Penktadienis, 19 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Onkologinių ligų gydymas šiandien: didėjantys šansai pasveikti šimtams tūkstančių

Ar jau skaitėte?

Daugiau inovatyvių vaistų, nauji tyrimai, prevencinių priemonių taikymas – tai tik dalis naujovių, onkologijos srityje įgyvendintų per pastaruosius kelerius metus, suteikiančių Lietuvoje efektyvų gydymą ir galimybę sveikti šimtams tūkstančių žmonių, susidūrusių su sudėtingomis ligomis. Tikimasi, kad situaciją dar labiau pagerins svarbios naujos iniciatyvos dėl ligonių padėties darbo rinkoje ir socialinės lengvatos.

Dėmesys onkologiniams ligoniams: daugiau inovatyvių vaistų, nauji tyrimai

Nauji kompensuojamieji vaistai, brangių tyrimų prieinamumo didinimas, gydymo įstaigų turimos įrangos keitimas modernia, prevencinių programų vykdymo efektyvinimas, psichosocialinės pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems plėtra – visos šios onkologijos srities naujovės įgyvendintos per pastaruosius kelerius metus.

„Kasdien šimtai žmonių išgirsta skaudžias diagnozes, taigi labai svarbu, kad žmonės žinotų, jog pagalbą jie gaus, nes šalyje yra ir aukštos kvalifikacijos specialistų, ir naujausių gydymo priemonių, ir inovatyvių kompensuojamųjų vaistų, o viso to rezultatas – tūkstančiai išgelbėtų gyvybių“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Odeta Vitkūnienė.

SAM duomenimis, racionalus lėšų naudojimas per pastaruosius dvejus metus leido į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti 75 naujus, iki šiol nekompensuotus vaistus. Iš jų beveik pusė – 33 – skirti onkologinėms ligoms gydyti. Pernai pradėti kompensuoti vaistai, skirti kovai su plaučių, inkstų onkologinėmis ligomis, taip pat lėtinei limfocitinei leukemijai, mantijos ląstelių limfomai ir kitoms ligoms gydyti.

Siekiant padėti onkologiniams ligoniams, pernai žengtas itin svarbus žingsnis – įgyvendinamas ciklotrono, dar žinomo kaip dalelių greitintuvas, projektas. Taip pat įsigyti 2 nauji linijiniai greitintuvai bei jiems reikalinga medicinos įranga, pradėjo veikti gama peilio centras, naujos kartos aukšto dažnio plaučių ventiliacijos sistema. Siekiant pagerinti atrankinės mamografinės patikros paslaugos kokybę ir sumažinti mirtingumą bei neįgalumą nuo krūties piktybinių navikų, gydymo įstaigas dar šią vasarą pasieks 10 naujų skaitmeninių mamografų. Palyginti su 2014 metais, 2018-aisiais svariai padidėjo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidos ambulatorinėms, stacionarinėms, chirurgijos, dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugoms, susijusiomis su onkologinėmis ligomis. Taip pat nuo 1 359,6 tūkst. iki 3 844,2 tūkst. eurų padidėjo išlaidos brangiems tyrimams, t. y. kompiuterinės tomografijos (KT), magnetinio rezonanso tomografijos (MRT), pozitronų emisijos tomografijos su fluorodeoksigliukoze (PET) tyrimams. Atsigręžta ir į ne mažiau svarbias psichologines problemas, su kuriomis susiduria onkologinėmis ligomis sergantys asmenys ir jų artimieji: įgyvendinami psichosocialinės pagalbos projektai apima įvairiapusę psichosocialinę pagalbą.

Taip pat skaitykite:  Tyrimo duomenys neramina: beveik pusė Lietuvos piliečių savo sveikatos būklę vertina prastai

Svarbios iniciatyvos susirgusiems onkologine liga

Savo ruožtu reaguodama į onkologinėmis ligomis sergančių žmonių organizacijų siūlymus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė tris svarbias iniciatyvas, kurios padės išgyvendinti onkologinių ligonių diskriminaciją darbo rinkoje, sudarys sąlygas prioriteto tvarka išeiti mokamų kasmetinių ar nemokamų atostogų, penktadalį laiko dirbti nuotoliniu būdu, suteiks nuolaidų naudotis viešuoju vietinio ir tolimojo susisiekimo transportu.

„Daugelis onkologine liga susirgusių žmonių, jei tik gali, yra linkę toliau dirbti, nes taip užsitikrina pajamas. Tačiau darbo aplinkoje ne visuomet paisoma šių žmonių interesų: besigydantys ligoniai pasakoja, kad buvo pažemintos jų pareigos arba jie buvo atleisti iš darbo, jiems nesudaromos galimybės dirbti lanksčiai iš namų arba neįmanoma pasinaudoti atostogomis tuomet, kai tikrai to reikia. Negana to, ligoniai priversti leisti lėšas kelionėms į gydymo įstaigą ir iš jos, kai didžioji dalis pinigų turėtų būti skiriama gydymuisi ir sveikatos stiprinimui. Visi šie aspektai apsunkina besigydančių žmonių kasdienybę, todėl reaguodami ir teikiame šiuos siūlymus“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Transporto lengvatų įstatymo pataisa asmenims, sergantiems onkologine liga, siūloma nustatyti 80 proc. nuolaidą vykstant viešuoju vietinio ar tolimojo susisiekimo transportu: autobusais, troleibusais, traukiniais. Nuolaida būtų taikoma vienkartiniam ar terminuotam vardiniam bilietui. Transporto nuolaidos ypač aktualios gyventojams, kurie iš mažesnių miestelių vyksta gydytis į didžiuosiuose šalies miestuose esančias sveikatos priežiūros įstaigas, ypač antrinio ir tretinio lygmens. Besigydantieji dėl savo sveikatos būklės ne visuomet patys gali vairuoti automobilį, o jų artimieji taip pat ne visada turi galimybių pavėžėti, todėl viešasis transportas kartais tampa vienintele išeitimi.

Lygių galimybių įstatyme ketinama užfiksuoti draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės – onkologinių ligų, genų mutacijų ir panašiai. Šis siūlymas sudarytų sąlygas sergantiems žmonėms kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kai manoma, kad atleidimas, pareigų pažeminimas arba netinkamų sąlygų darbui sudarymas yra susijęs su asmens sveikatos būkle.

Taip pat skaitykite:  Sklerozuojanti ir atrofinė kerpligė – santykinai reta, tačiau ilgalaikius požymius paliekanti liga

Darbo kodekso pakeitimais norima sudaryti lankstesnes sąlygas onkologiniams ligoniams dirbti ir užtikrinti, kad besigydantis ligonis galėtų pirmumo tvarka gauti kasmetines atostogas. Pavyzdžiui, šiuo metu darbdavys privalo tenkinti prašymą bent penktadalį laiko dirbti nuotoliniu būdu, kai to paprašo nėščia, neseniai gimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, taip pat jei to nori darbuotojas, auginantis vaiką iki 3 metų, vienišas tėtis ar mama, turintys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. Pakeitimais siūloma, kad darbdavys turėtų pareigą tenkinti prašymą dėl nuotolinio darbo ir kai to paprašo darbuotojas, pateikęs sveikatos priežiūros įstaigos išvadą apie savo ligą.

Pakeitimuose numatomos ir didesnės išeitinės išmokos, kai iš darbo atleidžiamas darbuotojas, kuris nebegali eiti savo pareigų dėl sveikatos būklės. Šiuo metu tokiems ligoniams išeitinė išmoka siekia vieno mėnesio atlyginimą, jei dirbta ilgiau nei metus, ir pusės mėnesio, jei darbo santykiai truko trumpiau nei metus. Darbo kodekso pakeitimuose siūloma išeitinę išmoką padvigubinti – mokėti vieno mėnesio atlyginimą, kai dirbta trumpiau nei metus, ir dviejų mėnesių, kai dirbta ilgiau nei metus.

Dar vienas svarbus Darbo kodekso pakeitimas susijęs su kasmetinėmis atostogomis. Paprastai kasmetinės atostogos suteikiamos susitarus darbuotojui ir darbdaviui. Šiuo metu darbdavys būtinai turi tenkinti nėščios darbuotojos prašymą dėl atostogų prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų, taip pat jei to prašo tėtis prieš partnerės gimdymą arba po jo, kai darbuotojas mokosi dirbdamas, slaugo sergančius šeimos narius ar neįgaliuosius. Siūloma, kad darbdavys turėtų būtinai tenkinti ir onkologine liga susirgusio darbuotojo prašymą išeiti priklausančių kasmetinių atostogų, kai prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada.

Panašus reglamentavimas būtų taikomas ir susirgusiam darbuotojui prašant nemokamų atostogų – darbdavys tokį prašymą turėtų tenkinti.

Taip pat skaitykite:  Vaistų vartojimo įpročiai: tarp skaudžią kainą turinčios savigydos

SADM taip pat primena, kad savivaldybės jau dabar turi galimybę savo tarybų nustatyta tvarka onkologiniams ligoniams skirti vienkartinę, tikslinę, periodinę ar sąlyginę pašalpą.

Onkologinė liga – jau nebe mirties nuosprendis

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas primena, kad Lietuvoje gyvena daugiau nei 100 tūkstančių asmenų, sergančių onkologinėmis ligomis; per savo gyvenimą onkologinės ligos diagnozę, deja, išgirs kas antras.

„Galime džiaugtis, kad vėžys jau nebėra mirties nuosprendis ir dauguma pacientų su šia liga gyvena ne vieną dešimtmetį. Prieš metus, minėdami Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, pabrėžėme socialines problemas, su kuriomis susiduria pacientai ir jų artimieji: nuo diskriminacijos darbe iki stokojamų transporto lengvatų ir socialinės ar finansinės paramos. Apklausę tūkstančius mūsų bendruomenės narių, pamatėme problemos mastą: su diskriminacija dėl ligos susiduria daugiau nei pusė onkologinių pacientų, 90 proc. onkologinių pacientų pirmaisiais mėnesiais po diagnozės dar neturi neįgaliojo statuso, todėl negali pasinaudoti socialinėmis garantijomis. Be abejonės, džiaugiamės, kad Vyriausybė išgirdo mūsų siūlymus ir teikiamais įstatymų pakeitimo projektais siekia padėti šimtams tūkstančių pacientų ir jų artimųjų“, – sako Š. Narbutas.

Ryšių su visuomene skyrius, Vyriausybės kanceliarija

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com