Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Gydytoja dermatologė: kaip efektyviai įveikti veido raudonį ir išsiplėtusius kapiliarus?

Ar jau skaitėte?

Nuolat paraudusi veido oda, melsvo atspalvio nosis, kaitimo ir deginimo pojūtis, ryškūs, išsiplėtę kapiliarai, rožiniai spuogai – simptomai, įspėjantys apie rožinę. Tai – lėtinė odos liga, dažniausiai pažeidžianti centrinę veido dalį: nosį, skruostus, kartais kaktą, smakrą ir akis. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Jurgina Ūselienė sako, kad šios ligos išsivystymą lemia ne tik provokuojantys veiksniai, genetika, kraujagyslių pokyčiai, bet ir ant odos gyvenantys mikroorganizmai.

„Rožinės išsivystymą skatina temperatūrų pokyčiai, sukeliami šaltos ar karštos aplinkos ir aštrus, karštas maistas, aukštas kraujo spaudimas. Ši liga dažniau pasireiškia šiaurės šalių gyventojams – skandinavams, britams ir mums, lietuviams – tiek vyrams, tiek moterims. Tai lemia šviesi oda, kuri yra jautri tiesioginiams saulės spinduliams. Dėl to besaikis deginimasis norint atrodyti gražiau, patamsinti natūralų savo odos atspalvį, po kurio laiko sukelia neigiamas pasekmes – saulės spinduliai skatina odos senėjimo procesus, atrofiją bei kapiliarų plėtimąsi“, – pasakoja dermatovenerologė J. Ūselienė.

Kardiolitos klinikų dermatovenerologės J. Ūselienės konsultacija.

Gydytoja priduria, kad rožinės simptomai dažniausiai vargina sulaukusius 40-ties ar vyresnius, tačiau šia liga gali susirgti ir jaunesni žmonės. Rožine sergančiųjų oda yra sausa, paraudusioje vietoje – aukštesnės temperatūros, pasižyminti kitokiu mikrobiomu ir riebiųjų rūgščių sudėtimi nei sveikų žmonių.

Odos erkutės gali provokuoti rožinę

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ dermatovenerologė J. Ūselienė sako, kad mikroskopinių odos erkučių (lot. demodex folliculorum) – mikroorganizmų, skatinančių rožinės vystymąsi ir raidą – turi visi: ir sveiki, ir sergantieji. Jomis užsikrečiama dar paauglystėje, o senstant odos plaukų folikuluose (plaukų folikulų yra ir veido odoje) gyvenančių erkučių vis daugėja. Skirtumas tas, kad sergantieji rožine jų turi daugiau dėl palankios dauginimosi terpės.

Taip pat skaitykite:  Odos priežiūra dėvint kaukes

„Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad dėl išsiplėtusių kapiliarų pakilus odos temperatūrai, jai paraudus erkutės sparčiai dauginasi – padidėjęs kiekis nustatomas, jei kvadratiniame centimetre randamos daugiau nei penkios erkutės. Jos ištempia plauko folikulą ir pradeda gaminti žmogaus imuninę sistemą aktyvuojančias medžiagas, taip skatindamos uždegimo vystymąsi odoje. Be to, dėl padidėjusios odos temperatūros suaktyvėja ir Propionibacterium acnes (P. acnes) bakterija, atsiranda neįprastos mikrofloros – beta hemolitinio epidermio streptokoko ir kitų mikroorganizmų, kurie provokuoja uždegimą“, – sako „Kardiolitos klinikų“ dermatovenerologė.

J. Ūselienės teigimu, su rožine yra siejama ir išsivysčiusi Helicobacter pylori (H. Pylori) infekcija. Nustatyta, kad esant papulopustulinei rožinės formai, kuriai būdingas nuolatinis centrinės veido dalies paraudimas bei rožiniai spuogai, pacientams dažniau nustatoma skrandžio opaligė. Tačiau tai yra pavienių tyrimų rezultatai ir vienareikšmiškai teigti, kad skrandyje išsivysčiusi H. Pylori infekcija sukelia rožinę, negalima. Dažnai tokiems pacientams gydant antibiotikoterapija H. Pylori infekciją skrandyje, pagerėja ir odos būklė.

Po gydymo nebevargina odos raudonis bei išsiplėtę kapiliarai

Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centre dirbančios dermatovenerologės J. Ūselienės, į gydytoją galima kreiptis pastebėjus ryškius kapiliarus ar spuogus, atsiradusius nosies ar skruostų srityje. Ilgą laiką delsiant kreiptis pagalbos, odos pakitimai gali pradėti randėti, ypač nosies srityje – tuomet nosis padidėja, pasikeičia jos forma, odos tekstūra ir spalva. Pasikeitęs veido estetinis vaizdas gali kelti diskomforto jausmą, skatinti įvairius kompleksus ir norą apriboti savo socialinį gyvenimą.

„Konsultacijos metu kartu su pacientu parengiamas rožinės gydymo planas, kurį sudaro ne tik paskirtas vaistų kursas, bet ir rekomendacijos, kaip tinkamai prižiūrėti savo odą ar kokias kosmetikos priemones rinktis. Rožinę galima gydyti vietinio veikimo vaistais, geriamomis tabletėmis, antibiotikais ir probiotikais. Po gydymo pasikeičia rožine sergančiųjų odos mikroorganizmų visuma ir odos būklė akivaizdžiai pagerėja“, – sako gydytoja J. Ūselienė.

Taip pat skaitykite:  Gydytoja pataria: kaip gydytis ir ilsėtis peršalus?

Pasak dermatovenerologės, teleangiektazinei rožinės formai, kai matomi ryškūs kapiliarai veide, vienintelis efektyvus būdas gydyti – lazerinės procedūros. Kito būdo pašalinti išsiplėtusius kapiliarus nėra, tuo tarpu lazeriu paviršinės kraujagyslės ir kapiliarai pašalinami ilgam. Kraujagyslinio lazerio spindulys veikia į kapiliaruose esantį kraują, dėl to kraujagyslių sienelės įkaista, susitraukia, sulimpa ir užanka – tokiu būdu išsiplėtę kapiliarai išnyksta, o aplinkiniai audiniai nėra pažeidžiami. Procedūros metu jaučiamas dilgčiojimas, o po procedūros oda parausta, šiek tiek patinsta. Dalis kapiliarų išnyksta iš karto po procedūros, tačiau galutiniu rezultatu galima džiaugtis po 3-4 savaičių. Dažniausiai pakanka atlikti 1-2 kraujagyslių šalinimo procedūras. Po kraujagyslių šalinimo lazeriu 4-8 savaites būtina saugotis saulės spindulių, todėl šią procedūrą geriausia atlikti šaltuoju metų laiku arba tuomet, kai žinote, kad artimiausiu metu neplanuojate saulėtų atostogų ar lankytis soliariume.

Kartais klaidingai manoma, kad ryškūs kapiliarai veide – tik estetinė problema, tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad tose vietose, kur yra daugiau išsiplėtusių kapiliarų, temperatūra aukštesnė – ji tampa palankia terpe aktyviau daugintis įvairiems odos mikroorganizmams.

„Kai mikroorganizmų ant odos susikaupia labai daug, galiausiai ima trūkti maisto ir jie žūva. Taip nutikus, išsiskiria žmogaus imuninę sistemą aktyvuojančios medžiagos, tarp jų – ir erkučių skeleto fragmentai, kurie sukelia odos pakitimus – oda parausta, atsiranda raudonų, kartais – pūlingų spuogų. Pašalinus kapiliarus lazeriu, suvienodinama odos temperatūra ir dažniausiai ilgesniam laikui pasiekiama rožinės remisija, o paciento nebevargina veido raudonis, spuogai bei išsiplėtę kapiliarai“, – aiškina dermatovenerologė J. Ūselienė.

Pataria, kaip sumažinti riziką susirgti

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja sako, kad kiekvienas žmogus gali sumažinti tikimybę susirgti šia liga, tačiau svarbu vadovautis keliomis taisyklėmis.

Taip pat skaitykite:  Kodėl verta draustis nuo vėžinių susirgimų?

„Norėdami neprovokuoti rožinės, turėtumėte saugoti veido odą nuo tiesioginių saulės spindulių: nešioti skrybėles ir naudoti veido kremus, kurių apsaugos nuo saulės faktorius – SPF 50. Taip pat vertėtų saugoti veido odą nuo šalčio, karščio ir staigaus temperatūrų pokyčio, pavyzdžiui, iš karštos aplinkos neiti į šaltą ir panašiai“, – pataria J. Ūselienė. Žmonėms, jau pastebintiems pirmuosius išsiplėtusius kapiliarus ir veido raudonį, pravartu žinoti, kad yra priemonių, galinčių sumažinti ligos išsivystymo riziką, o susirgus – pasiekti remisijos stadiją. Tereikia laikytis tinkamos prevencijos, o pasireiškus pirmiesiems simptomams nedelsti ir kreiptis pagalbos.

Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2021 m. lapkritį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com