Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos ląstelės, gebančios itin greitai daugintis ir išsivystyti į specializuotas ląsteles. Dėl šių savybių jos yra naudojami medicinoje pažeistoms ląstelėms atstatyti. Jas galima rasti net ir virkštelės kraujyje bei naujagimio plazmoje.
Pirmasis ir mums kiek labiau žinomas kamieninių ląstelių šaltinis yra kaulų čiulpai. Kitas kamieninių ląstelių šaltinis yra periferinis kraujas. Šiuo metu gydymui vis dažniau naudojamos kamieninės ląstelės, gautos iš naujagimio virkštelės kraujo.

Kamieninės ląstelės yra naudojamos daugiau nei 80 sunkių onkologinių ir kitų ligų gydymui. Tačiau tyrimai yra vis dar atliekami ir tikėtina, kad ateityje ligų, kurias gali išgydyti kamieninės ląstelės iš Placenta.lt, sąrašas ilgės. Šiuo metu jos yra daugiausia naudojamos hematologijoje, onkologijoje ir neurologijoje. Ligos, kurias galima gydyti kamieninėmis ląstelėmis, yra leukemija, tam tikros vėžio formos, kraujodaros ir imuninės sistemos ligos, medžiagų apykaitos ligos ir daugelis kitų. Pastaraisiais metais kamieninės ląstelės buvo sėkmingai naudojamos autizmo spektro arba cerebrinio paralyžiaus gydymui.
Virkštelės arba placentos kraujas – tai kraujas, kuris lieka virkštelėje ir placentoje po kūdikio gimimo. Tai itin vertingas kamieninių ląstelių šaltinis. Dar visai neseniai tai buvo traktuojama kaip medicininės „atliekos“. Šiuo metu šis kraujas yra renkamas, siekiant išskirti kamienines ląsteles, kurias galima saugoti specializuotuose ląstelių bankuose ir vėliau naudoti gydymui.
Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės gali būti taip pat persodinamos. Be to, yra veiksmingesnės nei kamieninės ląstelės, gautos iš suaugusių donorų. Šios ląstelės gali būti naudojamos tiek autologinėms transplantacijoms (tuomet donoras yra recipientas), tiek alogeninėms (recipientas gauna ląsteles iš kito žmogaus, pvz., šeimos nario).
Dėl virkštelės kraujo ląstelių pranašumų, lyginant su kaulų čiulpų ląstelėmis, jos vis dažniau yra naudojamos gyvybei išsaugoti. Nors kamieninės ląstelės iš kaulų čiulpų gali būti renkamos visą gyvenimą, ląstelės, surinktos iš virkštelės kraujo, yra kur kas labiau vertingesnės.
Virkštelės kraujo paėmimas yra paprasta ir neinvazinė procedūra
Virkštelės kraujo paėmimas yra itin paprasta operacija. Ji yra atliekama perpjovus virkštelę ir surinkus joje esantį kraują. Kraujas yra paimamas iš virkštelės dalies, kuri yra sujungta su placenta, todėl šis procesas yra visiškai saugus tiek kūdikiui, tiek mamai.
Paprastai surinkimą atlieka apmokyta akušerė, naudodama surinkimo rinkinį, kurį tėvai pristato į ligoninę prieš pat gimdymą. Po procedūros atlikimo kraują iš ligoninės paima ir veža į laboratoriją specializuoto ląstelių saugojimo banko įgaliotas asmuo.