Trečiadienis, 22 sausio, 2025
spot_img
spot_img

Kardiologė dalijasi 7 šventinio stalo patarimais sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis

Ar jau skaitėte?

Šventiniu laikotarpiu daugelio stalai lūžta nuo gausių ir kaloringų valgių. Atrodo, visko norisi paragauti – juk ne kasdien ant stalo sutiksi silkę pataluose, skaniausią artimųjų ruoštą baltą mišrainę ar keptą žąsį. Tačiau prisėdus prie gardžiais valgiais nukrauto stalo svarbu nepamiršti, kad per didelis riebalų, cukraus ir druskos kiekis gali ne tik apsunkinti virškinimą, bet ir ne juokais pabloginti savijautą ypač sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Tam, kad šventės būtų ne tik gardžios, bet ir palankios sveikatai, svarbu laikytis kelių taisyklių. Gydytoja kardiologė Julija Jurgaitytė dalijasi 7 šventinio stalo patarimais sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Anot gydytojos kardiologės, sėdant prie šventinio stalo įprasta girdėti raginimą paragauti visų patiekalų. Specialistės nuomone, tai daryti galima, tačiau svarbiausia ragaujant išlaikyti atsakingą požiūrį į maistą.

Širdies sveikata – svarbiausia, todėl rinkitės subalansuotą šventinį meniu.
Širdies sveikata – svarbiausia, todėl rinkitės subalansuotą šventinį meniu. Iliustracinė nuotrauka.

„Svarbu žinoti, ką rinktis, o ko galbūt reikėtų vengti. Taip pat prisiminti, kad paragauti visų stalą puošiančių patiekalų nėra koks nors įsipareigojimas, kad ir kaip įtikinamai esate kviečiami tai daryti. O ypač tuo atveju, jeigu sergate širdies ir kraujagyslių ligomis. Šventės turi būti malonios, tačiau sveikata – prioritetas“, – pabrėžia ji.

Gydytoja dalijasi 7 patarimais sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, padėsiančiais išsaugoti gerą savijautą švenčių metu.

Laikykitės sveikų mitybos įpročių

Pasak J. Jurgaitytės, prie šventinio stalo širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems asmenims svarbu riboti suvalgomų riebių ir perdirbtų produktų kiekį.

„Sotieji riebalai ir transriebalai didina cholesterolio kiekį kraujyje ir apkrauna širdį, todėl reikėtų vengti itin riebaus maisto, perdirbtų mėsos gaminių. Juos rekomenduojama keisti liesa mėsa, pavyzdžiui, virta ar troškinta vištiena, kalakutiena ar žuvimi. Taip pat patariama vengti riebių pieno produktų, kaloringais padažais gardinto maisto. Vietoj riebaus padažo verčiau rinktis natūralų jogurtą ar alyvuogių aliejų. Taip pat svarbu nepamiršti į savo racioną įtraukti kuo daugiau daržovių, viso grūdo gaminių“, – pataria ji.

Kardiologė taip pat pabrėžia, kad svarbu saikingai vartoti druską ir cukrų, nes per didelis jų kiekis gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

„Daugelyje šventinių patiekalų – silkėje, marinuotuose produktuose, padažuose – yra labai daug druskos. Perteklinis druskos vartojimas gali sukelti skysčių kaupimąsi organizme ir padidinti kraujospūdį, todėl rekomenduojama šiuos produktus vartoti su saiku. Kalbant apie desertus, nors visiškai atsisakyti jų nebūtina, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis patariama vengti saldžių ir riebių desertų, tokių kaip pyragai ir tortai. Vietoj jų galima rinktis šviežias vaisių salotas“, – sako ji.

Ribokite alkoholio vartojimą

Tradicinis šventinis karpis – sveikesnis pasirinkimas jūsų stalui.
Tradicinis šventinis karpis – sveikesnis pasirinkimas jūsų stalui. Iliustracinė nuotrauka.

Šventiniu laikotarpiu įprastai išauga ir alkoholinių gėrimų vartojimas. Tai, pasak gydytojos, gali turėti neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, ypač, jei šių gėrimų suvartojama per daug.

„Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti kraujospūdžio padidėjimą, padidinti širdies darbo krūvį, sukelti aritmijas (širdies ritmo sutrikimus). Alkoholį reikėtų vartoti saikingai: moterims – ne daugiau kaip vieną, vyrams – ne daugiau kaip du standartinius vienetus per dieną. Tačiau kai kuriems pacientams net ir mažos dozės gali būti žalingos, todėl patartina pasikonsultuoti su gydytoju“, – įspėja ji.

Laikykitės paskirto gydymo

Kardiologė akcentuoja, kad šventiniu laikotarpiu gydytojo paskirtų vaistų vartojimo svarba tampa dar didesnė, nes daugelis žmonių linkę suvartoti daugiau riebesnio maisto, alkoholio.

„Jeigu jums paskirti cholesteroliui mažinti skirti vaistai – statinai, nepamirškite jų vartoti pagal gydytojo nurodymus ne tik iki švenčių, bet ir per jas. Jokiu būdu negalima koreguoti gydytojo paskirtos dozės savo nuožiūra. Nesilaikant nurodymų rizikuojama sveikatos būkle. Dėl suvartojamo per didelio riebalų ir kalorijų kiekio gali laikinai padidėti cholesterolio kiekis kraujyje, tačiau, vartojant statinus, cholesterolio kiekis kraujyje išliks stabilus ir taip sumažės širdies įvykių, tokių kaip miokardo infarktas ar insultas, rizika“, – sako specialistė.

J. Jurgaitytė taip pat primena, kad sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis svarbu reguliariai stebėti kraujospūdį ir nepamiršti keliaujant kartu pasiimti kraujospūdžio matuoklio.

„Kraujospūdžio kontrolė yra svarbi norint užtikrinti gerą savijautą, todėl rekomenduojama reguliariai matuoti kraujospūdį, ypač jei jaučiatės prastai ar pastebite širdies permušimus. Kraujospūdžio aparatas turėtų tapti būtina kelionės dalimi, taip pat kaip ir vartojami vaistai“, – teigia gydytoja.

Daugiau judėkite

Kepta vištiena su granatų padažu – lengvesnis šventinio stalo akcentas.
Kepta vištiena su granatų padažu – lengvesnis šventinio stalo akcentas. Iliustracinė nuotrauka.

Nors po šventinių vaišių dažniausiai norisi prigulti, gydytojos teigimu, tokia fizinė veikla kaip trumpas pasivaikščiojimas ar lengvi pratimai padės pagerinti virškinimą ir išvengti sunkumo jausmo.

„Neilgas pasivaikščiojimas leis ne tik prasimankštinti, bet ir įkvėpti gryno oro. Keliaujant pas artimuosius į kitą miestą taip pat svarbu nepamiršti reguliariai pajudėti. Jei kelionė automobiliu ilgesnė, sustokite kas porą valandų ir bent kelias minutes pasivaikščiokite, ištempkite kojas. Skrisdami lėktuvu, pasistenkite kartais atsistoti, pasivaikščioti koridoriumi ar atlikti paprastus tempimo pratimus vietoje. Tokie trumpi judesiai pagerins kraujotaką, sumažins raumenų įtampą ir padės išvengti nuovargio“, – teigia ji.

Sunegalavę kreipkitės į gydytoją

Per šventes svarbu įsiklausyti į savo organizmo siunčiamus signalus. J. Jurgaitytė pabrėžia, kad, jei jaučiamas plintantis spaudžiantis, deginantis skausmas krūtinėje, dusulys, galvos svaigimas ar alpimas, staigus silpnumas, širdies ritmo sutrikimai ar staiga išpila šaltas prakaitas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

„Svarbu nelaukti ir nesitikėti, kad simptomai praeis savaime. Kuo anksčiau kreipsitės pagalbos, tuo didesnė tikimybė išvengti rimtų komplikacijų“, – akcentuoja kardiologė.

Vartokite pakankamai vandens

Kadangi šventiniai patiekalai neretai pasižymi dideliu riebalų ir druskos kiekiu, gydytoja primena, kad svarbu gerti pakankamai vandens, siekiant išvengti dehidratacijos.

„Rekomenduojama išgerti apie 2 litrus vandens per dieną, tačiau tikslus kiekis gali priklausyti nuo individualių sveikatos rodiklių, aktyvumo lygio ir oro temperatūros. Prieš valgį rekomenduojama išgerti stiklinę vandens ir taip pat gurkšnoti jį valgant, vengti gazuotų, saldžių gėrimų, nes jie gali padidinti cukraus kiekį kraujyje“, – sako ji.

Venkite streso ir kokybiškai išsimiegokite

Žuvis – gardus ir sveikatai palankus šventinio stalo patiekalas.
Žuvis – gardus ir sveikatai palankus šventinio stalo patiekalas. Iliustracinė nuotrauka.

Kardiologės teigimu, šventinį laikotarpį neretai lydi stresas – dovanų pirkimas, kelionės pas gimines, apsipirkimo ir maisto gamybos rūpesčiai. „Stresas yra vienas pagrindinių širdies ligų rizikos veiksnių: jis gali sukelti kraujospūdžio šuolius, pagreitinti širdies ritmą, o ilgainiui prisidėti ir prie širdies ligų vystymosi. Svarbu stengtis mažinti įtampą ir išlaikyti ramybę“, – sako J. Jurgaitytė.

Ji priduria, kad svarbu ir kokybiškai išsimiegoti – miego trūkumas didina kraujospūdį ir širdies ligų riziką, todėl būtina laikytis reguliaraus miego režimo ir kas naktį išmiegoti 7–8 valandas.

„Prisiminkite, kad, rūpindamiesi savo širdimi, rūpinatės ir artimųjų ramybe bei džiaugsmu. Tegul šventinis stalas būna subalansuotas: gausus spalvingų daržovių, su mažiau druskos ir cukraus bei su lašeliu sveikų riebalų, kad jūsų širdis būtų lengva ir dėkinga. Skirkite laiko ir trumpiems pasivaikščiojimams gryname ore – ramus žingsnis ir gilus kvėpavimas sustiprins ne tik kūną, bet ir dvasią. Leiskite sau pailsėti ir išgirsti ne tik kalėdines giesmes, bet ir savo kūno signalus. Prisiminkite, kad saikas yra šventinio laikotarpio puošmena, o jūsų sveikata – brangiausia dovana, kurią galite padovanoti sau ir savo artimiesiems. Tegul šios Kalėdos atneša jums ne tik šilumos, bet ir sveikatos stiprinimo įkvėpimą. Linkiu jums šiltų, jaukių akimirkų, kupinų meilės, ramybės ir širdies lengvumo. Jūsų širdis – jūsų didžiausias turtas“, – šventiniu palinkėjimu dalijasi gydytoja kardiologė J. Jurgaitytė.

Atlikėja Irūna Puzaraitė apie naujųjų metų tikslus ir sveiką gyvenseną

Nauji metai – tarsi švarus lapas, kai daugelis iš mūsų sustoja, pergalvoja praėjusius metus ir užsibrėžia naujus tikslus. Dauguma jų apima sveiką gyvenseną, fizinės bei emocinės savijautos gerinimą ir norą būti aktyviam. Atlikėja I....

Vaistininkė pataria, kaip ištrūkti iš plaukų slinkimo pančių: dalijasi svarbiausiomis taisyklėmis

  Žiemos sezonu nemažai žmonių susiduria su plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, netinkama plaukų priežiūra, mikroelementų trūkumas ir netgi tam tikros sveikatos problemos. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Giedrė...

Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?

Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. O atsigulę į lovą, dieną užbaigiate žiūrėdami „TikTok“. Pastovus soc. tinklų naudojimas...

Kuri populiari sėdėjimo poza pavojingiausia mūsų stuburui

Nors mūsų stuburai nėra pritaikyti ilgam sėdėjimui, sėdimo darbo amžiuje to išvengti, deja, nepavyksta. Ilgas sėdėjimas iššaukia nugaros skausmus ir problemas, kuriomis skundžiasi ne tik vyresni žmonės – pacientų amžius jaunėja. Specialistės papasakojo, kaip...

Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos

Sniego pagailėjusi žiema žmonėms pagaliau suteikė progą į rankas imti kastuvus bei gerokai padirbėti. Iškritus sniegui padaugėjo raiščių patempimų, išnirimų ir galūnių traumų. Gydytojas sako, kad sniego kasimas ir valymas yra naudingas sportas, tačiau...

Nemiga gali būti susijusi su daugybe sveikatos problemų

Didelė dalis pasaulio gyventojų kuriuo nors savo gyvenimo etapu susiduria su nemiga – miego sutrikimo forma, kuri smarkiai susijusi su įvairiais fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimais. Ilgainiui nemiga gali stipriai sumažinti gyvenimo kokybę, darbingumą,...

Vaistininkė pataria: 6 esminės taisyklės sveikesniems 2025-iems metams

Artėjantys Naujieji metai – puiki proga pradėti rūpintis savo sveikata ir gera savijauta. Dažnai pasižadame daugiau dėmesio skirti sportui, mitybai ar emocinei gerovei, tačiau kaip šiuos pažadus iš tiesų įgyvendinti? Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė...

Traumatologas pataria, kaip išvengti traumų per šventes: vaikus saugokite ne tik nuo fejerverkų, bet...

Gydytojas traumatologas Andrius Vaitiekus sako, kad šventinis laikotarpis neretai gydytojams tampa pačiu darbymečiu. Per šventes pasitaiko ne tik standartinių susižeidimų, bet ir rimtesnių traumų: nusideginimų karštais riebalais, įsipjovimų peilių. Anot jo, nors rečiau, bet...

Kur kreiptis sunegalavus per šventes ar savaitgalį?

Sutrikus sveikatai įprastomis darbo dienomis ir valandomis žmonės nedvejodami kreipiasi į savo gydymo įstaigą – polikliniką ar šeimos medicinos centrą. Naktį, savaitgalį ar per šventes gyventojai dažnai taip pat nedvejodami vyksta į ligoninių skubiosios...

Lėtinio nuovargio gniaužtuose: ką daryti, kad pasijustume geriau?

Raumenų skausmai, didelis nuovargis, silpnumas, atminties sutrikimai, nuotaikos svyravimai, nemiga, besikartojančios infekcijos – tik keletas iš daugybės kasdienybę sudrumsčiančių lėtinio nuovargio sindromo simptomų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Giedrė Stankevičienė pasakoja, kad dėl savo kintančios...

Be geros kraujotakos nėra geros atminties: kaip išsaugoti smegenų sveikatą?

Kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, nulemianti daugiau kaip pusę visų atvejų, skelbia Higienos institutas. Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytojo neurologo dr. Jokūbo Fišo, siekiant sumažinti jų tikimybę, svarbu...

3 dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?

Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, skaičiuojama, kad maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausiai žmonės susižeidžia parkritę, įsipjauna aštriais objektais, patiria nudegimus ar nusipliko verdančiu vandeniu. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Judita...

„Rimi“ padės išvengti šventinio pasiruošimo karštligės: ekspertė atsakė, kaip be streso išrinkti geriausias dovanas...

Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį, o praktiškos dovanos – visada geras pasirinkimas. Be to, jei apie dovanas pradedame galvoti anksčiau, tikrai...

Vilniuje trūksta gydytojų, tačiau jau žinoma, kaip juos pritraukti. Iš rajonų?

Vilniaus rajono savivaldybė patvirtino gydytojų pritraukimui skirtas skatinamąsias priemones. Savivaldybės teigimu, tai apima darbo užmokesčio kompensavimą šeimos gydytojams, rezidentūros studijų kompensavimą bei priedų mokėjimą gydytojams rezidentams, praneša sostinės rajono savivaldybė. „Skatinimo priemonės apima šias kryptis:...