Antradienis, 16 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Vienas didžiausių širdies ligų rizikos veiksnių – padidėjęs cholesterolis

Ar jau skaitėte?

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vieni dažniausių susirgimų, kamuojančių Lietuvos gyventojus. Gydytojų teigimu, neretai apie aterosklerozę ar infarktą galvojama, kad šios ligos atsiranda savaime, tačiau dažniausiai tai yra aukšto kraujospūdžio, nekoreguoto padidėjusio cholesterolio kiekio ir kitų veiksnių pasekmė.



Pasak gydytojos kardiologės Eglės Palevičiūtės, jei aukštas kraujo spaudimas žmonėms sukelia diskomfortą ir nemalonius pojūčius, tai cholesterolio lygis kraujyje yra tarsi nematomas.

Nuotrauka Gerd Altmann iš Pixabay.

„Nepriklausomai nuo to, ar cholesterolio kiekis didelis, ar mažas, žmogus ilgą laiką nejaučia jokių požymių. Neretai cholesterolio ir kitų kraujo riebalų disbalanso, arba dislipidemijos, simptomai, jei taip juos galima pavadinti, yra ūmios ligos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas“, – vardija gyd. E. Palevičiūtė.

Sveikatos rodiklius žinoti turi kiekvienas

Gydytojos teigimu, „blogasis“ cholesterolis blogina kraujotaką kaupdamasis arterijų sienelėse, formuodamas aterosklerozines plokšteles ir yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių, skatinančių aterosklerozės vystymąsi.

„Viena iš aterosklerozės pasekmių yra miokardo infarktas – ūmi, gyvybei pavojinga liga. Susirgus infarktu, net jei modernių medicinos priemonių pagalba pavyksta atkurti širdies kraujotaką ir išgelbėti gyvybę, didelei daliai pacientų širdyje formuojasi randas, vystosi širdies nepakankamumas, širdies vožtuvų pažeidimai, ritmo sutrikimas. Taigi padidėjęs blogojo cholesterolio kiekis neretai įsuka lėtinių širdies ligų ratą“, – kalba medikė.

JAV mokslininkų atlikto ir Amerikos kardiologijos koledžo žurnale paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad žmonės, kuriems jauname amžiuje nustatomas padidėjęs „blogojo“ cholesterolio kiekis, turi 64 proc. didesnę tikimybę vyresniame amžiuje susirgti širdies ligomis.

E. Palevičiūtė sako, kad dislipidemija ar arterinė hipertenzija dažniau diagnozuojamos vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms, nors gali pasireikšti ir jauname amžiuje. Kraujospūdį savarankiškai pasimatuoja ar į medikus ištyrimui daugelis kreipiasi pajutę nepageidaujamų simptomų, nors pastaruoju metu daugėja ir jaunų žmonių, norinčių profilaktiškai išsitirti ir įsivertinti bendrą sveikatos ir širdies būklę.

Taip pat skaitykite:  G. Žemaitė apie jai atliktą plastinę operaciją po gimdymo

Lietuvoje vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta vyrams nuo 40 metų ir moterims nuo 50 metų amžiaus. Tokiems pacientams vieną kartą per metus kartu su kitais profilaktiniais tyrimais atliekama lipidograma – kraujo riebalų tyrimas.

„Jauni žmonės dažniau tiriasi kitus sveikatos rodiklius, galvodami, kad dislipidemija ir hipertenzija yra vyresnių žmonių ligos, tačiau patarčiau ir jaunesniame amžiuje bent kartą per 2-3 metus pamatuoti kraujo spaudimą, atlikti lipidogramą, ypač turint šeiminį polinkį susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, arba papildomų rizikos veiksnių, tokių kaip nutukimas, rūkymas, cukrinis diabetas.

Kuo ilgesnį laiką mūsų organizme būna dislipidemija arba padidėjęs kraujospūdis, tuo labiau didėja šansai vystytis ir progresuoti aterosklerozei bei kitoms širdies ligoms, todėl laiku pakoregavus šiuos veiksnius reikšmingai sumažėja rizika ateityje susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis“, – atkreipia dėmesį kardiologė.

Neretai diagnozavus arterinę hipertenziją, norint įvertinti ir kitus rizikos veiksnius, atliekama ir lipidogramą, tad šios ligos gana dažnai nustatomos to paties vizito pas gydytoją metu.

Kada padės dieta, o kada – vaistai

Riziką susirgti širdies ligomis didina ne tik cholesterolis. Ne mažiau svarbūs yra ir kiti rizikos veiksniai: per didelis gliukozės kiekis kraujyje, arterinė hipertenzija, rūkymas, nutukimas, fizinio aktyvumo stoka, nesaikingas alkoholio vartojimas.

„Svarbu žinoti, kad šių rizikos veiksnių neigiamas poveikis sumuojasi. Jei žmogus serga tik dislipidemija, jam rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra padidėjusi, bet jei padidėjęs ir jo gliukozės kiekis kraujyje ar jis yra nutukęs, rūko, rizika dar labiau išauga. Todėl kuo daugiau veiksnių, tuo svarbiau laiku imtis priemonių. Nuo rizikos veiksnių kiekio priklauso ir individuali „blogojo“ (MTL) cholesterolio norma: jei sergama tik dislipidemija, norma yra 3 mmol/l ir mažiau, jei dar sergama ir cukriniu diabetu, tuomet siektina norma yra mažesnė nei 2,6 mmol/l, o jei pacientas yra sirgęs miokardo infarktu, siektina MTL norma – iki 1,4 mmol/l“, – pabrėžia E. Palevičiūtė.

Taip pat skaitykite:  Vasarą registruojama daugiau per maistą plintančių žarnyno infekcijų


Gydytoja kardiologė teigia, kad kai „blogasis“ cholesterolis padidėjęs labai nedaug ir žmogus neturi jokių kitų rizikos veiksnių, neretai pakanka koreguoti gyvenimo būdą – daugiau judėti, atsisakyti žalingų įpročių, sveikiau maitintis. Mityba yra svarbiausia, nes cholesterolis į organizmą patenka su riebiu gyvulinės kilmės maistu, tad tokių produktų kiekį reikėtų riboti.

Kai „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje aukštas ir vien gyvenimo būdo korekcijų nepakanka, gydymui pasitelkiami vaistai, slopinantys cholesterolio gamybą organizme – statinai. Jei dislipidemiją lydi arterinė hipertenzija, gydytoja sako tokiais atvejais dažnai skirianti politabletes, jungiančias statinus ir vaistus nuo arterinės hipertenzijos.

„Kardiologai politabletes skiria dažnai, tiek tiems, kuriems arterinė hipertenzija ir dislipidemija diagnozuojamos pirmą kartą, tiek sergantiems ir kitomis širdies ligomis. Į vieną tabletę sukombinuotos kelios veikliosios medžiagos patinka ir pacientams.

Politabletė mažina tikimybę užmiršti išgerti ar supainioti vaistus, taip pat dažnai pacientams tai ir išsigelbėjimas nuo psichologinio diskomforto kasdien išgerti po 2-3 tabletes, o kartais, sergant keliomis ligomis, reikalingų medikamentų skaičius gali siekti ir 10 ar dar daugiau. Į vieną tabletę sukombinuotų vaistų poveikis nėra mažesnis, priešingai, mokslo įrodyta, kad mažesnis tablečių kiekis lemia efektyvesnį gydymą, nes taip rečiau pamirštama vaistus išgerti“, – tvirtina E. Palevičiūtė.

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...

Apie ką gali signalizuoti padidėję limfmazgiai ir kada dėl jų reikėtų sunerimti?

Tai, kad organizmas kovoja su įvairiomis ligomis, neretai išduoda padidėję limfmazgiai. Šis simptomas – gana dažnai pasireiškiantis imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar piktybinius susirgimus, galintis signalizuoti tiek apie peršalimą, tiek apie kur kas...

Negydomos pėdos pirštų deformacijos ilgainiui progresuoja – kada rinktis operaciją?

Išsikišęs didžiojo pėdos piršto „kauliukas“ daugeliui žmonių sukelia ne tik estetinių problemų, bet ilgainiui ir stiprius skausmus vaikščiojant. Ši pėdos didžiojo piršto deformacija, dar vadinama Hallux Valgus, atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti išorėn...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com