Šeštadienis, 27 liepos, 2024
spot_img
spot_img

Piktnaudžiavimas vitaminais gali pakenkti sveikatai – šeimos gydytoja pataria, kaip nesuklysti stiprinant organizmą

Ar jau skaitėte?

Šaltuoju metų laikotarpiu smarkiai išaugant susirgimų peršalimu ir gripu skaičiams, neretas žmogus organizmui stiprintii renkasi vartoti vitaminus. Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Agnė Gudaitė-Staškūnė sako, kad pacientai dar neturi įpročio apie vitaminų poreikį pasikalbėti su gydytojais ir juos vartoja savo nuožiūra. Vis dėlto, pacientų iniciatyvumas gali ne padėti, o pakenkti jų sveikatai – netinkamo vitaminų vartojimo pasekmės gali būti stipresnės nei jų stoka.

„Rudenį siekiant stiprinti imuninę sistemą, norint pagerinti nuotaiką ir nervų sistemos veiklą pacientams patariu kasdien vartoti vitaminus A, B, C, D, E, cinką. Kadangi daugumos vitaminų pats žmogaus organizmas negali pasigaminti arba gamina labai mažai, didžioji dalis pacientų vartojamų vitaminų turi būti gaunama su maistu. Nors tai leidžia pacientams išlikti sveikiems, retas vitaminus iš tiesų vartoja tinkamai bei dažnai nežino, koks jų kiekis yra naudingas organizmui, o koks gali sukelti rimtą pavojų sveikatai“, – pasakoja Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Rekomenduojamos vitaminų dozės – skiriasi

A. Gudaitė-Staškūnė primena, kad kiekvienas vitaminas turi nevienodą poveikį žmogaus organizmui: vitaminas C palaiko normalią imuninės sistemos veiklą, D – padeda organizmui įsisavinti kalcį, o B grupės vitaminai mažina nuovargį ir t. t. Dėl to pacientai turėtų vartoti skirtingą kiekvieno vitamino dozę.

„Dažniausiai rekomenduojama vitaminų paros dozė priklauso nuo žmogaus lyties, pavyzdžiui, vyrams kasdien patariama suvartoti 900 μg vitamino A, moterims – 700 μg, rekomenduojama cinko paros dozė yra kiek didesnė abiem lytims, tačiau taip pat nevienoda: 11 mg vyrams ir 8 mg moterims. Vyrams ir moterims kasdien reikėtų suvartoti atitinkamai 90 mg ir 75 mg vitamino C, tačiau ūmios ligos metu visiems patariama vartoti didesnes vitamino C dozes, iki 1000 mg per parą“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Vitamino E rekomenduojama vartoti 15 mg kasdien, o B grupės vitaminų – vos 2–3 μg per parą. Tačiau rekomenduojamas vitamino D dozes, pabrėžia A. Gudaitė-Staškūnė, gali skirti tik gydytojas po atlikto vitamino D koncentracijos organizme tyrimo. Jeigu pacientas prasidėjus šaltajam sezonui neturi galimybės atlikti tyrimą, neretai patariama vartoti vidutines vitamino D dozes neilgiau nei pusantro mėnesio.

Piktnaudžiavimas vitaminais – pavojingas sveikatai

Šeimos gydytoja A. Gudaitė-Staškūnė sako, kad nustatytų rekomenduojamų vitaminų normų nerekomenduojama viršyti. Nors vitaminų ir mikroelementų perdozavimas pasitaiko retai, netinkamo vitaminų vartojimo ir piktnaudžiavimo jais pasekmės gali būti gerokai stipresnės nei jų stoka.

„Rimtų pasekmių turi riebaluose tirpių vitaminų – A, D, E ir K – perdozavimas, mat jų perteklius kaupiasi kepenyse ar riebaliniame audinyje. Didesnį pavojų sveikatai sukelia ir tai, jog perdozavimo šiais vitaminais požymiai pasireiškia ne iš karto, o tik po kurio laiko, pavyzdžiui, vitamino A perteklius yra pavojingas tiek nėščioms moterims, tiek vaisiui“, – perspėja Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Pasak specialistės, vitamino E perdozavimui būdingi virškinimo sutrikimai, kraujo krešėjimo sutrikdymas, vitamino D perdozavimas suaugusiesiems pasireiškia troškuliu, dažnu šlapinimusi, bendru raumenų silpnumu. Ilgalaikis šio vitamino perteklius gali sukelti aukštą kraujo spaudimą ar padidinti cholesterolio kiekį kraujyje, o mineralo kalio perdozavimas gali sukelti aritmiją ar net širdies sustojimą.

A. Gudaitė-Staškūnė priduria, kad žmogaus sveikatos problemas gali sukelti ir vienu metu vartojamų atskirų vitaminų ir mikroelementų sąveika: „Reguliarus papildomo vitamino D vartojimas sukels magnio trūkumą, o tai gali išprovokuoti miego sutrikimus. Ilgą laiką vartojant vitaminą D, papildomai turi būti vartojami ir sudėtyje magnio turintys maisto papildai“.

Rekomenduoja atlikti kraujo tyrimus

Siekiant išvengti nepageidaujamo vitaminų perdozavimo poveikio, Radviliškio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja A. Gudaitė-Staškūnė rekomenduoja pirmiausia atlikti kraujo tyrimus, kurie padeda tiksliai išsiaiškinti, kokių medžiagų ir mikroelementų trūksta sklandžiai organizmo veiklai užtikrinti.

„Prasidėjus šaltajam sezonui ir pacientui jaučiant nuovargį, bendrą silpnumą, slogią nuotaiką dažniausiai atliekamas vitamino D koncentracijos tyrimas. Kalio ar magnio tyrimai turėtų būti atliekami atitinkamai skundžiantis raumenų spazmais (mėšlungiu), sutrikusia širdies veikla ar padidėjusiu mieguistumu, silpnumu, dažnai jaučiant pykinimą, praradus apetitą“, – pataria šeimos gydytoja A. Gudaitė-Staškūnė.

Gydytoja priduria, kad atlikus tyrimus ir nustačius vitaminų organizme trūkumą, šeimos gydytojas paskiria paciento sveikatą stiprinančias vitaminų dozes arba esant tam tikrų medžiagų pertekliui, padeda sureguliuoti ir tarpusavyje suderinti vartojamus preparatus.

Patarimai, kaip teisingai vartoti vitaminus

Radviliškio „MediCA klinika“ dirbanti šeimos gydytoja pažymi, kad bet kokius vitaminus geriausia vartoti kasdien tuo pačiu paros metu, pirmoje dienos pusėje po pusryčių bei užsigerti stikline vandens, tačiau daugeliui preparatų galioja specialios vartojimo instrukcijos.

„Vitaminas D gali sumažinti miego hormono išsiskyrimą, todėl nerekomenduojama jo vartoti vakare. O štai vitaminą C specialistai rekomenduoja gerti ryte, likus maždaug pusvalandžiui iki pusryčių arba praėjus bent porai valandų po valgio. Beje, vitaminas C trukdo žmogaus organizmui efektyviai įsisavinti vitaminą B12, todėl nepatariama jų vartoti vienu metu, būtina padaryti bent 2 val. tarpą“, – sako A. Gudaitė-Staškūnė.

Šeimos gydytoja pratęsia, kad kalio preparatus galima vartoti bet kuriuo dienos metu, tačiau geriausia – valgio metu, kartu su vitaminais C, D ir kalciu; kalis geriausiai absorbuojamas tuomet, kai vartojamas su sočiaisiais riebalais pripildytu maistu.

Anot A. Gudaitės-Staškūnės, maistas yra labai svarbus tinkamam vitaminų įsisavinimui, pavyzdžiui, vartojant geležies preparatus, kava, arbata ir pieno produktai slopina šio mikroelemento įsisavinimą. Vitaminams A, D ir E įsisavinti būtinos riebalinės medžiagos – rekomenduojama šiuos vitaminus vartoti su avokadu, jogurtu, migdolų ar graikiniais riešutais.

Jei ruošiatės pradėti vartoti organizmą stiprinančius vitaminus, negerkite jų savo nuožiūra, mat norą padėti sau gali akimirksniu pakeisti naujos sveikatos problemos. Pirmiausia pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ir atlikite būtinus kraujo tyrimus, kurie tiksliai parodys, kokių vitaminų ir mikroelementų jūsų organizmui iš tiesų reikia.

Saulė – vitamino D šaltinis, tačiau gali sukelti rimtų susirgimų: kaip išvengti žalingo saulės...

Prasidėjusi kalendorinė vasara jau spėjo palepinti šiluma ir saule, kurios daugelis po šaltųjų metų sezonų jaučiamės pasiilgę. Nors saulės dėka galime džiaugtis įdegusia oda bei pasipildyti įprastai šiuo sezonu trūkstamo vitamino D atsargas, gydytojai...

ORAI: Sekmadienio dieną lietus ir šiluma iki 26 laipsnių

Sekmadienio dieną vietomis, didžiausia tikimybė pietrytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas daugiausia vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai. Pirmadienį kai kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s....

Kaip atpažinti šilumos ar saulės smūgį

Įpusėjant vasarai ir vis labiau įsivyraujant karštiems orams, šiluma ir kaitri saulė gali suteikti ne tik daug džiaugsmo, tačiau ir sukelti įvairių negalavimų, taip sugadindamos ilgai lauktas atostogas. Tam, kad pavyktų išvengti neigiamo karščio...

Individuali konsultacija – sukurkite miego planą, tinkantį jūsų kūdikiui

Konsultacija su kūdikio miego specialistu gali būti labai naudinga tėvams, siekiantiems sukurti gerą mažylio miego planą. Miego specialistai yra apmokyti profesionalai, kurie padeda tėvams suprasti ir spręsti kūdikio miego problemas. Štai keletas būdų, kaip...

Vargina akių ašarojimas? Tai gali būti vienas iš akių alergijos požymių

Šiltasis metų sezonas daugeliui žmonių gali sukelti nemažai problemų dėl pasireiškiančių alergijų. Tiesa, neretai atpažinti, kas būtent sukėlė tokią organizmo reakciją kaip akių ašarojimas, gali būti gana sudėtinga. Visgi, tai padaryti itin svarbu, nes...

Neplanuotos bėdos vasaros metu

Jau vasara! Tai reiškia, kad laikas mėgautis poilsiu paplūdimyje, vandens pramogomis, saulės voniomis ar pasigaminti gardaus maisto kepsninėje ar ant laužo. Deja, bet daugelis šių pramogų karštomis vasaros dienomis neapsieina be alkoholio vartojimo. Šiaulių...

Sveikatos testai namuose, kuruos galime pasidaryti patys

Savarankiškai namuose atliekami testai – dažnam atrodo naujiena, tačiau vaistinėse juos galima rasti jau ne vienerius metus. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė paaiškina, kad be tokių greitųjų savarankiškų testų kaip koronaviruso, gripo, nėštumo,...

Medikams kyšius dalinusiai įmonės atstovei skirta beveik 6 tūkst. eurų bauda

Gydytojus papirkinėjusiai medicinos įranga ir priemonėmis prekiaujančios įmonės padalinio vadovei Panevėžio apylinkės teismas skyrė 5,8 tūkst. eurų baudą, trečiadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Bylos duomenimis, įmonės atstovė G. D., veikdama kartu su šios medicinos...

Vasarą vaikai susižaloja net kelis kartus dažniau: gydytojas įvardijo, ką daryti įvykus nelaimei

Statistika rodo, kad vasarą vaikų patiriamų traumų skaičius išauga net apie 2-3 kartus. Ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus sako, kad šiuo metų laiku vaikai tampa kur kas aktyvesni, daugiau laiko praleidžia lauke, dažniau važinėja paspirtukais, dviračiais,...

ORAI: Sekmadienį trumpi lietūs, perkūnija, 22–27 laipsniai šilumos

Šiandien yra ypatinga diena – Tėčio diena! Nepamirškime pasveikinti savo tėčius, padėkoti jiems už visą rūpestį ir globą. Kalbant apie orus, ši sekmadienio diena žada nemažai nuotykių. Daug kur numatomi trumpi lietūs, galima ir perkūnija....

Ką valgyti, kad dantys būtų sveiki ir gražūs?

Ar norite turėti sveikus ir gražius dantis? Tuomet jums reikės daryti labai daug dalykų, tačiau neabejotinai vienas svarbiausių - tinkamai maitintis. Yra nemažai maisto produktų, kurie ypač naudingi jūsų dantimis, todėl juos būtinai turite...

Frotinis audinys – minkštas audinys rankšluosčiams ir ne tik

Natūralios medžiagos yra vertinamos dėl savo pralaidumo orui ir švelnumo, todėl daugelis iš mūsų renkamės natūralius audinius drabužiams ir patalynėms. Ar žinojote, kad yra daugybė audinių, kurie gaminami iš natūralios medvilnės, tokių kaip satinas,...

Mėgaujantis ledais arba kava gelia dantis? Ką daryti?

Ar kada nors valgydami ledus arba gerdami karštą gėrimą pajutote geliantį dantų skausmą? Jei taip, vadinasi, jūs – vienas iš daugelio žmonių, kurių dantys jautrūs šalčiui arba karščiui. Specialistų teigimu, tai kamuoja maždaug kas...

ORAI: Šiandien daug kur numatomi trumpi lietūs, perkūnija, temperatūra 23–28 laipsniai šilumos

Šiandien daug kur numatomi trumpi lietūs, perkūnija. Kai kur lis smarkiai, galima kruša. Vėjas pietryčių, 8–13 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpi lietūs,...