. Seibutytė.

Vyrui endokrinines nevaisingumo priežastis galima įtarti tada, kai pasireiškia krūtų pakitimai, atsiranda išskyros iš krūtų, erekcijos sutrikimai, ženklus raumenų jėgos sumažėjimas, nebeželia barzda ir kt.

Ligos, neigiamai veikiančios reprodukciją ir vaisių

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja sako, kad galima aiškiai identifikuoti endokrinines moterų ir vyrų ligas bei sutrikimus, neigiamai veikiančius vaisingumą ar lemiančius blogas nėštumo baigtis – vaisiaus vystymosi sutrikimus ar persileidimą.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologė-echoskopuotoja Aušra Seibutytė.

„Dėl per aktyvios skydliaukės veiklos – hipertirozės – moterys gali patirti persileidimą, dėl nepakankamos skydliaukės veiklos – hipotirozės – gali kilti sunkumų pastoti, išsivystyti nėštumo patologijos, ištikti vaisiaus žūtis. Ovuliacijos, mėnesinių ciklo sutrikimą ir padidėjusį vyriško hormono kiekį kraujyje gali lemti kiaušidžių ligos, kurių dažniausia – policistinių kiaušidžių sindromas, o blogas nėštumo baigtis ar nevaisingumą – blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas, nutukimas, sutikusi antinksčių veikla. Be to, nėščiosios skydliaukės ligos neigiamai veikia vaisiaus vystymąsi, jo skydliaukės ir smegenų darbą“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja endokrinologė.

A. Seibutytė akcentuoja, kad vyrų vaisingumą neigiamai veikia prastai kontroliuojamas cukrinis diabetas, skydliaukės ligos ir sėklidžių funkcijos sutrikimai.

Hipofizėje susidarę dariniai turi įtakos vaisingumui

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja teigia, kad vyrų ir moterų reprodukcinės sistemos problemas gali lemti ir su hipofize – galvoje esančia posmegenine liauka, išskiriančia hormonus į kraują – susijusios ligos, kurių metu išsivysto dariniai, gaminantys hormonus, neigiamai veikiančius vaisingumą.

„Hipofizė – tai pagrindinės organizmo hormonų reguliacinės ašies dalis, atsakinga už hormonų sąveikas ir veiklą mūsų kūne. Hipofizės gaminami hormonai reguliuoja periferinių liaukų darbą: skydliaukės hormonų ir kortizolio gamybą, kiaušidžių funkciją, antinksčių veiklą ir t.t. Hipofizė reaguoja į periferinių liaukų hormonų trūkumą ir perteklių, atitinkamai gamindama daugiau ar mažiau savo hormonų. Hipofizėje išsivystantys dariniai, gaminantys hormonus, yra vadinami adenomomis. Jeigu darinys yra mažesnis už 1 cm – jis vadinamas mikroadenoma, jeigu lygus 1 cm ar didesnis – makroadenoma“, – sako A. Seibutytė.

Pasak, gydytojos endokrinologės, dažniausiai adenomos – gerybiniai galvos smegenų dariniai, tačiau priklausomai nuo jų dydžio gali atsirasti regos nervų kryžmės ar kitų smegenų dalių spaudimas, pasireikšti neurologiniai simptomai. Adenomų, kaip ir kitų navikų, atsiradimo priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau jos siejamos su DNR pažaidomis, atskirų ląstelių mutacijomis, retais atvejais – su genetiniais-endokrininiais sindromais. Priklausomai nuo adenomos ar kito naviko funkcinio aktyvumo, dydžio ir neurologinių simptomų gali būti taikomas medikamentinis ir (ar) chirurginis gydymas.

Adenomos pasireiškia skirtingais simptomais

A. Seibutytė sako, kad klinikiniai hipofizės adenomų simptomai priklauso nuo susiformavusių navikų gaminamų hormonų ir jų kiekio: „Jeigu susidaro prolaktinoma – dažniausiai išsivystantis gerybinis navikas, gaminantis hormoną prolaktiną – dažnai moterims sutrinka mėnesinių ciklas, atsiranda akipločio sutrikimai, išskyros iš krūtų, išsivysto galaktorėja – savaiminis pieno tekėjimas iš krūties. Vyrams prolaktinoma pasireiškia padidėjusiomis krūtimis, galinčiu tekėti pienu, o jeigu susiformavęs darinys didesnis – akipločio sutrikimais“, – sako endokrinologė.

Gydytojos teigimu, kitos rečiau išsivystančios adenomos, gaminančios adrenokortikotropinį hormoną, lemia Kušingo ligos išvystymą. Dėl to organizmo antinksčiuose ima didėti kortizolio gamyba ir atsiranda specifiniai išvaizdos pokyčiai – obuolio tipo nutukimas (pilvinis), riebalinė kupra, violetinės strijos, „mėnulio“ formos veidas, gali patamsėti oda. Kušingo liga taip pat gali pasireikšti padidėjusiu kraujospūdžiu ir gliukozės kiekiu kraujyje bei kitais pavojingais pokyčiais.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Endokrinologė teigia, kad dėl nevaisingumo reikia pradėti tirti abu partnerius, kai nepavyksta pastoti per 12 mėnesių trunkančius reguliarius lytinius santykius, kurių metų nenaudojama kontracepcija, tačiau yra atvejų, kai išsitirti reikėtų anksčiau.

„Visi nevaisingumo problemų atvejai yra individualūs ir, jeigu žmogus turi sveikatos problemų, pasireiškia bet kurie iš minėtų simptomų ar blogai vykdoma turimų ligų kontrolė, reikėtų į gydytoją kreiptis anksčiau. Jeigu šeimoje yra sirgusių skydliaukės ligomis, turėjusių nevaisingumo problemų, moters mamai ar seseriai buvo nustatyti pakitimai skydliaukėje, cistos kiaušidėse, tokių pačių sutrikimų rizika yra didesnė dėl genetinio polinkio, todėl taip pat reikėtų apsilankyti pas gydytoją prieš planuojant nėštumą. Geriausia, jeigu tai padarytų abu partneriai“, – sako A. Seibutytė.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja priduria, kad taip būtų galima problemas aptikti ir išspręsti anksčiau, dar prieš pastojant arba numatyti gydymo taktiką, atsižvelgiant į turimas ligas, būsimo nėštumo laikotarpiu.

„Ieškodamas nevaisingumo ar persileidimo priežasčių, gydytojas paskiria bendruosius – kraujo, šlapimo, elektrolitų, gliukozės, inkstų ir kepenų funkcijos rodiklių ir specifinius – skydliaukės funkcijos, lytinių hormonų bei prolaktino tyrimus. Specifinius tyrimus paskirti ir vertinti gali tik gydytojas endokrinologas, nes ne kiekvienas prolaktino laboratorinis nuokrypis reiškia ligą ir ne kiekvienas normalaus lygio tirotropinio hormono kiekis rodo gerą skydliaukės veiklą“, – sako endokrinologė A. Seibutytė.

Anot „Kardiolitos klinikų“ gydytojos endokrinologės Aušros Seibutytės, tolimesni tyrimai ir skiriamas gydymas priklauso nuo nustatomo sutrikimo: hipotirozė gydoma skiriant skydliaukės hormonus tabletėmis, prolaktinoma – dažniausiai skiriant vaistus, blokuojančius prolaktino gamybą, policistinių kiaušidžių sindromas – priklausomai nuo hormonų nuokrypių ir kitų rodiklių, gydomas bendrai endokrinologų ir ginekologų.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2021 m. birželį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

Sinusitas ir COVID-19: panašūs simptomai gali suklaidinti

Sloga, sinusitas bei COVID-19 infekcija – glaudžiai susiję susirgimai, kurie gali būti panašūs savo simptomais, dėl to dažnai būna sunku juos atskirti. Konsultuodami pacientus gydytojai nuolat pastebi, kad pacientus vargina sloga, karščiavimas, kosulys, tačiau...

Nuo gruodžio 1 d. keičiasi testavimas mobiliuose punktuose

Nuo gruodžio 1 d. keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir Galimybių paso išdavimo tvarkoms, mobiliuose punktuose nebebus atliekami greitieji antigeno testai. Asmenų, kurie greitajam antigeno testui atlikti mobiliuose punktuose yra užsiregistravę po gruodžio 1 d.,...

Organizmui trūksta jodo: apie pavojų sveikatai išduoda ne tik šąlančios kojos

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, net trečdalis žmonijos kenčia dėl jodo trūkumo. Jodo neturinčiose žemėse gyvenantiems lietuviams ypač trūksta šio mikroelemento. Tačiau dažnas neįsiklauso į organizmo siunčiamus signalus. Sveikatos specialistai siūlo išmokti atpažinti organizmo...

Nemokamai nuo gripo gali būti skiepijami visi gydymo įstaigų darbuotojai, ne tik medikai

Pastaruoju metu ligonių kasos sulaukia klausimų, kurie sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai gali būti nemokamai skiepijami nuo gripo. Ligonių kasų specialistai paaiškina, kad nemokamai gripo vakcina gali būti skiepijamas ne tik medicinos personalas, bet ir...

Dėl sutrikusios hormonų veiklos kenčia ir vyrų, ir moterų vaisingumas

Manoma, kad kas penkta pora Lietuvoje susiduria su nevaisingumo problema. Viena šios problemos priežasčių – sutrikusi endokrininių liaukų veikla, neigiamai veikianti reprodukcinę sistemą. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologė-echoskopuotoja Aušra Seibutytė pasakoja, kad...

Imbiero stebuklai: saugo nuo peršalimo ir netgi padeda mesti svorį

Jau tapo įprasta, kad prasidėjus šaltajam sezonui dažno namuose gardžiai pakvimpa imbieru. Šis vienas sveikiausių ir skaniausių prieskoninių augalų pasaulyje naudojamas tiek maistui ruošti, tiek sveikatai stiprinti. Tradicinis medaus, citrinos ir imbiero mišinys, neretai...

Kaip vartoti antibiotikus

Kiekvienais metais lapkričio 18 dieną minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios pagrindinis tikslas skatinti visuomenę vartoti šį medikamentą atsakingai. Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė pažymi, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos...

Vaistų vartojimo įpročiai: tarp skaudžią kainą turinčios savigydos

Lietuviai kasmet suvartoja vis daugiau vaistų. Valstybinės vaistų kontrolės tarnyba (VVTK) informuoja – 2020 metais parduota daugiau negu 80 milijonų vaistų pakuočių. Kas tai – vis augantis sergamumas, gerėjantis ligų gydymas ar įprotis kaupti?...

Kaip atpažinti, ar kaukė medicininė?

Nuo pirmadienio leidžiant dėvėti tik medicinines kaukes ar respiratorius, farmacininkai paaiškina, kaip atpažinti, ar kaukė medicininė. Intelektinis žaidimas internete Farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad tik iš pačios kaukės išvaizdos, tikėtina, nepavyks nustatyti, ar kaukė medicininė. Pasikliauti...

Kelio įtvaras – neatsiejamas nuo traumų gydymo

Susidūrus su traumomis kaip sumušimai, patempimai, pooperaciniu laikotarpiu ar sergant tokiomis ligomis kaip artritas, artrozė, kelio gijimo procesą spartina specialus kelio įtvaras. Tuo pačiu jis saugo ir šildo sąnarį bei mažina raiščiams, sausgyslėms tenkantį...

Kada vaikams galima naudoti elektrinį dantų šepetėlį? Atsako burnos higienistė

Žmogaus šypsena ir dantų būklė atspindi asmens požiūrį į savo sveikatą ir kasdienes rutinas. Burnos higienistė pastebi, kad dantų valymas yra įprotis ir įgūdis, kurio vaikai labai greitai išmoksta iš tėvų. Todėl burnos priežiūra...

Kodėl metus rūkyti priaugama svorio ir kaip to išvengti?

Viena iš baimių, su kuria susiduria dažnas rūkalius, norėdamas mesti rūkyti, yra baimė priaugti svorio. Ji nėra nepagrįsta, nes buvę rūkaliai per metus vidutiniškai priauga apie 5 kilogramus. Rūkymas iš tiesų šiek tiek pagreitina...

Kaip sustiprinti imunitetą prasidedant šaltajam sezonui?

Vis žemesnė temperatūra lauke, rudens darganos ir čiaudintys praeiviai verčia susirūpinti organizmo imunitetu. Subalansuota mityba yra svarbi sveikos gyvensenos dalis, o keli paprasti, supermaistu vadinami produktai, gali padėti greitai ir efektyviai sustiprinti imunitetą. Ir...

Gydytojos įspėja sergančius astma: jei nors 1 iš šių 5 teiginių jums tinka, kreipkitės...

Nors astma yra lėtinė liga, tai visai nereiškia, kad gyvenimą ji turi apkartinti. Su astmos paūmėjimais ir nuolatiniu simptomų malšinimu susitaikę pacientai nebeįsivaizduoja kitokio gyvenimo, tačiau gydytojai vienareikšmiškai teigia – astma neturi gąsdinti ar...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com