Šeštadienis, 3 birželio, 2023
spot_img
spot_img

Naktį kamuoja kvėpavimo sutrikimai? Gydytoja turi ir įspėjimų, ir patarimų

Ar jau skaitėte?

Kvėpavimas – vienas pagrindinių gyvybę palaikančių procesų, darantis didelę įtaką mūsų fizinei, protinei ir emocinei savijautai. Pasak BENU vaistininkės Gretos Vaitoškaitės, teisinga kvėpavimo technika atlieka svarbų vaidmenį stiprinant bendrą sveikatą. Jai antrina ir gydytoja, sertifikuota kvėpavimo terapijos specialistė Ligita Ilgutytė – būtina suprasti įvairių kvėpavimo pratimų svarbą ir deramai taikyti juos kasdieniame gyvenime.

Daugelio problemų šaltinis – miego apnėja

Apnėja – graikiškos kilmės žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis”. Miego apnėja – tai ne mažiau kaip 10 sek. sustojęs kvėpavimas miegant. Kartais kvėpavimas sustoja 20-30 sek., retesniais atvejais – 2-3 min. Pasaulinės sveikatos organizacijos (WHO) skaičiavimais, visame pasaulyje apie 936 mln. suaugusiųjų nuo 30 iki 69 metų amžiaus kenčia bent nuo lengvos miego apnėjos formos.

2019 m. žurnale “The Lancet Respiratory Medicine” paskelbtame tyrime teigiama, kad vidutinio sunkumo ir sunkios miego apnėjos paplitimas yra apie 10 proc. vyrų ir 3 proc. moterų. Tačiau šie skaičiai, manoma, yra gerokai mažesni nei iš tiesų – daug miego apnėjos atvejų nėra diagnozuojama. Specialistų manymu, vien Jungtinėse Amerikos Valstijose nediagnozuojama apie 80 proc. tokių atvejų.

G. Vaitoškaitė pastebi, jog miego apnėja yra vienas pagrindinių kvėpavimo sutrikimų ir Lietuvoje. Ji pasireiškia šiais simptomais – garsiu knarkimu, oro gurkšnojimu, mieguistumu dienos metu, sunkumu susikaupti, burnos džiūvimu, galvos skausmu, sumažėjusiu lytiniu potraukiu ir dažnu naktiniu šlapinimusi.

„Yra kelios miego apnėjos rūšys, iš kurių labiausiai paplitusi yra obstrukcinė miego apnėja. Ją sukelia viršutinių kvėpavimo takų užsikimšimas dėl tokių veiksnių kaip riebalų sankaupos kakle, alkoholio vartojimas, rūkymas, žemas skydliaukės hormonų lygis ir širdies ar inkstų nepakankamumas. Rečiau pasitaikanti centrinė miego apnėja atsiranda dėl kvėpavimo centro slopinimo smegenyse. Retais atvejais gali pasireikšti mišri miego apnėja, kai vienu metu pasireiškia ir obstrukcinė, ir centrinė miego apnėja“, – sako vaistininkė.

Negydoma miego apnėja gali sukelti įvairių sveikatos problemų – širdies ritmo sutrikimus, širdies nepakankamumą, aukštą kraujospūdį, insultą, II tipo diabetą, nervų sistemos ligas ir net depresiją. J. Vaitoškaitė pabrėžia, kad sergantiesiems miego apnėja svarbu reguliariai tikrintis kraujospūdį – tą galima daryti tiek namuose, tiek BENU vaistinėse.

„Nereguliarus kvėpavimas miego metu gali sumažinti deguonies įsisotinimą, dėl to atsiranda ryškus mieguistumas dienos metu ir padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Naudojant pulsoksimetrą deguonies įsotinimui kraujyje stebėti, galima nustatyti nukrypimus nuo sveikos ribos ir pastebėti širdies ritmo sutrikimus“, – rekomenduoja vaistininkė.

Asmenims, sergantiems miego apnėja, labai svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo. Tai apima reguliarius fizinius pratimus, sveiko svorio palaikymą, miego režimo nustatymą, alkoholio vartojimo ribojimą ir metimą rūkyti. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo arba nuolatinio teigiamo slėgio kvėpavimo takuose (CPAP) prietaiso naudojimo. Todėl BENU vaistinė ragina gyventojus kreiptis į gydytoją ir imtis būtinų veiksmų savo sveikatos gerovei.

Be miego apnėjos, vaistininkė taip pat atkreipia dėmesį į kvėpavimo per burną ir streso poveikį kvėpavimo takų sveikatai. „Kvėpavimas burna dėl užsikimšusios nosies gali sukelti burnos džiūvimą, gerklės skausmą ir didesnę viršutinių kvėpavimo takų infekcijų bei alergijų riziką. Stresas ir baimė suaktyvina simpatinę nervų sistemą, todėl keičiasi širdies ritmas ir kvėpavimo įpročiai. Lėtas, gilus kvėpavimas gali padėti sumažinti stresą ir paskatinti atsipalaidavimą“, – perspėja G. Vaitoškaitė.

Paprasti kvėpavimo pratimai, didelė nauda

Ligita Ilgutytė, gydytoja bei sertifikuota kvėpavimo terapijos mokytoja, pasakoja, kaip susiję skirtingi kvėpavimo būdai ir jų poveikis mūsų organizmui.

„Vidinis kvėpavimas vyksta ląstelėse ir gamina energiją, o išorinis kvėpavimas yra mechaninis dujų apykaitos procesas. Kvėpavimas unikalus tuo, kad jį gali kontroliuoti ir mūsų autonominė nervų sistema, ir mūsų valia. Tinkamas deguonies prisotinimas yra labai svarbus, kad organizmas veiktų sveikai ir medžiagų apykaitos procesai vyktų natūraliai“, – sako gydytoja.

Pasak jos, kvėpavimo pratimai gali atkurti natūralią sveiką organizmo aplinką ir funkcionavimą. Jie tiesiogiai susiję su nervų sistema, nes įkvėpimas suaktyvina, o iškvėpimas atpalaiduoja organizmą. Pavyzdžiui, klajoklinis nervas (lot. nervus vagus) suaktyvėja iškvėpimo metu ir padeda mums atsipalaiduoti.

„Įvairūs kvėpavimo pratimai tenkina skirtingus poreikius, pavyzdžiui, tonizavimo, atsipalaidavimo ar pusiausvyros. Nuoseklus kvėpavimas gali padėti nuraminti širdį, o specifinis kvėpavimas gali padėti pasiekti tam tikras būsenas. Šie pratimai gali būti prevencinės priemonės, tačiau jie taip pat gali padėti valdyti sutrikimus. Vis dėlto labai svarbu šiuos pratimus atlikti teisingai; priešingu atveju jie gali būti nenaudingi ar net žalingi“, – įspėja kvėpavimo mokytoja.

L. Ilgutytės teigimu, išmokti taisyklingai kvėpuoti gali prireikti specialisto patarimų, ypač asmenims, kurių kvėpavimo modeliai yra netaisyklingi arba ydingi. Fizioterapeutai vis dažniau moko žmones diafragminio ir krūtinės kvėpavimo, nes supranta raumenų įtampos ir kvėpavimo ryšį. Patartina kartu su specialistu išmokti bent kelis taisyklingo kvėpavimo pratimus, jog būtų užtikrintas jų veiksmingumas ir išvengta žalos.

„Stresas ir kvėpavimas yra glaudžiai susiję, nes stresas sukelia paviršutinišką, greitą kvėpavimą. Toks kvėpavimas mažina deguonies įsisavinimą ir neigiamai veikia nervų sistemą. Išmokę kvėpuoti giliai ir ramiai, žmonės gali sumažinti stresą ir pagerinti bendrą sveikatą. Kvėpavimo pratimai gali padėti subalansuoti organizmą ir net išspręsti tokias problemas kaip nemiga“, – teigia kvėpavimo terapijos mokytoja.

Anot jos, per pastarąjį dešimtmetį kvėpavimo pratimų populiarumas labai išaugo. Daugelis supranta šių pratimų naudą, o prie didėjančio jų populiarumo prisidėjo ir iš lūpų į lūpas perduodama teigiama patirtis. Kvėpavimo pratimai gali turėti didelį poveikį medžiagų apykaitai, limfos tekėjimui ir raumenų atsipalaidavimui, suteikdami nervų sistemai gilų atsipalaidavimo pojūtį.

„Apibendrinant pasakyčiau, jog taisyklingas kvėpavimas yra labai svarbus norint palaikyti gerą sveikatą ir teigiamą savijautą. Kvėpavimo pratimai gali padėti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, pagerinti medžiagų apykaitą ir sumažinti stresą. Tačiau labai svarbu išmokti ir teisingai atlikti šiuos pratimus, geriausia vadovaujant specialistui, kad būtų užtikrintas jų veiksmingumas ir išvengta galimos žalos“, – pataria gydytoja Ligita Ilgutytė.

Kamieninių ląstelių surinkimas iš virkštelės – saugi procedūra ir mamai, ir vaikui

Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos ląstelės, gebančios itin greitai daugintis ir išsivystyti į specializuotas ląsteles. Dėl šių savybių jos yra naudojami medicinoje pažeistoms ląstelėms atstatyti. Jas galima rasti net ir virkštelės kraujyje bei naujagimio plazmoje. Pirmasis...

Kokie simptomai įspėja, jog jau laikas apsilankyti pas gydytoją oftalmologą?

Apie akies sveikatos problemas signalizuoja ne tik suprastėjęs regėjimas – tokie simptomai kaip dažnas akių nuovargis, paraudimas, smėlio ar svetimkūnio jausmas akyse, deginimo pojūtis, diskomfortas ar niežėjimas yra ženklas, jog atėjo laikas apsilankyti pas...

Smegenų maistas: gydytoja dietologė dalijasi svarbiausias produktais, gerinančiais smegenų veiklą

Smegenys atsakingos už viską, kas mumyse vyksta: mintis, atmintį, emocijas, pasaulio suvokimą, informacijos priėmimą, kalbą, judėjimą ir kitas svarbias sritis. Jos sudarytos iš milijonų ląstelių, vadinamų neuronais – visas smegenų darbas paremtas jų tarpusavio...

Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus – kaip atpažinti?

Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai, kuriuos dažnai priskiriame tiesiog nuovargiui ar pakitusiai mitybai, tačiau skydliaukė daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei, o jos sutrikimai gali lemti...

Lietuvės padės formuoti sveikus mitybos įpročius

Daržovių ir vaisių vartojimas gali būti ne tik sveikas, bet ir modernus bei šiuolaikiškas – būtent tai siekia įrodyti naujojo produkto „Fruttberry“ kūrėjos. Norėdamos padėti gyventojams suvartoti reikiamą kiekį daržovių ir vaisių, lietuvės pristato...

Ženklai, kurie išduoda, jog laikas atlikti proktologinius tyrimus

Proktologiniai tyrimai dažniausiai atliekami atsiradus negalavimams, susijusiems su tiesiąja žarna arba galine storosios žarnos dalimi – išange. Dėl nemalonių pojūčių dalis pacientų baiminasi atlikti tokius tyrimus, tačiau reikėtų žinoti, kad jie neskausmingi, o pats...

Gyventojams – vaistas nuo COVID-19 nemokamai

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo gegužės 19 d. (penktadienį) gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl valstybės biudžeto lėšomis apmokėto ir neatlygintinai išduodamo registruoto vaisto nuo COVID-19 skyrimo. Vaistai išduodami vaistinių tinklo...

Netinkamas antibiotikų vartojimas: gydytoja paaiškino, kas gali atsitikti, savavališkai gydantis šiais vaistais

Antibiotikų sukūrimas padarė tikrą perversmą visuomenės sveikatos srityje ir tapo dideliu žingsniu infekcinių ligų gydyme. Visgi, gydytojai dažnai susiduria su pacientais, kurie savavališkai nusprendžia gydytis šios rūšies vaistais. Prienų „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Rita...

Pavasarinės alergijos: ką daryti, kad alergenų židiniu netaptų mūsų automobiliai

Pavasarį bundanti gamta ir žydintys augalai džiugina anaiptol ne visus – vis didesnei daliai žmonių šis metas siejasi su ūmiausiomis alerginėmis reakcijomis. Alergija jau dabar yra viena iš labiausiai paplitusių lėtinių neinfekcinių ligų Europoje,...

Ligoninėje galimai karo grėsmei rengiami gyvybiškai svarbūs objektai

Respublikinė Šiaulių ligoninė, kaip ir visas pasaulis, išgyveno didžiulę ekstremalios situacijos pamoką, kovojant su nematomu priešu koronavirusu, keleriems metams pakeitusiu įprastą ligoninės gyvenimą. Šiuo metu gydymo įstaiga, vykdydama LR Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų...

Kaip žmonės užsikrečia legioneliozės bakterijomis?

2023-05-05 NVSC Kauno departamentas per pietus gavo antrą pranešimą iš gydymo įstaigos apie mirties atvejį. Miręs asmuo priklauso 65+ amžiaus grupei. Iš viso šiuo metu yra užregistruota 18 legioneliozės atvejų, iš kurių – 2...

Kūdikio planavimas – ką svarbu žinoti ir padaryti prieš pastojant?

Sprendimas planuoti šeimos pagausėjimą suteikia ir daug malonių emocijų, ir sustiprina atsakomybės bei nerimo jausmą – ar kūnas taip pat pasiruošęs? Natūralu, kad kyla daug klausimų, tad ką svarbu žinoti ir padaryti, kad kūdikio...

Nustebinkite mamą pavasarišku braškių tortu (receptas)

Pavasario pabaigoje braškės pradeda puošti mūsų virtuves ir lepinti organizmą vitaminais. Jos, subrendusios mažame krūme, daro didelę įtaką mūsų sveikatai. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šios uogos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir yra puikus...

10 patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį vartojant vaistus

Beveik kas antras asmuo vaistus vartoja netinkamai. Žmonės nežino arba sąmoningai nesilaiko vaistų vartojimo nurodymų, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad neracionalus vaistų vartojimas gali sukelti neigiamų pasekmių: pailginti gydymo trukmę, neišgydyti...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com