Šeštadienis, 3 birželio, 2023
spot_img
spot_img

Nuo uždegimo sauganti mityba: gydytojas dietologas atsako, kurie produktai gali padėti

Ar jau skaitėte?

Tinstanti, paraudusi ir skausminga oda – pirmieji lokalaus uždegimo požymiai. Uždegimo priežasčių yra įvairių, jį sukelti gali išorinės priežastys, tokios kaip įdrėskimas, arba vidinės priežastys, pavyzdžiui, organų disfunkcija ir kitos. Vis dėlto net ir tokio pobūdžio uždegimą galima gydyti natūraliais būdais, vienas jų – tinkama mityba. Šveicarijos supermaisto startuolio „Alver“ gydytojas dietologas Edvardas Grišinas pasakoja, kaip mityba gali paskatinti vystytis uždegimą ir, atvirkščiai, užkirsti jam kelią, taip pat nurodo pagrindinius veiksnius, skatinančius uždegiminių procesų atsiradimą.

Uždegimą gali sukelti ir lėtinis maisto medžiagų trūkumas

Pasak gydytojo dietologo, uždegimas yra fiziologinis žmogaus organizmo procesas, susijęs su kūno apsaugos ir audinių atkūrimo mechanizmais. Šie mechanizmai gali turėti tiek teigiamą, tiek neigiamą įtaką žmogaus organizmui – tai priklauso nuo to, kaip imuninė sistema reaguoja į svetimkūnį, patekusį į organizmą.

Šveicarijos supermaisto startuolio „Alver“ gydytojas dietologas Edvardas Grišinas.

„Klaidingai manoma, kad uždegimas gali būti sukeltas tik išorinio veiksnio, pavyzdžiui, mechaninės traumos. Tokį patį uždegimą gali sukelti ir organų disfunkcija arba lėtinis maisto medžiagų trūkumas, tik, skirtingai nei mechaninės traumos simptomai, tokių kaip skausmas, bus jaučiami tokie simptomai kaip karštis, prakaitavimas, mąstymo, nervinės sistemos sutrikimai, raumenų skausmai ir kiti“, – pasakoja E. Grišinas.

Jo teigimu, uždegimą skatinančių veiksnių yra daugybė, o pats uždegimas pavojingas tada, kai tampa lėtinis. Tuomet jis gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų, autoimuninių, neurologinių ar onkologinių ligų atsiradimą.

„Pagrindiniai uždegimo vystymąsi skatinantys veiksniai yra aplinkoje esančios toksinės medžiagos, spinduliuotė, patirtos tiesioginės traumos, virusinės, bakterinės ir grybelinės infekcijos, taip pat įgyti ar įgimti autoimuniniai susirgimai ir kai kurių virškinamojo trakto dalių – žarnyno, mikrofloros ir kepenų – veiklos ypatybės. Taip pat uždegimą gali sukelti nepalankios gyvenimo arba darbo sąlygos, tokios kaip naktinis darbas, patiriamas stresas, genetinis polinkis sirgti įvairiomis ligomis. Tai yra sunkiai kontroliuojami veiksniai, tačiau vis dėlto šį tą pakeisti galime, pavyzdžiui, mitybą ir fizinį aktyvumą“, – teigia gydytojas.

Norint gydyti uždegimą, svarbu priemonių visuma

Pasak specialisto, sisteminį organizmo uždegimą mažina vartojami vaisiai ir daržovės – juose gausu tokių medžiagų kaip polinesočiosios ir mononesočiosios riebalų rūgštys, flavonoidai, vitaminai A, C ir E.

„O sočiosios riebalų rūgštys, didelį glikeminį indeksą turintys angliavandeniai, laktozė, perteklinis gyvūninės kilmės baltymų vartojimas ir kai kuriais atvejais glitimas gali padidinti uždegimą skatinančių molekulių kiekį“, – teigia E. Grišinas.

Jis atkreipia dėmesį, kad, nors gali atrodyti, jog organizmo būklę galime pagerinti tiesiog atsisakę išvardytų medžiagų, yra ne visai taip.

„Svarbu ne tik tai, ką valgote, bet ir kur perkate maistą ir kaip jį ruošiate. Pavyzdžiui, citrinose gausu vitamino C, o braziliškuose riešutuose – seleno, tačiau šių produktų vartojimas nepadės, jeigu turtinga mityba nebus derinama su kitais svarbiais veiksniais – fizine veikla ir emocinės būklės gerinimu. Geriausią poveikį žmogaus sveikatai duos ne viena su uždegimu padedanti kovoti medžiaga, o jų kombinacija. Kartu vartojami maisto produktai turi sinergetinį (bendru tikslu veikiantį) arba antagonistinį (priešingai veikiantį) poveikį. Todėl, kalbant apie stiprią imuninę sistemą, uždegimo mažinimą privalome sutelkti ne į atskirų maisto medžiagų ir maisto produktų vaidmenį, bet į visą maisto vartojimo procesą“, – teigia E. Grišinas.

Kovai su uždegimu – daugiau augalinio maisto

Tai, ar maistas paskatins vystytis uždegimą, ar jį gydys, parodo uždegiminis maisto indeksas (Dietary inflammation index – DII).

„Remiantis šiuo indeksu, kai kurios dietos gali būti klasifikuojamos kaip priešuždegiminės arba pro-uždegiminės (uždegimą skatinančios). Mažiausią uždegiminį indeksą turi tokios dietos kaip šiaurietiška dieta (Nordic diet), Viduržemio jūros dieta (Mediterranean Diet) ir įvairios japoniškos dietos, pavyzdžiui, tradicinė japonų dieta Washoku, kurios laikantis vartojama daug žuvies, sojų pupelių produktų ir mažai gyvulinės kilmės riebalų bei mėsos“, – teigia E. Grišinas.

Pasak gydytojo, visas šias dietas sieja tai, kad jų pagrindą sudaro augalinės kilmės maistas, kuriame gausu polifenolių, terpenų, esminių polinesiočiųjų omega-3 riebalų rūgščių ir kitų svarbių medžiagų.

„Vien tokių produktų vartojimas neveiks stebuklingai, tačiau tikrai smarkiai prisidės prie bendros sveikatos stiprinimo. Rekomenduoju pradėti nuo to, kas šiuo metu yra jūsų šaldytuve, ir racionaliai apgalvoti, kuriuos produktus galėtumėte pakeisti kitais, kai kitą kartą lankysitės maisto prekių parduotuvėje. Tikrai nėra būtinybės visiškai atsisakyti gyvūninės kilmės maisto ar neleisti sau pasimėgauti gardžiais, daug cukraus ar kitų pridėtinių medžiagų turinčiais saldumynais ir kitais patiekalais. Gardus maistas visuomet bus maloni kultūrinio ar socialinio gyvenimo dalis, tačiau didžiąją laiko dalį turime skirti produktams, kurie apsaugos mūsų organizmą nuo uždegimo“, – teigia E. Grišinas.

Gyd. dietologas dalijasi patarimais, kaip užkirsti kelią uždegimui

Valgykite kuo daugiau įvairiaspalvių daržovių, vaisių ir uogų. Kuo daugiau skirtingų spalvų bus jūsų lėkštėje, tuo mažesnė tikimybė, kad pritrūksite priešuždegiminį poveikį turinčių maisto medžiagų.

Pasirūpinkite savo virškinamojo trakto organų veikla – kepenimis ir žarnynu. Jie yra pagrindiniai detoksikacines funkcijas atliekantys organai žmogaus kūne.

Sumažinkite raudonos mėsos ir daug sočiųjų riebalų turinčių produktų vartojimą. Vietoj jų patariama vartoti fermentuoto pieno produktus, tokius kaip jogurtas – juose gausu prebiotikų ir aminorūgščių. Šiuos produktus galima papildyti organizmui naudingais polifenoliais bei antioksidantais įbėrus kelis šaukštelius ispaninių šalavijų sėklų arba auksinės chlorelės (Golden Chlorella) mikrodumblių. Šie mikrodumbliai visiškai natūralūs, neutralaus skonio ir kvapo, todėl jais galima gardinti ne tik jogurtus, bet ir sriubas, troškinius, apkepus ir kitus dažnai vartojamus patiekalus. Be to, auksinėje chlorelėje esantys nesotieji riebalai valo organizmą, gerina kraujotaką ir skatina medžiagų apykaitą.

Valgykite ne tik gyvūninės kilmės, bet ir augalinės kilmės baltymų. Augalinės kilmės baltymuose gausu aminorūgščių, kurios gali būti naudingos raumeniniam audiniui palaikyti bei fermentų ir hormonų gamybai.

Vartokite pakankamai prebiotikų (augalinių skaidulinių medžiagų) ir tirpiųjų skaidulų turinčių produktų – daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų. Juose gausu trumpų grandžių riebalų rūgščių, kurios pasižymi apsauginėmis savybėmis. Mitybą papildyti galima ir augaliniais prebiotikų ekstraktais, pavyzdžiui, džiovintais fermentuotais auksinės chlorelės (Golden Chlorella) mikrodumbliais. Tokio pobūdžio ekstraktai gali būti gera skaidulų alternatyva jeigu dėl per didelio daržovių vartojimo vargina pilvo pūtimas.

Paįvairinkite savo dietą riebia žuvimi – ją reikėtų valgyti bent kartą per savaitę, o dar geriau kasdien. Riebioje žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra vienos svarbiausių uždegimą mažinančių molekulių žmogaus organizme. Taip pat rekomenduojama į savo mitybą įtraukti augalinės kilmės riebalų rūgščių alternatyvų – linų sėmenų, fermentuotų ir džiovintų auksinės chlorelės (Golden Chlorella) mikrodumblių.

Kamieninių ląstelių surinkimas iš virkštelės – saugi procedūra ir mamai, ir vaikui

Kamieninės ląstelės yra nespecializuotos ląstelės, gebančios itin greitai daugintis ir išsivystyti į specializuotas ląsteles. Dėl šių savybių jos yra naudojami medicinoje pažeistoms ląstelėms atstatyti. Jas galima rasti net ir virkštelės kraujyje bei naujagimio plazmoje. Pirmasis...

Kokie simptomai įspėja, jog jau laikas apsilankyti pas gydytoją oftalmologą?

Apie akies sveikatos problemas signalizuoja ne tik suprastėjęs regėjimas – tokie simptomai kaip dažnas akių nuovargis, paraudimas, smėlio ar svetimkūnio jausmas akyse, deginimo pojūtis, diskomfortas ar niežėjimas yra ženklas, jog atėjo laikas apsilankyti pas...

Smegenų maistas: gydytoja dietologė dalijasi svarbiausias produktais, gerinančiais smegenų veiklą

Smegenys atsakingos už viską, kas mumyse vyksta: mintis, atmintį, emocijas, pasaulio suvokimą, informacijos priėmimą, kalbą, judėjimą ir kitas svarbias sritis. Jos sudarytos iš milijonų ląstelių, vadinamų neuronais – visas smegenų darbas paremtas jų tarpusavio...

Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus – kaip atpažinti?

Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai, kuriuos dažnai priskiriame tiesiog nuovargiui ar pakitusiai mitybai, tačiau skydliaukė daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei, o jos sutrikimai gali lemti...

Lietuvės padės formuoti sveikus mitybos įpročius

Daržovių ir vaisių vartojimas gali būti ne tik sveikas, bet ir modernus bei šiuolaikiškas – būtent tai siekia įrodyti naujojo produkto „Fruttberry“ kūrėjos. Norėdamos padėti gyventojams suvartoti reikiamą kiekį daržovių ir vaisių, lietuvės pristato...

Ženklai, kurie išduoda, jog laikas atlikti proktologinius tyrimus

Proktologiniai tyrimai dažniausiai atliekami atsiradus negalavimams, susijusiems su tiesiąja žarna arba galine storosios žarnos dalimi – išange. Dėl nemalonių pojūčių dalis pacientų baiminasi atlikti tokius tyrimus, tačiau reikėtų žinoti, kad jie neskausmingi, o pats...

Gyventojams – vaistas nuo COVID-19 nemokamai

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo gegužės 19 d. (penktadienį) gyventojai gali kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl valstybės biudžeto lėšomis apmokėto ir neatlygintinai išduodamo registruoto vaisto nuo COVID-19 skyrimo. Vaistai išduodami vaistinių tinklo...

Netinkamas antibiotikų vartojimas: gydytoja paaiškino, kas gali atsitikti, savavališkai gydantis šiais vaistais

Antibiotikų sukūrimas padarė tikrą perversmą visuomenės sveikatos srityje ir tapo dideliu žingsniu infekcinių ligų gydyme. Visgi, gydytojai dažnai susiduria su pacientais, kurie savavališkai nusprendžia gydytis šios rūšies vaistais. Prienų „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Rita...

Pavasarinės alergijos: ką daryti, kad alergenų židiniu netaptų mūsų automobiliai

Pavasarį bundanti gamta ir žydintys augalai džiugina anaiptol ne visus – vis didesnei daliai žmonių šis metas siejasi su ūmiausiomis alerginėmis reakcijomis. Alergija jau dabar yra viena iš labiausiai paplitusių lėtinių neinfekcinių ligų Europoje,...

Ligoninėje galimai karo grėsmei rengiami gyvybiškai svarbūs objektai

Respublikinė Šiaulių ligoninė, kaip ir visas pasaulis, išgyveno didžiulę ekstremalios situacijos pamoką, kovojant su nematomu priešu koronavirusu, keleriems metams pakeitusiu įprastą ligoninės gyvenimą. Šiuo metu gydymo įstaiga, vykdydama LR Sveikatos apsaugos ministerijos bei kitų...

Naktį kamuoja kvėpavimo sutrikimai? Gydytoja turi ir įspėjimų, ir patarimų

Kvėpavimas – vienas pagrindinių gyvybę palaikančių procesų, darantis didelę įtaką mūsų fizinei, protinei ir emocinei savijautai. Pasak BENU vaistininkės Gretos Vaitoškaitės, teisinga kvėpavimo technika atlieka svarbų vaidmenį stiprinant bendrą sveikatą. Jai antrina ir gydytoja,...

Kaip žmonės užsikrečia legioneliozės bakterijomis?

2023-05-05 NVSC Kauno departamentas per pietus gavo antrą pranešimą iš gydymo įstaigos apie mirties atvejį. Miręs asmuo priklauso 65+ amžiaus grupei. Iš viso šiuo metu yra užregistruota 18 legioneliozės atvejų, iš kurių – 2...

Kūdikio planavimas – ką svarbu žinoti ir padaryti prieš pastojant?

Sprendimas planuoti šeimos pagausėjimą suteikia ir daug malonių emocijų, ir sustiprina atsakomybės bei nerimo jausmą – ar kūnas taip pat pasiruošęs? Natūralu, kad kyla daug klausimų, tad ką svarbu žinoti ir padaryti, kad kūdikio...

Nustebinkite mamą pavasarišku braškių tortu (receptas)

Pavasario pabaigoje braškės pradeda puošti mūsų virtuves ir lepinti organizmą vitaminais. Jos, subrendusios mažame krūme, daro didelę įtaką mūsų sveikatai. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šios uogos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir yra puikus...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com