Sekmadienis, 28 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Gydytoja akušerė-ginekologė paneigia vyraujančius mitus apie kontraceptines priemones

Ar jau skaitėte?

Nors visuomenė yra pakankamai gerai informuota apie platų kontraceptinių priemonių spektrą, jos yra pakankamai gerai prieinamos ir vartojamos daugelio moterų, vis dar vyrauja tam tikri mitai, dėl kurių rinktis šias priemones yra vengiama. Dažniausiai tai lemia įsitikinimai, jog šios sukelia vėžį, nevaisingumą ir vaisiaus apsigimimus, taip pat nerimą kelia ir paplitęs mitas dėl svorio priaugimo. Visgi, Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Danuta Vasilevska primena, jog visos šios baimės nėra pagrįstos jokiais moksliniais tyrimais, o jų turinčioms moterims pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytojais ir remtis tik patikimais šaltiniais.

„Realybėje pacientės, vartojančios kontraceptines priemones, susiduria su kitokiais skundais – jos patiria pykinimą, krūtų ir galvos skausmus, nuotaikų kaitą ir sumažėjusį libido. Visgi, priemonių spektras itin platus, todėl patiriant nemalonius simptomus visuomet reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins šių požymių poveikį gerai pacientės savijautai ir nuspręs, ar reikėtų tęsti pasirinktos priemonės naudojimą bei, prireikus, pasiūlys kitą“, – pasakoja D. Vasilevska.

Kontraceptinės priemonės padeda išvengti ne tik nėštumo

Kontraceptinės priemonės. Iliustracinė nuotrauka.

Kontraceptinės priemonės gali būti skirstomos pagal efektyvumą:

  • Labai efektyvios, pasižyminčios ilgalaikę grįžtamąją kontracepciją – hormoninė spiralė (efektyvumas – 99,8 proc.), varinė spiralė (99,2 proc.) ir implantas (99,95 proc.);
  • Efektyvios, kurių efektyvumas siekia 91 proc. – sudėtinės kontraceptinės tabletės, pleistrai, žiedais ir progestino tabletės;
  • Mažiau efektyvios – barjerinė kontracepcija (82 proc.), spermicidai (72 proc.);
  • Kitos priemonės – nutrauktas lytinis aktas (78 proc.) ir susilaikymas vaisingomis dienomis (76 proc.).

Anot „InMedica“ klinikų gydytojos akušerės-ginekologės, populiariausios iš jų yra hormoninės spiralės ir sudėtinės kontraceptinės priemonės: „Be labai efektyvios kontracepcijos, hormoninė spiralė mažina mėnesinių gausumą, ji naudojama endometriozės, adenomiozės ir endometriumo hiperplazijai gydyti. Visgi, kartais pacientes gali varginti ilgi tepimai rudomis išskyromis, dubens ir pilvo skausmai, pasitaiko atvejų, kai joms atsiranda kiaušidžių cistos.

Taip pat skaitykite:  Veiksmingas ne tik medus – imunitetą stiprinantys top produktai ir prieskoniai

Tuo metu sudėtinės kontraceptinės tabletės ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir sureguliuoja mėnesinių ciklą, sumažina kraujavimą ir skausmingumą jų metu, palengvina PMS, mažina bei gydo spuoguotumą, padidėjusį veido ir kūno plaukuotumą. Paneigiant vieną iš plačiai paplitusių mitų, svarbu paminėti, jog jos prisideda prie kiaušidžių ir storosios žarnos vėžio rizikos mažinimo, taip pat sumažina ir endometriozės, dubens uždegimo ligos ir negimdinio nėštumo riziką. Vis dėlto, sudėtinės kontraceptinės tabletės gali padidinti tromembolinių komplikacijų riziką, todėl prieš jas renkantis, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins rizikos veiksnius.“

Kiek yra tiesos paplitusiuose mituose?

Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Danuta Vasilevska.

D. Vasilevska pažymi, jog mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad hormoninę kontracepciją naudojusių moterų kūno svoris nepadidėja. Tam labiau įtakos turi tai, jog su amžiumi medžiagų apykaita lėtėja ir moterims prireikia daugiau pastangų norint išlaikyti pageidaujamą kūno masę – šiuo atveju itin svarbus reguliarus fizinis aktyvumas, sportas bei sveika mityba.

„Tuo metu tromboembolinių komplikacijų rizika priklauso nuo pacientės sveikatos būklės, paveldimumo, amžiaus, svorio, kenksmingų įpročių, tokių kaip rūkymas, ir kitų veiksnių. Pavyzdžiui, ne nėščioms ir nenaudojančioms kontraceptinių tablečių moterims, per metus ši būklė pasitaiko 5–10 iš 100 tūkst., o naudojančioms – 20–40 iš 100 tūkst. – tai yra 4–8 kartus dažniau, o nėščiosioms – 60 iš 100 tūkst. – 6–12 kartų dažniau. Didžiausia tromboembolinių komplikacijų rizika yra per pirmuosius vartojimo metus, o tabletes vartojant ilgą laiką ji nedidėja. Nerimaujančioms dėl šios būklės vertėtų rinktis progestinines tabletes, implantą arba hormoninę spiralę“, – pasakoja gydytoja akušerė-ginekologė.

Ji pratęsia, jog pacientes taip pat neramina ir vėžio rizika, kurią, anot jų, sukelia sudėtinės kontraceptinės tabletės Visgi, didžiausias ir ilgiausiai trukęs tyrimas, kuriame 36 metus dalyvavo 23 tūkst. tabletes vartojusių ir nevartojusių moterų, atskleidė, jog jų vartojimas bendrąją visų navikų riziką sumažino 12 proc., kiaušidžių vėžio – 46 proc., gimdos kūno vėžio riziką – 42 proc., storosios ir tiesiosios žarnos – 28 proc. Rizika susirgti krūties vėžiu sudėtinių kontraceptinių tablečių vartotojoms nepasikeitė.

Taip pat skaitykite:  Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

„Moterims, užsikrėtusioms didelės onkogeninės rizikos žmogaus papilomos virusu, šių tablečių vartojimas ilgiau kaip 5 metus padidina gimdos kaklelio vėžio riziką, o iki 5 metų – nepadidina. Vartojant tabletes 5–9 m. vėžio išsivystymo rizika padidėja 1,3 karto, o daugiau nei 9 metus – 1,9 karto“, – akcentuoja D.Vasilevska.

Konsultacijos su gydytoju svarba

Nors šiais laikais galime džiaugtis itin plačiu kontraceptinių priemonių pasirinkimu, tai – svarbus sprendimas, galintis turėti įtakos jūsų savijautai, todėl jas svarbu pasirinkti ne pagal tai, ką jau yra išbandę artimiausios draugės arba perskaitėte nepagrįstuose šaltiniuose, o atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas.

„Kontraceptinės priemonės yra parenkamos atsižvelgiant į moters amžių, gyvenimo būdą ir sveikatos būklę. Konsultuodama pacientes šiuo klausimu, visada įvertinu jų lūkesčius, buvusią kontracepcijos patirtį ir sveikatos būklę, žalingus įpročius“, – sako gydytoja akušerė-ginekologė.

Patikimas kontraceptines priemones reikia pradėti naudoti pradėjus lytinį gyvenimą, jeigu pacientė šiuo metu neplanuoja nėštumo. Dažniausiai pažintis su kontracepcija pradedama nuo hormoninių tablečių, vėliau, esant ilgalaikėms priemonėms, galima rinktis hormonines spirales, kurios yra tinkamos ir negimdžiusioms moterims. Kitas saugus būdas – hormoninė intrauterininė spiralė, puikiai tinkanti ir po gimdymo, maitinančioms mamoms bei brandžioms moterims, artėjant menopauzei.

„Konsultacijos su gydytoju metu, renkantis kontraceptines priemones, svarbu papasakoti ir apie turimas ligas – pavyzdžiui, sudėtinių kontraceptinių tablečių negalima vartoti moterims, sergančioms sunkia arterine hipertenzija, cukriniu diabetu su komplikacijomis, aktyviu hepatitu, kepenų ciroze, giliųjų venų ar plaučių tromboze, po insulto, esant migrenai su aura, sergant krūties vėžiu bei rūkančioms moterims, virš 35 metų“, – pasakoja D. Vasilevska.

Ji papildo, jog pagrindinės kontraindikacijos hormoninei spiralei yra lytinių organų uždegimas, krūties vėžys, deformuota gimdos ertmė, nenustatytos kilmės kraujavimas iš lytinių organų.

Taip pat skaitykite:  Medicinos psichologė ragina atkreipti dėmesį: nerimas valdo jus, ar jūs – jį?

„Kitas svarbus dalykas, pradėjus vartoti, pavyzdžiui, kontraceptines tabletes – negerti jų su tokiais maisto produktais kaip greipfrutų sultys, kofeinas ar jonažolės. Taip pat reikėtų vengti didelio alkoholio kiekio, nes dėl atsipalaidavimo moterys dažnai pamiršta išgerti tabletę laiku, o dėl apsinuodijimo, kurio metu vemiama, sumažėja jų efektyvumas“, – primena Vilniaus „InMedica“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė.

Jos teigimu, svarbiausia, prieš renkantis kontraceptines priemones, yra atviras pokalbis su gydytoju, kuris pasiūlys geriausią sprendimą, remdamasis objektyviais mokslo įrodymais pagrįsta medicina.

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com