Penktadienis, 19 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Sporto medicinos gydytojas: didžiausia vaikų klaida – sporto perdozavimas

Ar jau skaitėte?

Vaikystė ir paauglystė – svarbiausias tarpsnis žmogaus gyvenime, kuomet reiktų skirti didžiausią dėmesį taisyklingai laikysenai ir įpročių ugdymui. Didžiausia klaida, kai vaikai užsiima ne viena sporto šaka, aklai siekia rezultatų ir patiria sunkias traumas, kurių pasekmes jaučia visą likusį gyvenimą.

Dažniausios traumos

Anot sporto medicinos gydytojo, Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuoto projekto „Pažadas sveikatai“ lektoriaus dr. Gedimino Tankevičiaus, rizika susitraumuoti dažniausiai išauga, kai vaikai intensyviai juda tinkamai nepadarę apšilimo, nemokėdami taisyklingai atlikti pratimų.

„Rizika susižeisti ypatingai išauga intensyviai sportuojant, tuomet vaikai ir paaugliai dažnai patiria perkrovos traumas. Pasikartojant fiziniams krūviams iš pradžių gali būti patiriamos mikrotraumos, kol galiausiai ištinka perkrovos trauma. Dažniausiai vaikai susižaloja raiščius, sausgysles, sąnarius. Dažnai vaikai yra neatsargūs, jiems trūksta patirties, dėl to labai reikalinga kvalifikuoto personalo priežiūra“, – sako sporto medicinos gydytojas dr. G. Tankevičius.

Pasak jo, vaikai yra linkę susižaloti šokinėjant ant batuto, bėgiojant, šokinėjant, netgi netinkamai gaudant, metant ar spiriant kamuolį.

„Didžiausia klaida, kai vaikai beatodairiškai siekia sportinių rezultatų nesilaikydami poilsio režimo, kai kasdien sportuoja, o savaitgaliais dalyvauja varžybose. Gyvenant tokiu tempu kaupiasi ne tik nuovargis, bet atsiranda įvairūs skausmai, padidėja traumų tikimybė. Vadinu tai sporto perdozavimu. Sportuojant neturėtų būti vaikomasi sportinių rezultatų sveikatos sąskaita“, – sako dr. G. Tankevičius.

Svarbu balansas

Anot dr. G. Tankevičiaus, neretai patys tėvai, išvydę iškrypusį vaiko stuburą, puola vaikus vyti į įvairius sporto būrelius, taip bandydami vaikų sveikatos problemas, kurias sukėlė neribotas buvimas prie kompiuterio, kompensuoti sportu.

„Vaikystė ir paauglystė tam ir skirta, kad per ją žmogus harmoningai subręstų, pilnai susiformuotų jo kūnas, raumenys, griaučiai, todėl būtent šiuo gyvenimo periodu reiktų labiausiai susirūpinti vaikų ir paauglių laikysena, įpročiais, nes vėliau gali būti paprasčiausiai per vėlu“, – aiškina dr. G. Tankevičius.

Taip pat skaitykite:  Mokslininkų tyrimų rezultatai atskleidžia rimtą problemą – pedagogai perdegia savo darbe

Gydytojas pabrėžia, kad sportuojant nereiktų prisirišti prie vienos sporto šakos.

„Jeigu vaikas nesportuoja, yra fiziškai pasyvus, tai nereikia pulti ir aklai pasinerti į vieną sporto šaką. Taip pat fizinė veikla neturėtų būti siaura – vien tik krepšinis, bėgimas ar tenisas. Kadangi vaikams krūvis turi būti subalansuotas taip, kad būtų įtrauktos visos kūno dalys, tai labai tinka aerobiniai pratimai, nuosaikūs pratimai su jėgos pasipriešinimu, koordinacijai ir kitos judesių įvairove pasižyminčios sporto šakos. Jeigu vaikai ar paaugliai nori ugdyti savo ištvermę, tuomet tinka plaukimas, sportas dviračiais, krepšinis, orientacinis sportas“, – sako dr. G. Tankevičius.

Sportu užkrėtė tėtis

Dainininkas Vaidas Baumila kartu su gydytoju dr. G. Tankevičiumi vienoje iš projekto „Pažadas sveikatai“ paskaitoje dalijosi ir savo patirtimi, kuo susiję sporto salė ir scena.

„Mano tėtis kiekvieną rytą darydavo mankštą, pasakodavo nutikimus iš armijos ir visuomet pabrėždavo, kad sveika grūdintis, sportuoti ar daryti mankštą. Manau, kad tėtis man ir padarė didžiausią įtaką, kad pradėčiau sportuoti. Išbandžiau kone visas sporto šakas – ir futbolą, ir lengvąją atletiką, ir tenisą, kol apsistojau ties krepšiniu ir netgi baigiau sporto mokyklą. Vėliau susidomėjau sunkumų kilnojimu, o šiuo metu užsiimu vandens sportu. Per gyvenimą esu patyręs ne vieną traumą ir įgijau ne vieną pamoką, pavyzdžiui, kad nereikia persistengti arba neprotinga eiti žaisti krepšinį į lauko aikštelę, kai tik ką lijo, nes tuomet gali susilaužyti koją“, – patirtimi dalijasi dainininkas.

Paklaustas, kaip sportas pasitarnauja dainavimui, V. Baumila pabrėžia ištvermės ugdymą.

„Sportas scenoje man padeda neuždusti ir tiesiog nepavargti. Tiek scenoje, tiek sporto aikštelėje veikia tie patys principai – taisyklingas kvėpavimas, ištvermė bei grūdinimasis. Nuolat tai tobulinant sporto salėje, man geriau sekasi ne tik scenoje, bet ir kasdienybėje”, – pasakoja V. Baumila.

Taip pat skaitykite:  Daugėja regos sutrikimų: specialistai pataria, kaip apsaugoti akis šiuolaikiniam žmogui

Pasak jo, kvėpuojant netaisyklingai, ne tik sunku būti ištvermingu sportuojant, bet tai gali būti ir svaria streso priežastimi.

„Žmonės dažnai įkvepia orą pakeldami pečius ar krūtinę – tai reiškia, kad kvėpuoja netaisyklingai. Jeigu pridėtumėte ranką prie savo pilvo ir bandytumėte išstumti orą pilvu, tai reiškia, kad pradedate kvėpuoti taisyklingai. Lengviausia pasitikrinti atsigulus ant grindų, nes tada atsipalaiduoja viršutinė dalis ir tu jos nebeįtempi. Kvėpuojant netaisyklingai, ne tik sunkiau sportuoti, bet ir visas gyvenimo stresas susikaupia kaklo, pečių ir krūtinės srityje“, – sako muzikantas.

Fizinei veiklai – bent valanda per dieną

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, vaikams ir paaugliams reiktų užsiimti fizine veikla bent valandą per dieną, o pusvalandis turėtų būti skirtas ypač aktyviai ir net intensyviai fizinei veiklai.

Visgi, pasak gydytojo, PSO duomenimis, mažieji lietuviai yra vieni fiziškai neaktyviausių vaikų Europoje, nes pavyzdį vaikai ima iš pasyvių tėvų.

„Saikingas sportas subalansuoja harmoningą kūno vystymąsi, auga vaiko pasitikėjimas savimi ir savivertė, ugdomi socialiniai įgūdžiai, kuriamas palankus psichologinis fonas, nes lankydamas sporto būrelius, vaikas ugdo savo bendravimo įgūdžius, atsakomybės jausmą, žaisdamas komandoje kažko kartu siekia, atsiranda komandinė dvasia, pasiaukojimas, vienas kito palaikymas“, – sporto naudas primena gydytojas.

Apie projektą

Projektas „Pažadas sveikatai“, finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis įgyvendinamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, taip pat Vaikų ligoninėje, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filiale, Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“. Šioms ligoninėms yra skirtos ES investicijos, kurios pagerins vaikų ligų profilaktikos, ankstyvos ligų diagnostikos, gydymo bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com