Šeštadienis, 3 birželio, 2023
spot_img
spot_img

Galiūnas Ž. Savickas įspėja: „Neteisingai sportuodami žmonės gali ir stipriai susižeisti“

Ar jau skaitėte?

Žydrūnas Savickas.

Žymus Lietuvos sportininkas, galingiausio pasaulio žmogaus titulą ne kartą apgynęs Žydrūnas Savickas džiaugiasi, jog aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba bei lankymasis sporto klubuose tampa vis labiau populiarėjančiais reiškiniais. Tačiau žinomas vyras atviras – sportuojant egzistuoja ir tam tikros rizikos, kurios gresia atliekant pratimus neteisingai ar pasirinkus netinkamą sportavimo būdą.

Norint turėti gerą sveikatą ir sveikus sąnarius, deja, neužtenka pasikliauti vien gamta – reikia įdėti ir nemažai pastangų. Tą jau vaikystėje suprato galingiausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas, šiandien, sekmadienį TV8 laidoje „Sveikatos medis“ sutikęs su visais pasidalinti savo paties išbandytais metodais.

„Aš pradėjau sportuoti būdamas 13 metų ir tik patyręs pirmąją traumą supratau, jog reikia saugoti savo kūną. Labai smagu, jog sportas tampa mada. Jeigu sportuoji, tu visą laiką palaikai tą tonusą ir gali sulaukti garbaus amžiaus aktyvus ir sveikas. Tačiau dabar atsirado labai daug sporto klubų, kuriuose nėra gerai paruošto personalo. Neteisingai atlikdami pratimus žmonės net gali stipriai susižeisti“, – laidoje pasakos Žydrūnas.

Žinomas sportininkas tvirtina, jog treniruojantis būtina atsižvelgti į kūno pajėgumus ir nenumoti ranka į specialistų pagalbą. Trenerių ir profesionalų patarimai gali ne tik padėti greičiau pasiekti norimų rezultatų, bet ir išvengti skaudžių pasekmių.

„Prieš pradedant sportuoti visuomet pravartu pasitikrinti sveikatą ir net gi pasidaryti masažų kursą, jog kūne nebūtų jokių įtampų. Pradėjus sportuoti darbui su treneriu taip pat reiktų skirti ne dieną ir ne savaitę, o tiek laiko, kiek reikia, kad išmoktumėte teisingai atlikti įvairius pratimus“, – teigs galiūnas.

Didžiausius sunkumus kilnojantis Žydrūnas pripažįsta, jog jo sporto šakoje sąnariams tenka itin didelė apkrova, o pati pirmoji patirta menisko trauma privertė permąstyti dėl papildomų pastangų, norint išsaugoti sveiką ir tvirtą organizmą.

„Sportuojantys turėtų valgyti baltymų gausų maistą. Taip pat reikia ir angliavandenių bei gerųjų riebalų. Riešutai, avokadai, aliejai – be šitų produktų aš neapsieinu nė vienos dienos. Kolagenas taip pat labai gerai, stengiuosi organizmą juo visada aprūpinti. Tačiau neprošal į racioną įtraukti ir maisto papildus, ypač skirtus sąnariams. Net ir nesportuojant sąnariai kasdien dirba, kenčia ir jiems reikia papildomai duoti medžiagų. Visus reikiamus vitaminus ir mineralus gauti vien tik su maistu yra tikrai sunku“, – sakys Žydrūnas.

Sportininkui antrina ir gydytojai specialistai – sąnarių kremzlėse gausu kolageno, kurio su metais mažėja. Tai sukelia greitesnį kremzlės nusidėvėjimą, atsiranda skausmai, todėl gydytojai rekomenduoja mitybą papildyti maisto papildais, tokiais kaip „Cemio Gemze“, kurių sudėtyje yra grynos formos pirmo ir antro tipo kolageno bei vitamino C, itin reikalingo sąnariams ir jų kremzlėms.

„Žinoma, kad papildai yra veiksmingi. Visi sportuojantys tą tikrai žino. Dviejų kolageno rūšių preparatas yra vieni dažniausiai rekomenduojamų maisto papildų, skirtų sąnariams. Kolagenas yra gausiai randama medžiaga minkštuosiuose audiniuose, sausgyslėse, raiščiuose, kremzlėse“, – laidoje pasakos osteopatas, neurologas, manualinės terapijos gydytojas Rimantas Jakimavičius.

Šį sekmadienį laidoje taip pat bus kalbama apie inovatyviausias technologijas odontologinių ligų gydyme, skiriamas didelis dėmesys kraujagyslių ligoms bei griaunami įsistovėję mitai apie statinų grupės vaistus, o rubrikoje „Ačiū, daktare“ padėkos skambės sveikos gyvensenos ambasadoriams.

Statinai – vienintelis vaistas, padedantis išvengti širdies ligų

Mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje 2-3 kartus viršija Europos Sąjungos vidurkį. Gruodžio mėnesį kasmet skiriamas didelis dėmesys vienai rimčiausių kardiologijoje problemų – ūminiam miokardo infarktui. Šiemet gruodžio 15-19 dienos buvo skirtos visuomenės supažindinimui su šios ligos simptomais, pradine diagnostika ir efektyviu bei greitu gydymu.

„Tai yra ta liga, kuri iš tiesų gali užklupti netikėtai, todėl labai svarbu taikyti tą pirminę prevenciją, koreguoti padidėjusį cholesterolio kiekį, kraujo spaudimą, nerūkyti, sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviam“, – pasakos LSMUL Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. dr. Olivija Gustienė.

Gruodžio 12 d. vykusioje ūminės širdies išemijos sindromų aktualijoms skirtoje konferencijoje geriausi šalies kardiologai dalinosi įžvalgomis ir dar kartą priminė, kodėl yra svarbu kalbėti apie šią klastingą ligą.

„Prieš įvykstant infarktui neretai pacientai jau keletą dienų jaučia suintensyvėjusį diskomfortą krūtinėje ar kažkokius kitus nerimą keliančius simptomus. Tačiau labai dažnai priskiria juos kitoms ligoms, ypač dažnai galvoja, kad tai yra skrandžio ar neuralginiai sutrikimai ir nesikreipia pas gydytoją“, – laidoje pasakos Respublikinės Šiaulių ligoninės, Širdies ir kraujagyslių centro vadovė, gydytoja kardiologė med. m. dr. Nora Kupstytė-Krikštaponė.

Deja, dažnai šiai ligai kelio užkirsti nepavyksta ir susidūrę su miokardo infarktu turi išmokti gyventi su šia liga. Dauguma pacientų yra labai atsargūs vartodami gydytojų paskirtus vaistus, kadangi turi klaidingą įsitikinimą, jog vaistai gali būti žalingi kitoms organizmo sistemoms. Vieni iš tokių vaistų – statinai. Nors šie vaistai rinkoje yra jau daugiau nei 30 metų, jų vartojimas vis dar yra apipintas mitais.

„Vartojant statinus mes galime per trumpą laiką pasiekti gydytojų rekomenduojamas cholesterolio vertes. Būtina pabrėžti, jog tik tais atvejais, kuomet mums pavyksta pasiekti rekomenduojamas blogojo cholesterolio vertes bei rekomenduojamą arterinį kraujospūdį, galime sakyti ir mes taip tikime, jog liga yra pristabdyta ir taip mes galime kontroliuoti naujos ligos atakų ar epizodų atsinaujinimą“, – teigs LSMUL KK Reabilitacijos klinikos vadovas, Kulautuvos reabilitacijos ligoninės vadovas prof. Raimondas Kubilius.

Inovatyvios technologijos dantų priežiūroje

Atlikti tyrimai parodė, jog periodonto ligos yra antra pagal dažnį priežastis, dėl ko lietuviai netenka dantų, turi nepatenkinamą burnos sveikatą bei pastovų užslėptą infekcijos židinį organizme.

Burnos higienistai yra pirmoji odontologų komandos grandis, parengianti terpę tolimesniems specialistų sėkmingiems darbams. Kauno lazerinės odontologijos centro burnos higienistė Audronė Rastauskaitė-Gudašienė pastebi, jog pacientus pas ją atveda dantų kraujavimas, blogas burnos kvapas ar net atsiradęs dantų paslankumas.

Higiniestė laidoje papasakos apie naują ir pažangią technologiją, kurios dėka galima efektyviai pašalinti visas ant dantų susikaupusias apnašas.

„Biofilmas – tai ant dantų paviršiuje susiformuojantis plonas bakterijų sluoksnis, kuris slenka į visas jam prieinamas vietas. Jį efektyviausiai pašalina būtent mechaninis paviršių valymas, jo neveikia nei skalavimo skysčiai, nei jokie antibiotikai. Neužtenka vien paprasto dantų šepetėlio ar dantų siūlo, nes kuo daugiau rekonstrukcijų atlikta burnoje, tuo daugiau papildomų priemonių reikės norint kokybiškai išsivalyti dantis“, – laidoje teigs gydytoja.

Nors neretai apsilankymas pas odontologą kelia baimę, gydytojai šiandien gali pasiūlyti naujausius ir skausmo nesukeliančius gydymo būdus. „Durr Dental“ siūlomame aparate yra sukomponuoti du galimi instrumentai: ultragarsinis instrumentas, kuris padeda higienistams pašalinti kietą apnašą nuo visų dantų paviršiaus ir specialus antgalis, kuomet keičiant įvairius antgalio tipsus, pašalinamas biofilmas, nupoliruojant jį nuo sunkiai prieinamų paviršių.

„Procedūra yra neskausminga, pacientai dažniausiai būna labai patenkinti. Mūsų siekiamybė yra tausojant kietus ir minkštus audinius pasiekti maksimalų rezultata“, – pasakos burnos higienistė A. Rastauskaitė-Gudašienė.

Nemalonus skonis ir kvapas burnoje, dantenų jautrumas, susidariusios kišenės ir jose besikaupiančios apnašos, besiformuojantys ir skausmingi pūliniai – visa tai byloja apie prasidėjusį periodontitą. Jo sukelti pažeidimai yra negrįžtami, tačiau juos įmanoma sustabdyti.

„Tai yra liga, kurią galima sukontroliuoti. Pacientai labai dažai nekreipia į vieną pirmųjų periodontito simptomų – kraujavimą. Šiandien mes pacientams galime pasiūlyti vieną inovatyvesnių nechirurginių gydymo būdų. „Vector Paro“ sistemos dėka nėra jokių pjūvių, jokių siūlių ir gydymas yra ganėtinai greitas“, – laidoje pasakos Kauno Lazerinės odontologijos centro periodontologė gyd. Gintarė Greicienė.

Ši technika vertinama dėl savo paprastumo, patogumo ir didelio efektyvumo. Prietaiso antgalis įvedamas į problemines vietas neliečiant nei dantų, nei dantenų. Skleidžiami ultragarsiniai virpesiai pašalina apnašas ant dantų šaknų ir dantų kišenėse. Ultragarso bangos veikia tik apnašas, akmenis ir biofilmą, nepažeidžiant sveiko dantų ir dantenų audinio.

Rubrikoje „Ačiū, daktare“ – apdovanojimai už sveiką gyvenimą

Jau trečius metus Sveikatos apsaugos ministerija apdovanoja žmones, organizacijas ir iniciatyvas, skatinančias ir įkvepiančias rinktis aktyvesnį, sveikesnį ir įdomesnį gyvenimo būdą. Artėjančių švenčių proga Sveikatos apsaugos ministras skirs padėką ne tik sveiko gyvenimo būdo šalininkams, bet ir visiems Lietuvos medikams.

„Iš tiesų, matyt, medikams niekada nebus per daug sakyti „ačiū“ ir tikrai turime išskirtinių medikų, kurie garsina Lietuvą net ir pasaulyje. Tačiau nebūtina būti pasaulinio garso medikui ar profesoriui tam, kad padėti žmonėms, palengvinti kančią, išgelbėti gyvybę. Ačiū visiems, kurie šį darbą dirbą – ar tai būtų gydytojas ar slaugytojas, socialinis darbuotojas ar greitosios pagalbos vairuotojas“, – renginio metu sakys prof. Aurelijus Veryga.

Žymiausių šalies kardiologų patarimai, kaip saugoti savo širdį, naujovės periodontito gydyme, sveikų sąnarių paslaptys iš profesionalų lūpų bei didžiausia padėka visiems medikams ir sveikos gyvensenos propaguotojams – jau šiandien, sekmadienį, 15 val. per TV8 televiziją.

Šeštąjį sezoną skaičiuojanti medicinos laida „Sveikatos medis“ ir toliau džiugina savo žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.

„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.

Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – sekmadieniais, 15 val. per TV8!

Kamieninių ląstelių surinkimas iš virkštelės – saugi procedūra ir mamai, ir vaikui

Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos ląstelės, gebančios itin greitai daugintis ir išsivystyti į specializuotas ląsteles. Dėl šių savybių jos yra naudojami medicinoje pažeistoms ląstelėms atstatyti. Jas galima rasti net ir virkštelės kraujyje bei naujagimio plazmoje. Pirmasis...

Kokie simptomai įspėja, jog jau laikas apsilankyti pas gydytoją oftalmologą?

Apie akies sveikatos problemas signalizuoja ne tik suprastėjęs regėjimas – tokie simptomai kaip dažnas akių nuovargis, paraudimas, smėlio ar svetimkūnio jausmas akyse, deginimo pojūtis, diskomfortas ar niežėjimas yra ženklas, jog atėjo laikas apsilankyti pas...

Smegenų maistas: gydytoja dietologė dalijasi svarbiausias produktais, gerinančiais smegenų veiklą

Smegenys atsakingos už viską, kas mumyse vyksta: mintis, atmintį, emocijas, pasaulio suvokimą, informacijos priėmimą, kalbą, judėjimą ir kitas svarbias sritis. Jos sudarytos iš milijonų ląstelių, vadinamų neuronais – visas smegenų darbas paremtas jų tarpusavio...

Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus – kaip atpažinti?

Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai, kuriuos dažnai priskiriame tiesiog nuovargiui ar pakitusiai mitybai, tačiau skydliaukė daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei, o jos sutrikimai gali lemti...

Lietuvės padės formuoti sveikus mitybos įpročius

Daržovių ir vaisių vartojimas gali būti ne tik sveikas, bet ir modernus bei šiuolaikiškas – būtent tai siekia įrodyti naujojo produkto „Fruttberry“ kūrėjos. Norėdamos padėti gyventojams suvartoti reikiamą kiekį daržovių ir vaisių, lietuvės pristato...

Ženklai, kurie išduoda, jog laikas atlikti proktologinius tyrimus

Proktologiniai tyrimai dažniausiai atliekami atsiradus negalavimams, susijusiems su tiesiąja žarna arba galine storosios žarnos dalimi – išange. Dėl nemalonių pojūčių dalis pacientų baiminasi atlikti tokius tyrimus, tačiau reikėtų žinoti, kad jie neskausmingi, o pats...

Gyventojams – vaistas nuo COVID-19 nemokamai

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo gegužės 19 d. (penktadienį) gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl valstybės biudžeto lėšomis apmokėto ir neatlygintinai išduodamo registruoto vaisto nuo COVID-19 skyrimo. Vaistai išduodami vaistinių tinklo...

Netinkamas antibiotikų vartojimas: gydytoja paaiškino, kas gali atsitikti, savavališkai gydantis šiais vaistais

Antibiotikų sukūrimas padarė tikrą perversmą visuomenės sveikatos srityje ir tapo dideliu žingsniu infekcinių ligų gydyme. Visgi, gydytojai dažnai susiduria su pacientais, kurie savavališkai nusprendžia gydytis šios rūšies vaistais. Prienų „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Rita...

Pavasarinės alergijos: ką daryti, kad alergenų židiniu netaptų mūsų automobiliai

Pavasarį bundanti gamta ir žydintys augalai džiugina anaiptol ne visus – vis didesnei daliai žmonių šis metas siejasi su ūmiausiomis alerginėmis reakcijomis. Alergija jau dabar yra viena iš labiausiai paplitusių lėtinių neinfekcinių ligų Europoje,...

Ligoninėje galimai karo grėsmei rengiami gyvybiškai svarbūs objektai

Respublikinė Šiaulių ligoninė, kaip ir visas pasaulis, išgyveno didžiulę ekstremalios situacijos pamoką, kovojant su nematomu priešu koronavirusu, keleriems metams pakeitusiu įprastą ligoninės gyvenimą. Šiuo metu gydymo įstaiga, vykdydama LR Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų...

Naktį kamuoja kvėpavimo sutrikimai? Gydytoja turi ir įspėjimų, ir patarimų

Kvėpavimas – vienas pagrindinių gyvybę palaikančių procesų, darantis didelę įtaką mūsų fizinei, protinei ir emocinei savijautai. Pasak BENU vaistininkės Gretos Vaitoškaitės, teisinga kvėpavimo technika atlieka svarbų vaidmenį stiprinant bendrą sveikatą. Jai antrina ir gydytoja,...

Kaip žmonės užsikrečia legioneliozės bakterijomis?

2023-05-05 NVSC Kauno departamentas per pietus gavo antrą pranešimą iš gydymo įstaigos apie mirties atvejį. Miręs asmuo priklauso 65+ amžiaus grupei. Iš viso šiuo metu yra užregistruota 18 legioneliozės atvejų, iš kurių – 2...

Kūdikio planavimas – ką svarbu žinoti ir padaryti prieš pastojant?

Sprendimas planuoti šeimos pagausėjimą suteikia ir daug malonių emocijų, ir sustiprina atsakomybės bei nerimo jausmą – ar kūnas taip pat pasiruošęs? Natūralu, kad kyla daug klausimų, tad ką svarbu žinoti ir padaryti, kad kūdikio...

Nustebinkite mamą pavasarišku braškių tortu (receptas)

Pavasario pabaigoje braškės pradeda puošti mūsų virtuves ir lepinti organizmą vitaminais. Jos, subrendusios mažame krūme, daro didelę įtaką mūsų sveikatai. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šios uogos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir yra puikus...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com