„Kardiolitos klinikose“ pirmą kartą Lietuvoje atlikta pažangi subchondroplastikos procedūra, leidžianti pacientams jau po kelių mėnesių ar net savaičių pamiršti skausmą, ramentus ir džiaugtis iš naujo atrastu judėjimo džiaugsmu. Sparčiai pasaulyje populiarėjanti nesudėtinga, minimaliai invazinė procedūra leidžia pašalinti dažniausiai po įvairių traumų atsiradusius kaulinius defektus.
Operaciją atlikęs gydytojas ortopedas–traumatologas Eduardas Bartkevičius teigia, kad šiuo metu JAV atlikta daugiau nei 50 tūkst. subchondroplastikos procedūrų, jos sparčiai populiarėja ir Europoje. Procedūra taikoma gydant čiurnų, kelių, klubų kaulų pažeidimus.
Džiuginančios prognozės
„Pirmoji mūsų pacientė ilgą laiką kentė čiurnos skausmą. Nustatę priežastį rekomendavome mažiau apkrauti koją, vaikščioti su ramentais – skausmai susilpnėjo, tačiau tai buvo laikinas sprendimas. Gali būti, jog nieko nedarant vėliau būtų išsivysčiusi čiurnos sąnario artrozė. Mūsų pacientė – ūkininkė, todėl jai sklandžiai judėti buvo itin svarbu. Šiuo metu ji grįžusi į namus, po kelių savaičių vyks į reabilitaciją ir, tikimės, sėkmingai grįš į įprastą gyvenimo ritmą“, – pasakoja E. Bartkevičius.
Gydytojas pastebi, kad šiuo atveju pacientei buvo diagnozuota cista šokikaulio kaule. Tokius kaulų pažeidimus ne visada lengva iš karto pastebėti – įprastoje rentgeno nuotraukoje jie kartais yra nematomi. Problema dažniausiai nustatoma pasitelkus magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimų metodus.
„Atsiradus panašiam pažeidimui kaulas nebetenka savo funkcijos, susiformuoja tuščia ertmė, o negydant pažeistos vietos kaulas gali tiesiog įlūžti. Apie esamą kaulo pažeidimą pacientams dažniausiai signalizuoja ilgalaikis skausmas, kuris kartais net neleidžia užmigti naktimis. Ilgiau uždelsus ir išsivysčius artrozei gali prireikti ir rimto operacinio gydymo“, – tvirtina „Kardiolitos klinikų“ gydytojas ortopedas–traumatologas.
Procedūra, trunkanti valandą, gerina gyvenimo kokybę
Subchondroplastikos procedūros metu į pažeistą pacientės čiurnos kaulo vietą buvo sušvirkšta amerikiečių įmonės „Zimmer Biomet“ specialiai apdirbto kalcio fosfato pastos „AccuFill“, kuri net 99 proc. atitinka natūralią kaulo struktūrą. Ši medžiaga sukietėja jau po 10 minučių ir tampa porėta, o tai leidžia kaulinėms ląstelėms per pusmetį peraugti sukurtą „karkasą“. Galiausiai po 12 mėnesių suleista medžiaga tiesiog ištirpsta, užleisdama vietą naujai susiformavusiam kaulinam audiniui.
„Po šios procedūros, kuri su pasiruošimu trunka tik valandą, pacientas daug greičiau gali grįžti į savo gyvenimo ritmą, nes atliekamos injekcijos, o ne atviri pjūviai“, – tvirtina E. Bartkevičius.
Pastebima, kad kauliniai defektai, dar vadinami kauline edema arba BML (angl. „bone marrow lesion“), dažniausiai atsiranda po įvairių traumų ir esant kraujotakos sutrikimams. Šie negalavimai, kuriuos lydi stiprus ir ilgalaikis sąnarių, kaulų skausmas, dažniau pasireiškia vyresniems žmonėms. Kaulinė edema dažniau nustatoma moterims, nei vyrams.