Antradienis, 14 gegužės, 2024
spot_img
spot_img

Ką daryti metantiems rūkyti: ne tik įsigyti vaistų, bet ir ieškoti paramos

Ar jau skaitėte?

Mesti rūkyti gali būti sunkus procesas, todėl vaistininkai ragina nelikti vieniems ir kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, kurie galėtų ne tik suteikti priemones šiam tikslui pasiekti, bet ir garantuoti taip reikalingą palaikymą bei padrąsinimą.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Domantės Viliūnaitės, pacientai neretai ateina į vaistinę su pagalbos prašymu padėti mesti rūkyti.

Iliustracinė nuotrauka.

„Tai būna žmonės, kurie kelis kartus nesėkmingai bandė mesti rūkyti ir ieško papildomos informacijos bei patarimų, kurie nerimauja dėl rūkymo pavojaus sveikatai ir yra motyvuoti mesti rūkyti, bet nežino, koks būtų geriausias būdas. Taip pat pagalbos ateina patiriantys abstinencijos simptomus ar potraukį nikotinui ir ieškantys produktų, kurie padėtų valdyti šiuos simptomus. Ir tie, kurie svarsto galimybę vartoti vaistus nuo rūkymo bei ieško informacijos apie įvairias galimybes“, – vardija ji.

D.Viliūnaitės teigimu, vaistininkai ne tik gali suteikti reikiamos informacijos apie rūkymo pavojų sveikatai ir galimybes mesti rūkyti, rekomenduoti vaistinius preparatus šiam tikslui, bet ir padėti užtikrinti tinkamą vaistų vartojimo režimą, padrąsinti šiame sunkiam kelyje bei, esant reikalui, nukreipti į kitus sveikatos priežiūros specialistus.

Noriu mesti, bet kaip?

Vaistai, galintys padėti žmonėms mesti rūkyti, mažina potraukį nikotinui ir pačius abstinencijos simptomus, todėl žmonėms lengviau atsikratyti priklausomybės nuo nikotino.

„Nikotino pakaitinė terapija (NPT) – tai bene dažniausiai taikomas metodas metant rūkyti. NPT produktai suteikia mažą nikotino dozę be kenksmingų cheminių medžiagų, esančių tabako dūmuose, tai gali būti nikotino guma, pleistrai, pastilės, inhaliatoriai ar nosies purškalai. Jie veikia suteikdami kontroliuojamą nikotino dozę, kad sumažintų abstinencijos simptomus, ir būtent tai gali padėti žmonėms mesti rūkyti“, – sako vaistininkė.

Kitas variantas – bupropionas, kuris yra receptinis vaistas. Jis veikia padidindamas dopamino ir norepinefrino kiekį smegenyse, o tai gali sumažinti nikotino potraukį ir abstinencijos simptomus. Vareniklinas – tai dar vienas receptinis vaistas, kuris gali padėti žmonėms mesti rūkyti. Jis veikia blokuodamas nikotino receptorius smegenyse, sumažindamas malonų rūkymo poveikį ir abstinencijos simptomų sunkumą.

Taip pat skaitykite:  Į ligoninę plūstelėjo traumas patyrę pacientai

„Šie vaistai yra veiksmingiausi, kai yra naudojami kartu su sveikatos priežiūros specialisto priežiūra ir konsultacija. Todėl norintieji mesti rūkyti turėtų pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu, kad nustatytų geriausią gydymo būdą, atitinkantį jų individualius poreikius“, – aiškina D. Viliūnaitė.

Paklausta, ar šie vaistai tikrai veikia, o gal tai placebo efektas, vaistininkė sako, kad NPT produktų, bupropiono ir vareniklino veiksmingumas buvo įrodytas daugybės klinikinių tyrimų metu.

„Viename atliktame tyrime buvo pastebėta, kad NPT padidino tikimybę mesti rūkyti 50–70 proc. palyginti su placebu. Panašiai keli atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai parodė, kad ir bupropionas, ir vareniklinas gali žymiai padidinti metančių rūkyti skaičių. Nors kai kurie žmonės, vartodami šiuos vaistus, gali patirti placebo efektą, dauguma įrodymų rodo, kad jie veikia. Žinoma, jų veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip priklausomybės nuo nikotino sunkumas ir kitos savybės. Tam ir reikia konsultacijos su sveikatos priežiūros specialistu, kad šis parinktų geriausiai žmogaus poreikius atitinkantį gydymo kursą“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Anot jos, nereikėtų pamiršti ir elgesio konsultavimo, mat konsultavimas ir sveikatos priežiūros specialisto pagalba gali padėti asmenims nustatyti rūkymą sukeliančius veiksnius ir sukurti kovos su šiais veiksniais strategijas.

„Vienas efektyviausių būdų yra būtent kombinuota terapija: skirtingų metodų, pvz., NPT ir receptinių vaistų, arba NPT ir elgesio konsultavimo, derinimas gali būti veiksmingesnis nei vieno metodo naudojimas“, – apibendrina D. Viliūnaitė.

Dažniausios klaidos

Kalbėdama apie pacientų klaidas vaistininkė sako, kad pasitaiko, kai žmonės NPT produktus ar receptinius vaistus vartoja ne taip, kaip nurodyta, o tai gali sumažinti jų veiksmingumą.

„Kita metančiųjų rūkyti klaida yra tai, kad jie neieško papildomos motyvacijos – mesti rūkyti yra iššūkių kupinas procesas, o pacientams gali būti naudinga papildoma sveikatos priežiūros specialistų parama ir patarimai. Taip pat neretai pacientai nenusistato realių tikslų – jie gali užsibrėžti pernelyg ambicingus tikslus, o tai gali sukelti nusivylimą ir didesnę atkryčio riziką. Be to, pacientai gali ir toliau leisti laiką su rūkančiais draugais ar šeimos nariais arba toliau užsiimti veikla, kuri sukelia norą rūkyti – reikėtų to vengti“, – pataria D. Viliūnaitė.

Taip pat skaitykite:  Gero miego paslaptis - jogos pratimai

Ji tęsia sakydama, kad pacientai gali neįvertinti, kaip sunku mesti rūkyti, ypač jei jie rūko daug metų arba yra labai priklausomi nuo nikotino, o tai irgi apsunkina kelionę į gyvenimą be tabako.

„Rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis, o rūkaliams daug didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu nei nerūkantiems. Rūkymas taip pat gali pažeisti kraujagysles ir padidinti širdies priepuolio, insulto bei kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Šis žalingas įprotis gali sukelti lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), emfizemą ir kitas kvėpavimo takų ligas, taip pat susilpninti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis. Rūkymas gali sukelti vaisingumo problemų tiek vyrams, tiek moterims bei padidinti nėštumo komplikacijų, tokių kaip priešlaikinis gimdymas ir mažas naujagimio svoris, riziką“, – primena priežastis, kodėl reikėtų mesti rūkyti, „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Pastiprinti sveikatą

Metimas rūkyti yra pats veiksmingiausias būdas pagerinti sveikatą po ilgo rūkymo. Kai žmogus meta rūkyti, jo kūnas pradeda gydytis ir atitaisyti dalį rūkymo padarytos žalos, tačiau galima ir papildomai pastiprinti savo sveikatą.

„Reguliarus sportas gali padėti pagerinti plaučių funkciją ir sumažinti širdies ligų bei kitų sveikatos problemų riziką. Netgi lengvas judėjimas, pavyzdžiui, vaikščiojimas, gali būti naudingas. Valgydami subalansuotą maistą, kuriame yra gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir liesų baltymų, galite pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti lėtinių ligų riziką. Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri papildai, tokie kaip vitaminas C, vitaminas E ir omega-3 riebalų rūgštys, gali padėti sumažinti su rūkymu susijusių sveikatos problemų riziką. Ir, žinoma, derėtų vengti pasyvaus rūkymo, kuris gali padidinti sveikatos problemų riziką net nerūkantiems“, – rekomenduoja D. Viliūnaitė.

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė apsaugos nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com