Pirmadienis, 29 balandžio, 2024
spot_img
spot_img

Lauro lapų arbata ir kitos naudingos savybės

Ar jau skaitėte?

Lauro lapai – vienas populiariausių prieskonių beveik kiekvienoje virtuvėje. Be jų neįsivaizduojamas sriubos, troškinių, mėsos patiekalų, marinatų ruošimas. Taigi, lauro lapai ir kulinarija – beveik neatsiejami dalykai. Tačiau jie – ne tik prieskonis. Lauro lapai – tai itin vertinga, naudingųjų cheminių junginių ir eterinių aliejų kupina vaistažolė. Iš šių lapų paruošta arbata taip pat yra ir organizmo sveikatos šaltinis.

Puikiai pažįstamus lauro lapus užaugina lauramedinių (lot. Lauraceae) augalų šeimai priklausantis medis – kilnusis lauramedis (lot. Laurus nobilis). Šis medis kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tačiau auga ir kitose šilto ir švelnaus klimato kraštuose. Priklausomai nuo regiono, kuriame auga, išskiriamos ir lauramedžio rūšys: Kalifornijos, Indijos, Meksikos, Turkijos. Visos lauramedžių rūšys pasižymi panašiomis naudingosiomis savybėmis.

Lauramedžiai yra visžaliai augalai, turintys tankią ir piramidišką lają, užaugantys iki 10–15 m aukščio. Lapai lancetiški, lygiakraščiai. Žydi smulkiais, gelsvais žiedeliais, susitelkusiais lapų pažastyse. Subrandina tamsiai žalius, elipsės formos kaulavaisius su didele sėkla viduje. Kvapnių eterinių aliejų turi visos lauramedžio dalys.

Arbatai ruošti tinka įprasti, prekybos vietose parduodami džiovinti lauro lapai. O jei ant palangės auginate kvapnųjį lauramedį – arbatai galima nusiskinti šviežių jo lapelių.

Naudingosios lauro lapų savybės

Lauro lapuose yra vitaminų A, B2 (riboflavino), B6 (piridoksino), C, mineralų kalcio, geležies, mangano, vario, cinko. Taip pat juose gausu cheminių junginių, pasižyminčių antioksidacinėmis ir antiseptinėmis savybėmis. Be bendro sveikatai palankaus poveikio, imuniteto stiprinimo, lauro lapai efektyviai padeda esant kitiems organizmo negalavimams.

  • Lauro lapuose esantys organiniai junginiai labai veiksmingai padeda esant skrandžio sutrikimams, pagerina maisto virškinimą, nuramina dirgliosios žarnos sindromą. Nauda apima viso virškinamojo trakto sveikatą bei padeda pašalinti toksinus iš organizmo.
  • Veikia prevenciškai ir sumažina 2 tipo diabeto rizikos veiksnius. Lauro lapų miltelių kapsulės arba lauro lapų arbata gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
  • Lauro lapuose esančios rutino ir kavos rūgštys padeda sustiprinti širdies kraujagyslių sieneles bei mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Lauro lapuose yra natūralių raminamųjų medžiagų, padedančių nurimti, lengvinančių nerimo ir depresijos simptomus. Šios lauro lapų savybės gali būti naudojamos natūraliam nemigos gydymui. Keli lašai lauro lapų ekstrakto sumaišyto su vandeniu padeda užmigti.
  • Lauro lapuose esantys tam tikri junginiai slopina azoto oksido gamybą ir taip padeda išvengti uždegiminių procesų organizme.
Taip pat skaitykite:  Vaistininkė atsako į 10 dažniausiai užduodamų klausimų apie skiepus

Sveikatinanti lauro lapų arbata

Kasdien galima pasiruošti puodelį lauro lapų arbatos. Ji teigiamai veikia bendrą organizmo sveikatą. Ypač patartina šios arbatos užsiplikyti, jei peršalote, sloguojate ar kosėjate.

Ingredientai:

  • 2 dideli džiovinti arba 3–4 švieži lauro lapai,
  • apie 500 ml vandens.

Į indą įdėkite lauro lapus. Prieš tai juos galima šiek tiek pamaigyti, kad geriau išsiskirtų eteriniai aliejai. Lapus užpilkite vandeniu ir ant kaitrios ugnies virkite apie 3–5 minutes. Po to indą nuimkite nuo ugnies ir leiskite apie 4 minutes pastovėti. Tuomet arbatą perkoškite ir mėgaukitės.

Lauro lapų arbata pasižymi kartoku, kiek aitriu skoniu (galima palyginti su itin stipria juodąja arbata). Todėl lauro lapų arbatą labai tinka gerti su pienu (įprastu arba augaliniu) ir medumi. Galima įsidėti ir citrinos ar kitokių mėgstamų priedų. Tačiau jų nepadauginkite, kad visiškai neužgožtumėte natūralaus lauro lapų arbatos skonio.

Lauro lapų vanduo

CAP/McP/BEG©Begsteiger/McPhoto/Capital Pictures

Visas sveikatai palankias naudas galima gauti geriant lauro lapų vandenį. Stiklinė ryte ir bent pora stiklinių dienoje padės išvengti virškinimo sutrikimų, pagerins medžiagų apykaitą ir svorio kontrolę. Taip pat padės kontroliuoti turimas sveikatos problemas – kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, sąnarių skausmus. Ir žinoma – stiprins imunitetą ir padės išvengti peršalimo ligų.

Ingredientai:

  • 2–3 lauro lapai,
  • 1 l vandens.

Susmulkinti lauro lapai sudedami į verdantį vandenį, uždengiami ir paliekami stovėti per naktį. Kitą dieną vanduo perkošiamas ir galima gerti.

Lauro lapų ir kmynų arbata – naminis „Mezym forte“

Jei skrandis nevirškina maisto ir virškinimo sistema streikuoja, pabandykite išgerti lauro lapų ir kmynų arbatos. Kmynai nuo seniausių laikų liaudies medicinoje naudojami virškinimo ligoms gydyti. Jų poveikį sustiprina lauro lapuose esančios medžiagos, skatinančios medžiagų apykaitą, aktyvinančios kepenų fermentų išsiskyrimą.

Ingredientai:

  • 2 lauro lapai,
  • 1 arbatinis šaukštelis kmynų sėklų,
  • 1 puodelis vandens.

Į užvirusį vandenį sudėkite visus ingredientus ir pavirkite dar 10 minučių. Išjunkite ugnį, uždenkite ir palikite pastovėti dar apie 10 minučių. Tuomet perkoškite ir gerkite.

Galima išgauti dar efektyvesnį šios arbatos poveikį greta lauro lapų ir kmynų įdedant pipirmėtės, pankolio ir saldymedžio. Arbatos paruošimas lygiai toks pat, tik vietoj dviejų ingredientų į puodą sudėsite penkis.

Taip pat skaitykite:  Netinkamas antibiotikų vartojimas: gydytoja paaiškino, kas gali atsitikti, savavališkai gydantis šiais vaistais

Lauro lapų ir cinamono arbata – lieknėjimui

Ieškantiems efektyvaus būdo atsikratyti papildomų kilogramų, lauro lapų ir cinamono derinys gali būti tai ko reikia. Lauro lapų ir cinamono arbata veiksmingai dalyvauja riebalų deginimo procesuose bei užkerta kelią riebalų kaupimuisi organizme. Šis gėrimas taip pat gerina maistinių medžiagų įsisavinimą, mažina blogojo ir didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, balansuoja medžiagų apykaitą.

Ingredientai:

  • 1 cinamono lazdelė arba 1 arbatinis šaukštelis cinamono miltelių,
  • 3–4 lauro lapai,
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus (nebūtina),
  • 3–4 stiklinės vandens.

Pirmiausia užvirinamas vanduo, tuomet į jį sudedami lauro lapai ir cinamonas. Viskas kartu ant silpnos ugnies dar verdama 10–20 minučių. Baigus virti arbata perkošiama, įdedama medaus (pagal poreikį) ir geriama.

Lauro lapų ir gvazdikėlių arbata – sąnarių skausmui malšinti

Jei kamuoja su stuburo patologijomis susiję nugaros skausmai ar reumatinės sąnarių ligos, jums gali padėti lauro lapų ir gvazdikėlių arbata. Šis derinys pasižymi priešuždegiminėmis ir skausmą mažinančiomis savybėmis.

Ingredientai:

  • 2 džiovinti lauro lapai,
  • 3 gvazdikėliai,
  • 300 ml vandens.

Į puodą sudėtus lauro lapus užpilkite vandeniu ir virkite apie 5 minutes. Tuomet išjunkite ugnį, į puodą sudėkite gvazdikėlius, uždenkite ir leiskite pastovėti 10–15 minučių. Prieš geriant arbatą perkoškite. Ši arbata geriama du kartus per dieną ne ilgiau kaip 10 dienų.

Lauro lapų sirupas – kosuliui gydyti

Viena veiksmingiausių natūralių priemonių kosulio gydymui yra lauro lapų sirupas, kurį galima pasigaminti namuose. Ši priemonė padeda ir esant labai stipriam kosuliui, taip pat veiksmingai gydo sausą kosulį.

Ingredientai:

  • 1 nepilnas puodelis vandens,
  • 6 valgomieji šaukštai rudojo cukraus,
  • 6 lauro lapai,
  • 1 citrina.

Pirmiausia užvirinamas vanduo. Tuomet į jį sudedami lauro lapai ir dar paverdama apie 6 minutes. Išjungus ugnį puodas uždengiamas ir paliekamas stovėti kol atauš. Atvėsęs skystis perkošiamas, į jį sudedamas cukrus, išspaudžiamos citrinos sultys bei viskas labai gerai išmaišoma. Sirupas supilamas į švarų ir sandarų indą bei laikomas šaldytuve ne ilgiau kaip 3–4 dienas. Sirupas geriamas nuo 3 iki 5 kartų per dieną po 1 valgomą šaukštą.

Lauro lapai odos ir plaukų grožiui

Tyrimais pagrįsta, kad lauro lapai turi savybių, kovojančių su grybelinėmis ligomis. Kartu su lapuose esančiu vitaminu C jos gali apsaugoti odą nuo infekcijų ir sudirgimo. Lauro lapuose esantys antioksidantai apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos ir lėtina odos senėjimo procesus.

Taip pat skaitykite:  Kurios šparaginės pupelės sveikesnės – žalios ar geltonos? Jų skirtumai – ne tik naudingose savybėse

Lauro lapų hidrolatas ir eterinis aliejus yra dažnas odos ir plaukų priežiūros priemonių ingredientas. Odos sveikatai ir grožiui taip pat gali padėti reguliarus lauro lapų arbatos vartojimas. Probleminei odai, žaizdelėms, sudirgimui gydyti galima naudoti atvėsintos lauro lapų arbatos kompresus. O lauro lapų vandenį galima naudoti kaip probleminės odos toniką. Jis taip pat labai tinka vyrams po skutimosi.

Lauro lapai turi savybių, darančių stebuklus plaukams! Juose esančios medžiagos drėkina galvos odą, užkerta kelią pleiskanojimui, stiprina plaukus, mažina jų slinkimą ir skatina augimą. Išmirkykite lauro lapus vandenyje, perkoškite ir išskalaukite juo išplautus plaukus. Šiuo vandeniu taip pat galima įtrinti galvos odą.

Lauro lapų arbatos vartojimas ir galimas šalutinis poveikis

Lauro lapus vartoti yra saugu. Dažniausiai jie nesukelia jokio nepageidaujamo šalutinio poveikio. Pagrindinė rekomendacija – nevalgyti pačių lapų, nes jų tekstūra yra pernelyg kieta, sprangi, sunkiai kramtoma ir sunkiai virškinama.

Taip pat nereiktų kasdien vartoti labai didelių kiekių lauro lapų arbatos – tai gali sukelti pernelyg didelį mieguistumą.

Pažymėtina, kad nėra atlikta pakankamai tyrimų apie lauro lapų poveikį nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Todėl šiuo gyvenimo periodu geriau lauro lapus naudoti tik kaip prieskonį maiste.

Jei lauro lapų arbatą vartojate konkretiems sveikatos sutrikimams gydyti, rekomenduojama ją gerti tol, kol būklė pagerės, bet ne ilgiau kaip 3 savaites.

Kitos lauro lapų naudos

  • Inhaliacijoms – lauro lapų eterinio aliejaus garinimas lengvina kvėpavimo ligų simptomus, atkemša užgulusią nosį, gydo sinusitą.
  • Natūralus repelentas – lapuose esanti lauro rūgštis atbaido vabzdžius. Be to, susmulkinti lauro lapai sumaišyti su nedideliu kiekiu alyvuogių aliejaus ramina įgėlimų ir įkandimų sukeltus simptomus.
  • Natūralūs smilkalai ir oro gaiviklis – ant lėkštelės susmilkytų 2–3 lauro lapų dūmai ir kvapas valo patalpos orą ir naikina blogus kvapus.

Šaltiniai:
https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits
https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/9-potential-health-benefits-of-bay-leaf/
https://www.healthifyme.com/blog/benefits-of-bay-leaf/
https://www.tea-and-coffee.com/blog/bay-leaf-tea-benefits
https://healthyplanbyann.com/tea-for-good-digestion/

Arbatosnauda.lt

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Užsitęsė skrandžio skausmai? Šeimos gydytojas papasakojo, kodėl jų reikėtų neignoruoti

Ar žinote, koks yra vienas dažniausių negalavimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją? Tai – skrandžio jautrumas arba skausmas. Įvairiais simptomais pasireiškiančius skrandžio negalavimus sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, netinkama mityba ar net nuolat...

Tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus 3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus. Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta,...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos

Nuo mobilių programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per greita arba priešingai – per lėta. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“...

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams....

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Kas slypi už greito papildomų kilogramų atsikratymo: kai kuriems gali būti pavojinga

2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabetu sergančių žmonių kasdienybė tapo lengvesne. Po kurio laiko pastebėjus šalutinį poveikį – apetito mažėjimą ir svorio kritimą – šie vaistai...

Sjogreno ligos sindromas – tarp išsausėjusios burnos ir akių signalų

Išsausėjusi burna bei akys kartais gali būti ne tik diskomfortą kelianti būklė, bet ir į dar rimtesnes sveikatos problemas progresuojantis simptomas. Sutrikus burnos gleivinės drėkinimui gali išsivystyti odontologinės bei virškinimo ligos, o išsausėjus akims...

Pacientai pas gydytoją privačiose klinikose patenka greičiau nei valstybinėse

Privačiose gydymo įstaigose gyventojai pas gydytoją patenka greičiau nei per mėnesį, tuo metu valstybinėse – tenka laukti 2–3 ar net daugiau mėnesių, rodo Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. „Eilės...

Vaikas užsikrėtė rota arba noro virusu: kaip jam padėti?

Daugelis tėvelių šaltuoju metų laiku susiduria su situacija, kai darželyje ar mokykloje paplitus noro ar rotavirusinei infekcijai vaiką pradeda varginti vėmimas ir viduriavimas. Domeikavos „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė pasakoja, kad noro ir...

Ankstyvosios diagnostikos auksinis standartas – radiologiniai tyrimai: kokias kūno vietas jie leidžia ištirti?

Sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka bei visuomenės senėjimas didina ne tik instrumentinių bei laboratorinių, bet ir radiologinių tyrimų poreikį. Būtent jie gydytojui leidžia įvertinti kaulų, kraujagyslių, minkštųjų audinių, vidaus organų veiklą bei sutrikimus...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com