Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Vaistininkė: ką apie žmogaus sveikatą signalizuoja pajuodę paakiai

Ar jau skaitėte?

Gintarinės vaistinės vaistininkė Roberta Janulytė.

Pajuodę paakiai – išryškėjęs kraujagyslių tinklas aplink akis – dažnai laikomi paprasčiausia estetine problema arba nuovargio ženklu. Nors miego trūkumas yra bene pagrindinė to priežastis, pajuodę paakiai gali būti ir vienas iš alergijos, geležies stokos, dehidratacijos, skydliaukės veiklos, inkstų ligų ar fotosenėjimo požymių.

Vaistininkė Roberta Janulytė sako, kad pajuodę paakiai gali būti tiek tamsiai mėlynos, tiek tamsiai rudos spalvos – priklausomai nuo žmogaus odos atspalvio.

—–
Daugiau apie sveikata – Sveikatos.info portale
—–

„Jei tamsūs ratilai po akimis atsiranda tik ilgiau pavakarojus, intensyviai dirbant prieš atostogas, o pailsėjus išnyksta – nerimauti nereikėtų. Tačiau jei pajuodę paakiai yra nuolatinė „puošmena“, o kartu dar vargina ir kiti simptomai – stiprus nuovargio jausmas, tinimas, intensyvus plaukų slinkimas, niežulys, medžiagų apykaitos pokyčiai – būtina apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus“, – rekomenduoja R. Janulytė.

Jei tai tik estetinė problema – pakaks ir kaukės

Vaistininkės teigimu, specialiai paakiams skirtos kaukės yra puikus pasirinkimas, kai norima greito ir efektyvaus rezultato, tačiau primena, kad šis efektas yra trumpalaikis. Jei patamsėję paakiai yra tik estetinė problema, tuomet reguliarus šių kaukių naudojimas gali pagerinti paakių odos būklę.

„Renkantis tokią priemonę svarbu atsižvelgti į tai, kad kaukė būtų skirta specialiai paakių odai, nes veido odai skirtose kaukėse veikliųjų medžiagų sudėtis ir koncentracija skiriasi, todėl jas naudojant paakių srityje galima stipriai sudirginti odą ar net sukelti alerginę reakciją“, – įspėja ji.

Anot R. Janulytės, klaidingai manoma, kad patamsėję paakiai kamuoja tik moteris, nes ši problema priklauso nuo gyvenimo būdo įpročių, o ne nuo lyties. Nors stresas, miego trūkumas, per didelis cukraus ir druskos vartojimas būdingas tiek moterims, tiek vyrams, vyrų oda yra kur kas storesnė nei moterų, todėl patamsėję paakiai dažniau pastebimi pastarųjų veiduose.

Taip pat skaitykite:  Vargina sloga: kaip žinoti, ar nėra komplikacijų?

Stengiamės rimtą simptomą užmaskuoti kosmetika?

Pagrindinė klaida siekiant atsikratyti patamsėjusių paakių, pasak vaistininkės, yra tai, kad beveik visas dėmesys skiriamas estetinei problemai išspręsti – paakiai šviesinami, maskuojami išoriškai kosmetinėmis priemonėmis. Žmonės vengia kritiškai peržiūrėti savo darbo ir poilsio ar mitybos režimą bei pasiryžti gyvenimo būdo pokyčiams.

„Siūlau eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu nepriklausomai nuo to, ar tai darbo diena, ar savaitgalis, nes mūsų sveikatai vienodai kenkia tiek miego trūkumas, tiek jo perteklius. Dėl šios priežasties bandymai atsigriebti savaitgaliais miegant ilgiau nei po 8 valandas ne tik, kad nebus naudingi, bet ir žalingi“, – sako R. Janulytė.

Ji taip pat rekomenduoja daugiau laiko leisti gryname ore, o ne prie kompiuterio ar televizoriaus, nes nuolat įtemptai – nemirksint – žiūrint į ekraną, kraujagyslės aplink akis išsiplečia, prastėja kraujo cirkuliacija ir oda ilgainiui patamsėja.

„Daugelis nė nesusimąsto, kad paakiai gali patamsėti ir dėl to, kad pernelyg daug laiko leidžiame saulės atokaitoje be jokių apsauginių priemonių. Todėl, jei norite išvengti juodų ratilų po akimis, saulėtomis dienomis būtina dėvėti akinius nuo saulės, skrybėlę plačiais kraštais ar naudoti veido priežiūros priemones su SPF filtrais, kad jautri ir plona paakių oda būtų apsaugota nuo žalingų UV spindulių“, – akcentuoja vaistininkė.

R. Janulytės teigimu, būtina valgyti daugiau šviežių daržovių ir vaisių, kuriuose gausu antioksidantų ir vitamino C – pastarieji stiprina kraujagyslių sieneles ir padeda tiek išvengti, tiek atsikratyti jau pajuodusių paakių. Specialistė pataria atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra daug druskos ir cukraus, dėl kurių organizme sulaikomas vanduo ir paakių oda ne tik patamsėja, bet ir atsiranda patinimas, vadinamieji maišeliai po akimis.

Taip pat skaitykite:  Sunkiausios būklės COVID-19 ligonių gydymui – nauja medicinos įranga

„Dar vienas svarbus patarimas – riboti suvartojamo kofeino kiekį iki 2-3 kavos ar juodos arbatos puodelių per dieną, dažniau rinktis žalią arbatą, kuri taip pat tonizuoja ir suteikia energijos“, – sako ji.

O gal trūksta vitaminų?

Vaistininkė nurodo, kad viena iš patamsėjusių paakių priežasčių gali būti ir vitaminų trūkumas. Kai kraujyje trūksta geležies, žmogui išsivysto anemija, dėl to sutrinka deguonies pernešimas organizme – oda atrodo išblyškusi ir papilkėjusi, patamsėjimas po akimis dar ryškesnis.

Kuomet trūksta vitamino K, pasak R. Janulytės, susilpnėja kapiliarų sienelės ir padidėja jų pralaidumas, taip pat sutrinka kraujo krešėjimas. Kai tai nutinka srityje aplink akis, išryškėja tamsiai mėlyni ratilai, kurie net primena mėlynes.

„Vitaminas C yra puiki priemonė tamsių ratilų po akimis prevencijai. Šis vitaminas ne tik stiprina kraujagyslių sieneles, jis taip pat skatina kolageno gamybą. Senstant, ilgai ir dažnai būnant saulėje be apsaugos priemonių, rūkant sumažėja kolageno gamyba, todėl oda plonėja ir praranda stangrumą. Paakių oda natūraliai yra plonesnė ir jautresnė, todėl kolageno kiekio sumažėjimas – tiek patamsėjusi odos spalva aplink akis, tiek pirmosios raukšlelės – pastebimas greičiau“, – teigia R. Janulytė.

Ji priduria, kad dėl vitamino A trūkumo oda tampa sausa ir plona, o kai tai nutinka po akimis, atsiranda ne tik paakių odos spalvos pakitimai, bet ir šerpetojimas, jautrumas, niežulys, dėl kurio norisi nuolat trinti akis.

Vaistininkės patarimai:

Jei ryte pabudote su tamsiais ratilais po akimis ir reikia greitai atrodyti žvaliai, yra puikių priemonių, kurias namuose ras kiekvienas.

Ledukai arba šaltas kompresas – greičiausiai veikianti priemonė. Šaltis efektyviai ir greitai sutraukia kraujagysles, pagerina kraujo cirkuliaciją, todėl sumažėja patinimas ir pašviesėja odos spalva po akimis.

Taip pat skaitykite:  Kodėl alergiškiems žmonėms rekomenduojama vengti medaus ir šviežių žolelių arbatos?

Panaudoti arbatos maišeliai – iš užplikytos arbatos reikia išimti arbatžolių maišelius, palaukti, kol šie atvės ir naudoti kaip kompresą. Ypač tam tinka žalioji arbata, nes efektyviai sutraukia kapiliarus, taip pat joje gausu antioksidantų, kurie mažina uždegimą.

Žalios bulvės – jų sultyse yra medžiagų, kurios mažina odos pigmentaciją, t. y. ją balina. Sutarkavus bulvę ir išspaudus sultis (galima naudoti ir tarkius), į jas pamirkyti vatos gabalėlius ir naudoti kaip kompresą. Laikyti ne ilgiau kaip 10 minučių, po to kruopščiai nuplauti akis drungnu vandeniu.

Pienas – efektyviai odos spalvą šviesinanti priemonė dėl sudėtyje esančios pieno rūgšties. Šaltame piene suvilgytus vatos gabalėlius dėti ant akių kaip kompresą ir laikyti apie 10-15 minučių, po to kruopščiai nuplauti vandeniu.

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com