Antradienis, 24 gegužės, 2022
spot_img
spot_img

Žvynelinės diagnozė Lietuvoje: gydymas yra, bet medikų rankos surištos

Ar jau skaitėte?

Lietuvoje apie 3 proc. gyventojų serga šia liga.

Iš pirmo žvilgsnio žvynelinė (psoriazė) daugeliui atrodo kaip liga, pasireiškianti tik kosmetinėmis problemomis. Tačiau ja sergantys pacientai susiduria su daug rimtesnėmis problemomis, o jų gyvenimo kokybė yra prilyginama vėžiu sergančių pacientų kokybei. Lietuvoje apie 3 proc. gyventojų serga šia liga, tačiau jų gyvenimo kokybei trukdo ne tik sudėtingi simptomai, bet ir visuomenės priešiškumas bei gydymo ribojimas, kuris atima galimybę gauti tinkamiausius vaistus.

Apie 80 proc. atvejų žvynelinė pasireiškia viso kūno padengimu rausvomis plokštelėmis. Gydytojos dermatovenerologės prof. dr. Matildos Bylaitės-Bučinskienės teigimu, dėl šio simptomo žmonės dažnai mano, kad tai tėra odą pažeidžianti liga, tačiau ją lydi daug daugiau pacientus kamuojančių problemų.

„Tai yra sisteminė organizmo liga – lėtinė, atsikartojanti, autoimuninė, uždegiminė. Ji pasireiškia odoje, bet gali būti pažeista ir galvos plaukuotoji dalis, nagų plokštelės, o trečdaliui pacientų pažeidžiami sąnariai – plaštakų, pėdų, kelių, klubų ar net žandikaulio. Kaip ir cukrinio diabeto atveju, tai yra viso organizmo susirgimas“, – teigia profesorė.

Visuomenė vis dar tiki mitais

Gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Žvynelinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, tačiau daugelis galvoja, kad gali ja užsikrėsti. Gydytoja prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė pastebi, kad visuomenėje vis dar egzistuoja daugybė klaidingų įsitikinimų, kuriuos būtina išsklaidyti.

„Tai yra paveldima liga, kuri gali pasireikšti dėl ją provokuojančių faktorių – nuovargio, streso, netaisyklingos mitybos, infekcijų ir kitų išorinių dirgiklių. Nereikia bijoti žvyneline sergančių pacientų. Jei paspausi ranką, apkabinsi ar prisiglausi – jokių būdu neužsikrėsi, tai tėra mitas“, – sako profesorė.

Pastaruoju metu ne tik dermatologijoje, bet ir kitose srityse yra įvertinama paciento gyvenimo kokybė. Gydytojos teigimu, žvynelinė turi tokį patį įvertinimą, kaip ir bet kuri onkologinė liga. Nors žvynelinė nėra mirtina, bet ji nepagydoma, neprognozuojama, ir gali paūmėti vos per kelias dienas.

Kai liga staigiai progresuoja ir greitai išplinta, pacientams psichologiškai sunku priimt šią diagnozę. Gydytojos teigimu, tokiais atvejais juos apima nesaugumo ir baimės ar net panikos jausmas. Kadangi liga labai matoma, jie stengiasi paslėpti ligą – maskuoja rūbais, atsisako veiklos, kuria užsiimant gali pasimatyti liga. Dar daugiau sunkumų kelia klaidingas visuomenės įsitikinimas, kad liga yra užkrečiama.

„Pacientai neretai išprašomi iš kirpyklų dėl neva nešvarios galvos, sergančios moterys susiduria su problemomis norint pasidaryti manikiūrą, nes nagų plokštelės pažeistos, kartais pacientai būna išprašomi iš baseinų ir pirčių kompleksų, nes kitiems klientams nemalonu būti tame pačiame baseine“, – dažnai pasitaikančias situacijas vardija medikė.

M. Bylaitės-Bučinskienės teigimu, liga iš esmės pakeičia visą gyvenimą. Pacientai neretai netenka draugų, darbo, juos palieka antrosios pusės. Tokios situacijos kelia didžiulį stresą, o stresas dar labiau provokuoja ligą.

Gydymas yra, bet medikų rankos surištos

Minint Pasaulinę Psoriazės (žvynelinės) dieną, visuomenė kviečiama atkreipti dėmesį į žvyneline sergančių pacientų problemas, jų gyvenimo kokybę ir socialinę izoliaciją. Situacija Lietuvoje – itin problematiška, sunkiai sergantys pacientai gydomi pigiausiu vaistu, nes gydytojai neturi teisės paskirti jiems tinkamiausią gydymą.

„Tais atvejais, kada lengvesne forma sergantiems pacientams nepadeda taikomas gydymas arba tada, kai pacientas serga sunkia žvynelinės forma, yra taikomas sisteminis gydymas. Tam kompensuojami vaistai yra geri, tačiau kartais pacientai juos sunkiai toleruoja arba išvis netoleruoja, o kartais jie tiesiog neefektyvūs. Džiaugiamės, kad Lietuvoje jau skiriami biologiniai vaistai žvynelinės gydymui. Bet mes neturime laisvės pasirinkti geriausio vaisto pacientui, neturime galimybės jo keisti pacientui tinkamesniu, nes privalome rinktis pigiausią vaistą“, – sako gydytoja.

Profesorės teigimu, mokslo pažanga padėjo padaryti tikrą perversmą žvynelinės žvynelinės gydyme, kuris atsirado kartu su inovatyviu gydymu biologiniais vaistais – TNF inhibitoriais, o ypač – interleukinų inhibitoriais. Toks gydymas padeda suvaldyti ypač sunkią ligos formą, tačiau Lietuvos pacientams jo skyrimas yra labai ribotas, o patys naujausi interleukinų inhibitoriai išvis nėra prieinami.

Dabartinė tvarka ne tik riboja galimybes skirti naujausius vaistus, bet ir gali sukelti negrįžtamų komplikacijų, kurias spręsti turės gydytojai, o ne valdžios institucijos.

„Kiekvienas žmogus yra individualus, o žinant jo gretutines ligas, amžių, darbingumą, odos ir sąnarių pažeidimo lygį, tik gydytojas gali nuspręsti, koks vaistas žmogui saugiausias ir gali padėti pasiekti gerų gydymo rezultatų. Jeigu mes skiriame vaistą, kuris yra pigiausias, bet pacientui nėra tinkamas, tokiu atveju negalime suvaldyti ligos ir ji gali progresuoti. Pacientą ne tik kankina nesiliaujantys ir plintantys ligos simptomai, bet galiausiai gresia neįgalumas. Taip pat svarbu žinoti, kad originalūs vaistai nėra identiški, jie dažnai turi skirtingas skyrimo indikacijas, efektyvumą bei sukauptus saugumo duomenis“, – sako medikė.

Visame pasaulyje medicina juda link individualizuoto gydymo, kuomet pacientui skiriamas specialiai jam pritaikytas efektyviausias gydymas. Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės Agnės Gaižauskienės teigimu, prievolė gydytojams skirti pigiausią inovatyvų vaistą grupėje, užkerta kelią individualiai parinkti tinkamiausią gydymą naujam pacientui.

„Europos vaistų agentūra ir kitos Europos Sąjungos institucijos pripažįsta, kad vaistai yra sudėtinga kompleksinė prekė, apie kurios parinkimą gydymui turi spręsti gydantis gydytojas, vadovaudamasis gydymo gairėmis, savo žiniomis ir patirtimi, o ne valdžios institucijos, atsižvelgdamos tik į vaisto kainą, o ne jo tinkamumą individualiam pacientui “, – sako A. Gaižauskienė.

Profesorės dr. M. Bylaitės-Bučinskienės teigimu, gydytojams neturi būti ribojama pamatinė sprendimo teisė ir atsakomybė dėl pacientų gydymo. Pasak jos, Lietuvoje taip pat norisi didesnio pasitikėjimo medikais, kad jie patys galėtų spręsti, kas pacientui tinkama.

„Estai ir latviai jau parodė pavyzdį, kad galima skirti tinkamą gydymą, nešvaistant biudžeto. Jie pasitiki gydytojais ir žino, kad medikai atsakingai į gydymo paskyrimą. Šiose šalyse pacientas gali gauti biologinį vaistą, kuris jam tinkamas ir reikalingas. Labai gaila, kad Lietuvoje šios laisvės neturime. Kasmet į rinką ateina dar naujesnių ir progresyvesnių vaistų, kurie taip pat daug kainuoja, bet mes negalėsime jų paskirti pacientams, nes turime rinktis pigiausią vaistą“, – sako profesorė.


Daugiau apie ligas ir jų gydimą – sveikatos.info

Negalavimai pavasarį įspėja ne tik apie organizmo nusilpimą, bet ir apie nediagnozuotas ligas

Atsiradęs nuovargis, jėgų ir energijos stoka, didesnis mieguistumas ryte, nuotaikų svyravimai, nestabilus kraujospūdis, stipriau slenkantys plaukai, išsausėjusi oda ir pasikartojančios virusinės infekcijos – dažniausi nusiskundimai, kuriuos atėjus pavasariui įvardija pacientai. Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos...

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones: kokie žalingi įpročiai didina grėsmę susirgti?

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios...

Paruoškite odą vasarai: grožį lemia ne priemonių gausa, o mokėjimas ja rūpintis

Kiekvienas turi savo odos priežiūros rutiną, įpročius ir mėgstamas priemones. Ir patarimų, kaip rūpintis veido ir kūno oda – apstu. Nepasimesti informacijos gausoje padės svarbiausių principų apie odos priežiūrą išmanymas – nuo būtiniausių kremų,...

Grožis reikalauja žinių – kokie komponentai turi būti kiekvieno veido kremo sudėtyje

Nors populiaru sakyti, kad grožis reikalauja aukų, grožio standartai keičiasi – dabar tobulai išvaizdai pasiekti kur kas labiau praverčia žinios nei pasiaukojimas. Pavyzdžiui, žinant, kokių komponentų reikia ieškoti kokybiškame ir saugiame kreme, visuomet išsirinksite...

Kulinarijos technologė pataria, kaip namuose pasigaminti veganiškus braškių ledus: prireiks vos trijų ingredientų (receptas)

Atšilus orams vis dažniau ieškome būdų, kaip atsigaivinti, o bene skaniausias iš jų – burnoje tirpstantys ledai, kuriuos mėgsta tiek vaikai, tiek suaugusieji. Dažniausiai esame įpratę juos pirkti, bet kodėl nepabandžius pasigaminti patiems? Vieno...

Kaip prižiūrėti odą nusiėmus kaukes? Makiažo ir odos priežiūros tendencijos

Orams šylant vis dažniau moterys ieško ryškių spalvų tiek spintoje, tiek kosmetinėje. Prie šios tendencijos prisideda ir atšauktas reikalavimas dėvėti kaukes. Mat atidengus veidą daugeliui norisi papuošti lūpas akį traukiančiomis spalvomis. Vis dėlto, šį...

Siuntimai pas gydytojus galios ilgiau

Pasibaigus ekstremaliajai situacijai šalies gyventojai ir toliau turės daugiau laiko užsiregistruoti konsultacijai pas gydytojus specialistus. Iš savo šeimos gydytojų gavę siuntimą konsultacijai pas gydytoją specialistą, užsiregistruoti konsultacijai galės ne per 30 dienų, kaip buvo...

Jaučiatės nuvargę – dietologė įvardijo, kaip tapti žvalesniais

Pavasariui įpusėjus daugelis vis dar skundžiasi energijos trūkumu. Gydytoja dietolgė Dalia Petrauskienė sako, kad tokia būsena – normali, mat žmonėms po žiemos dažnai trūksta įvairiausių vitaminų, be to, nuovargį gali lemti ir netinkamas gyvenimo...

Nusilpęs imunitetas gali turėti skaudžių pasekmių: gydytoja ragina nenumoti ranka

Pavasaris atneša ne tik gerą nuotaiką bei norą mėgautis bundančia gamta, bet dažnai ir po žiemos sezono netikėtai pasirodžiusius organizmo negalavimus. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Gina Strockė teigia, kad vis daugiau pacientų kreipiasi...

Nustebino medikų atlyginimų skirtumai

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Sutarčių skyriaus specialistai išanalizavo Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigų praėjusių metų finansinės veiklos ir darbo užmokesčio (DU) rezultatus. Jie parodė, kad bendras visų įstaigų finansinis rezultatas 2021 m....

Gydytoja: apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima tik vienu būdu

Erkinis encefalitas – viena sunkiausių virusinių infekcinių ligų, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenų dangalus ar periferinius nervus. Šią ligą sukelia erkinio encefalito virusas, kurio paplitimas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje. Tai reiškia, kad kiekvienam...

Garbanotų plaukų atmintinė: kaip plaukus prižiūrėti natūralioms garbanėms?

Nacionalinės medicinos bibliotekos duomenimis, 45 proc. europiečių turi tiesius plaukus, 40 proc. – banguotus, o vos 15 proc. gali pasigirti natūraliai garbanotais plaukais. Visgi, BENU vaistinės kosmetikos prekių konsultantė Laima Givėliušienė sako, jog siekiant,...

Gydytoja apie paradoksą: galvos skausmą gali sukelti dažnas vaistų nuo skausmo vartojimas

Galvos skausmas – vienas dažniausių sveikatos sutrikimų, kurį bent kartą gyvenime yra patyręs beveik kiekvienas. Šis negalavimas gali būti pirminis arba antrinis, o jo tipų ir priežasčių – daugybė. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro...

Sveikos gyvensenos ekspertas: nepakankamas dėmesys sportininkų mitybai garantuoja traumas

Daug kalbant kokia svarbi mityba ypač sportuojantiems žmonėms, ekspertai pastebi, jog retas profesionalus sportininkas turi mitybos planus, o ką kalbėti apie sportuojančius paauglius ar mėgėjus. Pasak biomedicinos mokslų daktaro, sveikos gyvensenos ir mitybos specialisto...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com