Uodai: keliautojams ir ne tik

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6 maliarijos ir 2 vidurių šiltinės atvejai.

„Nors gyvename XXI amžiuje, viena iš seniausių ir mirtingiausių ligų vis dar kelia grėsmę milijonams žmonių, todėl vienas iš didžiausių judėjimų prieš maliariją „Malaria No More UK“ telkia pasaulio galinguosius ir visus mus, ragindamas stabdyti ligos plitimą. Siekiant skatinti veiksmingą maliarijos kontrolę visame pasaulyje, rengiamos specialios akcijos, visuomenė informuojama apie grėsmes ir galimas prevencijos priemones“, – pasakoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Iškalbinga statistika

Kenkėjų kontrolės ekspertai primena, kad gyvybei itin pavojingą maliariją perneša Anopheles rūšies uodų patelės. Daugiausia maliarijos atvejų fiksuojama Afrikoje, ši liga taip pat paplitusi Azijos, Lotynų Amerikos valstybėse.

„Didesnėje Lietuvos dalyje veisiasi maliariniai uodai, tačiau „mūsiškiai“ uodai maliarijos neplatina, nes kol kas mūsų klimatas per šaltas subręsti maliarijos sukėlėjui uodo organizme. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie pavojingų vabzdžių plitimą į tas vietoves, kuriose jie anksčiau tiesiog neišgyvendavo dėl šaltesnio klimato. Mokslininkai įspėja, kad tokių uodų platinamų ligų kaip maliarija, dengės karštligė ir Vakarų Nilo virusas infekcijos lygis greičiausiai tik didės, nes nuolat šylantis klimatas sudaro sąlygas pavojingoms uodų rūšims plisti į naujas teritorijas“, – informuoja biologas Liutauras Grigaliūnas.

Uodai ir kelionės

Kaip teigia L. Grigaliūnas, uodų migraciją iš vieno kontinento į kitą lemia ne tik klimato atšilimas, tačiau ir žmogaus veikla – itin aktyvus prekių judėjimas ir keliavimas. Dėl vis šiltėjančio klimato pietinėse Europos šalyse jau prieš kurį laiką imta stebėti Afrikoje paplitusių uodų invazija, reiškianti ir tų uodų pernešamų ligų pavojų. Be to, Europoje kartas nuo karto randasi įvežtinės maliarijos atvejų, kai asmenys šia liga suserga po viešnagės egzotiškose šalyse.

Taip pat skaitykite:  Ligonių kasos: kada pas gydytoją galima nemokamai patekti be eilės?

„Pastebėtina, kad net 99 proc. maliarijos atvejų Europoje būna susiję su kelionėmis, taigi keliautojams verta susimąstyti ir prieš išvykimą pasidomėti apie galimus užkrečiamų ligų pavojus. Nors vykstant į tam tikras šalis skiepai nuo uodų platinamos geltonosios karštinės būtini, tačiau nederėtų pamiršti ir rankų higienos, apsaugos nuo uodų įgėlimų (repelentų naudojimo), saugaus maisto vartojimo ir kitų paprastų prevencinių priemonių, padedančių apsisaugoti nuo ligų“, – komentuoja kenkėjų kontrolės ekspertas.

Apsaugai nuo uodų

Pavasariui persiritus į antrą pusę, kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ jau pastebi uodų suaktyvėjimą, apsauga nuo uodų aktuali nuo pat ankstyvo pavasario. Klasikinės apsaugos priemonės: repelentai, apsauginiai tinkleliai, apranga, dengianti rankas, kaklą, kojas.

Gyvenantiems netoli stovinčio vandens telkinių ar pelkėtų vietovių rekomenduojama naikinti uodų lervas necheminiais preparatais. Inovatyvūs preparatai pilami į vandens telkinį, kur veisiasi uodai. Ši kontrolės priemonė užkerta kelią išsiristi naujai kraujasiurbių generacijai. Ekosistema nėra pažeidžiama, vanduo nėra užteršiamas.

Gamtoje organizuojantiems šventes, namus netoli miško turintiems kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja imtis prevencinių priemonių. Vienas iš pagrindinių būdų – pavėsinių, lauko terasų, palapinių apdorojimas atbaidančiomis cheminėmis priemonėmis, nedidelių balų sausinimas ir pan.

Kristina Strakauskienė
UAB „Dezinfa“
Rinkodaros vadovė

Daugiau naujienų

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...
Ankstesnis straipsnisTyrimas atskleidė: 7 iš 10 vairuotojų regėjimą tikrinasi per retai
Kitas straipsnisPradedate sportuoti? Pasitarkite su savo telefonu!